3D yazıcı ile para kazanmak mümkün mü? Yeni bir 3D yazıcı satın aldınız ve yeni oyuncağınızı/yatırımınızı annenize, babanıza yada eşinize nasıl haklı çıkarabileceğinizi merak ediyorsunuz. Yarattığınız karmaşadan kurtulmanıza yardımcı olacak bir bahane bulmanıza yardımcı olmak için buradayız. 3D yazıcı ile para kazanmak için neler yapılabileceği, 3D yazıcı ile nasıl para kazanılacağı, bir 3D yazıcının maliyeti ve daha deneyimli bir 3D tasarımcısı olmanın ipuçları dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. Başlayalım!

3D Yazıcı ile İlgili Önemli Çıkarımlar:

 • 3D baskıdan para kazanmanın birçok yolu var
 • Ama kolay değil
 • 3D yazıcı ile ilgili ürünleri satarak da para kazanabilirsiniz.

Ama önce şu soruya cevap verelim. 3D yazıcı ile gerçekten para kazanabilir misiniz? Cevap evet ve hayır. Hizmet ettiğiniz sektöre/nişe bağlıdır. Genel tüketici için 3D baskı yapıyorsanız, kişisel kullanımda olduğu kadar kar marjınız yüksek olmayabilir. Tüketiciler ucuz şeyleri sever . Sadece bir işi bitirmek için gereken emek miktarı nedeniyle maliyetinizi zar zor karşılarsınız. Ancak, maliyetli bir sorunu 3D yazıcı ile çözmek isteyen müşterilere hizmet veriyorsanız, bu sorunu onlar için çözmeniz size çok daha fazla para kazandırabilir.

3D Yazıcı ile Neler Yapabilirim?

3D yazıcının faydalarından biri, hemen hemen her şeyi üretme yeteneğidir. Çip klipslerinden tuvalet kağıdı tutucularına kadar üretebileceğiniz ürünler sonsuzdur. 3D yazıcı ile para kazanmak için en yaygın öğelerden bazıları şunlardır: oyun parçaları, ev dekoru, takı, anahtarlık, cihaz aksesurları, tarak, şişe açacaklar, bardak altlıkları, ölçü kaşıkları, tornavida ve diğer temel aletler.

3D Baskı Gerçekten Pahalı mı?

Ne yazık ki, yazıcının kendisinin dışında bir 3D yazıcı ile birlikte gelen ek maliyetler vardır. Örneğin, yazdırmak için gereken reçine eklenebilir. Özellikle çok fazla baskı yapıyorsanız. Yeni başlayanlar için, maliyetli olabilecek önemli miktarda atık olabilir. Daha fazla deneyim kazandıkça, israfınız azalacak ve maliyetler düşecektir.

3D Yazıcı ile Para Kazanmak İçin 9 İş Fikri

3D yazıcı ile para kazanmanın birkaç yolunu listeledik. Bu fikirlerin bazıları gerçekten iyi, bazıları kötü. Ama onları herhangi bir şekilde listeliyoruz ve düşünmeye değer olabilir diye sizlere sunuyoruz. Sonunda son nihai kararı vermek size kalmış. O halde hemen 3D baskı iş fikirlerin bahsetmeye başlayalım!

1. Etsy’de önceden hazırlanmış 3D baskılar satın

Etsy, 3D baskı için en büyük pazarlardan biridir. Pek çok 3D baskı meraklısı ve hatta profesyonel, el işi ürünlerle ilgilenen geniş kitlesi nedeniyle Etsy’ye yöneliyor. Bazıları Etsy’de kendileri için bir isim bile yaptılar, bu ister biraz kişiselleştirme ile önceden yapılmış ürünler satıyor olsun, isterse 3D basılı nesneler üzerinde tam satış yapıyor olsun.

2016 yılında, 3D baskılı saksıları ilk kes Etsy’de satılmaya başlandı. Tekneler dolusu para kazanıldı ama sonunda telif hakkı sorunları nedeniyle pek çok satıcı durmak zorunda kaldılar. Satışlar iyiydi ancak ürünler ucuz olduğu içim orası hayal edilen yer değildi. Ucuz müşterilerin zaman ayırmaya değmeyeceğini söylediğimizi hatırlayın. Etsy’de birçok ucuz müşteriyle karşılaşacaksınız.

Etsy’de satabileceğiniz 3D baskılı ürünlerin listesi:

 • D&D minyatürleri

 • Saksılar

 • Vazolar

 • Frezee Bernie

Hangi ürünleri satacağınızı nasıl seçiyorsunuz?

Etsy’de aynı şeyin farklı varyasyonlarını satan birçok insan göreceksiniz. Saksılar, iphone tutucu, kulaklık tutucu vb. Peki neden? Çünkü bunlar satıyor! Beğenin ya da beğenmeyin, Etsy taklitçilerle doludur ve özgünlük önemli değildir. Ürününüz satarsa, insanlar onu kopyalar. Yada tam tersi, bir ürün çok satarsa sen onu kopyalarsın. 😉

Etsy’de nasıl öne çıkabilirsiniz?

Öne çıkmak için yapabileceğiniz çok şey var, ancak burada tekrar tekrar duyduğumuz yaygın olanlardan bazılarına değinelim.

 • Ürününüzü farklılaştıran benzersiz bir şey sunun. Bunun daha yüksek kaliteli 3D baskı (reçine), özel sonlandırma vb. sunup sunmadığına bakın.

 • Fiyat rekabetinden kaçının.

 • Mutlu müşterilerinizden bir inceleme bırakmalarını isteyin.

 • Yüksek kaliteli ürün fotoğrafları çekin

2. Özel bir 3D baskı sunun

Bu, çalışmak için rahat olduğunuz bir niş bulmak veya kârlı olmanız için yeterli sermayeye sahip olup olmadığınızla ilgilidir.

3D baskı hizmetlerinizi sunabileceğiniz nişlerin bir listesi:

 • Masa Minyatürleri

 • Oyuncak Tasarımcıları

 • Takı Tasarımcıları

 • Mimarlık firmaları

 • Prototipleme hizmetleri için mühendislik firmaları

3. Yerel bölgenizde bir 3D baskı işi başlatın

Bir 3D baskı işine başlamanın bu listedeki diğer fikirler arasında yapılması en zor şey olduğunu söyleyerek sözlerimize başlayacağız. Birçok 3D baskı şirketi, ışıkları açık tutmak için sürdürülebilir bir kar elde edemedikleri için işlerini bırakmak zorunda kaldı. Özel siparişleri yerine getirmek için yapmanız gereken iş miktarı çok fazla. Otomatik bir sistemi tercih etmezseniz, müşterilerle çok fazla gidip gelirsiniz. Ve anında kopyalama sistemlerini seçerseniz, çok sayıda düşük kaliteli iş alabilir ve çok özel bir ihtiyaçla müşteri kaybedebilirsiniz.

Bir 3D baskı hizmeti sunmanın gerçek parası, özellikle küçük bir işletmeniz varsa, kendinizi yalnızca bir meta olmaktan farklılaştırabilmenizdir. 3D baskıya değer katacak başka hizmetler de sunmanız gerekiyor. Örneğin, bir pazarlama ajansı 24 ayar altından 3D baskılı kupa için size gelebilir. Ama bilmelisiniz ki 3D altın basamazsınız. Ya bir metal kaplamacıya götürmelerini söyleyebilirsiniz ya da kendiniz yapıp üstüne kaplama yaptırabilirsiniz.

Çok daha fazlasını talep edilebilir çünkü:

 1. Bütün riski alıyorsunuz. Bu metal kaplama başarısız olursa, tekrar 3D baskı yapmanız gerekir.

 2. Bu alanda uzmanlaşarak hayatlarını çok daha kolay hale getirirsiniz.

 3. Ve gerçekten sıkı bir son teslim tarihleri ​​varsa, sonuçları garanti ettiğiniz için daha da fazla ücret talep edebilirsiniz.

Zamanlarını ve sonuçlarını daha fazla önemseyen müşteriler, teslim edebilirseniz size çok para ödemeye hazırdır. Bu nedenle yerel bir metal kaplama şirketiyle ortaklık kurup ve daha sonra 3D baskı için metal kaplama hizmetleri sunmaya başlayabilirsiniz. 3D baskıdan daha fazla özelliklere sahip olmak, tek başına 3D baskıdan daha fazlasını verim elde etmenize olanak tanır. İster resim yapın, ister kalıp yapın. Her ne ise, doğru müşterileri bulmanız gerekiyor.

4. 3D baskı tasarımlarınızı satın

3D baskı ile para kazanmak sadece 3D yazıcınızı günde 24 saat çalıştırmakla sınırlı değildir. Ayrıca 3D modeller satarak da para kazanabilirsiniz! Herhangi bir tasarım beceriniz yoksa bu zor olabilir. bionluk veya sadeceon gibi freelancer bir tasarımcı bulabilir veya bir tasarımcı kiralayabilirsiniz.

Patreon İş Modeli

İşte nasıl çalıştığı. İnsanlar, onlar adına 3D modeller yayınlamanız için size her ay X tutarında bir ödeme yapar. Bu iş modeli, masa üstü minyatür topluluğu arasında çok popüler.

Yukarıdaki resim LordOfThePrint’in Patreon’undan. Masa üstü oyunlar için 3D tasarımlar oluşturmaya odaklanan popüler tasarımcılardan biri. Şu anda bu yazı itibariyle 1.933 aboneleri var. Bunun yalnızca %5’inin tüccarlar olduğunu varsayarsak (yaklaşık 100), bu da aylık yinelenen gelirin 3.866$’ına tekabül eder!

Örneğin ChaosCoreTech’in WallStreetBets 3D modelini ele alalım. Tasarımlarını bir aylığına satma haklarına sahip olmak için 50 doları gözden çıkarabilirsiniz. 3D modelinizi satmak isteyen 10 Etsy satıcısının olduğunu hayal edin. Bu, birkaç saatlik tasarım çalışması için her ay 500$’lık pasif gelir demektir!

Tüccarlar/Etsy satıcıları, 3D modellerinizi satmak için harika bir hedef çünkü:

 • Daha fazla para kazanmak için kullanacaklar

 • 3D modelinizin düzgün yazdırılacağını biliyorlar çünkü 3D yazdırmayı da biliyorsunuz. Onlar için kolaylaştırmak için destekleri de dahil edebilirsiniz.

 • Onlara 3D baskının nasıl olmasını istediğini gösterebilir, böylece satmayı daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Pazaryeri İş Modeli

Bazıları, tasarımlarını, insanların aylık abone olmak zorunda kalmadan çevrimiçi olarak satın alabilecekleri tek seferlik bir ürün olarak satmayı tercih ediyor.

3D modellerinizi satabileceğiniz yerler

 • MyMiniFactory

 • CGTrader

 • Turbo Kalamar

5. Bir YouTube Kanalı Başlatın

Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz. İçerik oluşturmak zaman, çaba ve tutarlılık gerektirir. Dışarıdaki 3D baskı ile ilgili youtube kanalları arasında öne çıkmak zor olabilir. Ancak kendi kanalınızı başlatmanızı engellemek için burada değiliz. Biz sadece bununla para kazanabileceğinizi söylemek için buradayız.

6. Çevrimiçi bir 3D baskı kursu satın

3D baskı becerilerinize yeterince güveniyorsanız ve başkalarına öğretme konusunda beceriniz varsa, 3D baskı hakkında çevrimiçi bir kurs satabilirsiniz.

Ne öğretmelisiniz?

Yine, insanların para ödemeye istekli olduğu bir sorun bulmanız gerekiyor. Udemy’de “3D baskı” araması yaparsanız, insanların parasını ödediği 3D baskı kurslarını bulacaksınız.

“3D yazıcı nasıl çalıştırılır” olmak zorunda değildir, “karlı bir 3D baskı işinin nasıl işletileceği” üzerine bir kurs olabilir. Bu stratejiyle, daha fazla para kazanmak için para ödemeye istekli müşterileri çekeceksiniz.

7. Etkinlikler için 3D yazıcınızı kiralayın

Pandemi nedeniyle bu muhtemelen iyi bir fikir değil. Ama yine de bir fikir değil mi? İş bir fotoğraf kabinine çok benziyor. Bir şirket, onlar için 3D baskı anahtarlıkları için sizi 3 saatliğine işe alabilir. Ancak 3D baskı uzun zaman alıyor. Herkes için 3D baskı yapmadığınızdan şikayet edeceklerdir.

8. 3D yazıcınızı satın

Yeni aldığınız 3D yazıcıyı satarsanız hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz. Yada bu konu da ciddi bir sermayeniz varsa uygun maliyetle satın aldığınız 3D yazıcıları yüksek kar marjları ile satabilirsiniz. Garantili bir iştir.

9. “Para” kelimesini 3D yazdırın

Bu strateji ile bir 3D yazıcı ile kelimenin tam anlamıyla “para” kazanacaksınız. Para kelimesi yada ingilizcesi money, bir çok sektör tarafından kullanılan bir terim. Aynı zamanda bir sembol ve bir avatar olarak karşımıza çıkıyor. Para kelimesinin 3D çıktısı, masa üstü süslemelerde, yada levhalarda, tabela ünvnalarında sıklıkla kullanıyor. Bu alandaki boşluğu doldurabilirseniz para kazanabilirsiniz.

Özetle

Evet, 3D yazıcı ile para kazanabilirsiniz. 3D basılı ürünler, dijital ürünler satmak veya bölgenizde bir 3D baskı hizmeti sunmak olsun, bunu yapmanın birçok yolu vardır. 3D yazıcıdan para kazanmak kolay mı? Değil. 3D baskı işinde başarılı olmak için hala çok (ve akıllıca) çalışmanız gerekiyor. Ancak bir şeyi ilk önce yapmak işin kaymağını yemek açısından çok önemli. Bu sektör ülkemizde henüz tam anlamıyla keşfedilmedi. Bu konuda iyi bir çalışma ve hazırlık aşamasından sonra güzel bir proje ile sektöre giriş yaparsanız çok güzel paralar kazanabilirsiniz.