Çoğu kripto meraklısının bildiği gibi, paranızdan en üst düzeyde gelir elde etmenin en iyi yolu, bir kripto para birimine mümkün olduğunca erken yatırım yapmaktır. İşte tam da burada launchpad nedir, binance launcpad nedir, nası kullanılır gibi sorular da önem kazanmaktadır. Bu yazımızda sizlere başlangıç kılavuzu olacak bir launchpad içeriği sunuyoruz. Launchpad ile ilgili her sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Hazırsanız başlıyoruz.

Launchpad Nedir?

Launchpad (Bir kripto para birimi başlatma paneli yada diğer tabirle “tanıtım platformu”), yatırımcıların en yeni ve en umut verici DeFi projelerini bulabilecekleri bir platformdur. Launchpad’ler, her projeyi tek tek seçtikleri ve onları tanıtmadan önce sıkı inceleme süreçlerinden geçirdikleri için, dolandırıcılığın hat safhada olduğu bir sektörde ekstra bir güvenlik katmanı sunar.

Çoğu kripto yatırımcısının bildiği gibi, paranızdan en iyi seviyede getiri elde etmek için yapılması gereken şey bir kripto para birimine mümkün olduğunca erken yatırım yapmaktır. Örneğin, Shiba Inu başlangıcından bu yana %18.000’den fazla yükseldi ve erken başlayan alıcılar çok ciddi getiriler elde etti. Bununla birlikte, kripto piyasalarının doğası gereği, yatırım yapılacak yeni ve gelecek DeFi projelerinin nerede bulunacağını bilmek zordur ancak bunların meşru olup olmadığını belirlemek daha da zordur.

Bu nedenle Binance Launchpad gibi fırlatma rampaları popülerlik kazanıyor. Launchpad’ler, DeFi projelerini dikkatlice seçip inceleyerek yatırımcılara daha fazla güvenlik duygusu ve daha iyi bir başarı şansı sunar. Peki launchpadler nasıl çalışır? İsterseniz bu sorunun cevabını Binance Launchpad özelinde verelim ve diğer bazı launcpadlere göz atalım.

Binance Launchpad Nedir, Nasıl Çalışır?

Kafa karışıklığını gidermek için bazı açıklamalar yapmamız gerekecek. Öncelikle launchpad, yani fırlatma rampaları, binance gibi merkeziyetli borsalarda yapıldığı gibi bscpad, adapad, pulsepad vs. gibi merkeziyetsiz borsalarda da yapılır. Bu yazımızın ana teması ise merkeziyetsiz borsalarda yapılan launchpadlerdir. Merkeziyetsiz borsalardaki launchpadlerin ilki ve en çok bilineni ise bir binance ürünü olan bscpad’tir. Peki bscpad üzerinden bir launchpad’e nasıl katılabiliriz?

Binance Launchpad, dünyanın ilk ve en büyük kripto para fırlatma rampalarından biridir. Simgesi BSCPAD olarak belirlenmiştir. Fetch.AI ve BitTorrent gibi projeleri oluşturmasıyla tanınır. Binance Akıllı Zinciri(Binance Smart Chain) üzerine inşa edilmiştir ve kullanıcıların bir piyango bileti ile IDO (İlk Dex Teklifi) sürecine katılma fırsatı kazanmak için Binance coinlerini(BSCPAD) stake edebilecekleri katman tabanlı bir sistem kullanır. Bu kısmı kısaca açalım.

Binance Launchpad Tier Seviyeleri

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Binance Launchpad size 6 farklı Tier seviyesi sunar. Bunlar ne anlama gelir? Örneğin 1000 adet BSCPAD alacak paranız varsa, ki şuan ki değerde 10.450 TL yapıyor, Bronze Tier sahibi olabilirsiniz. 1000 adet bscpad alıp, bscpad sitesi üzerinden stake (yatırma) ederseniz Bronze Tier’a kayıt olmuşsunuz demektir. Tabi kayıt aşamaları ayrı bir yazının konusudur, bunu da ayrıca öğrenmeniz gerekir. Yine de kısaca kayıt aşamasından bahsedelim.

Launchpad KYC Doğrulaması Nedir?

Launcpadler de stake işlemini yaptıktan sonra KYC doğrulaması yapılması gerekir. KYC doğrulaması olmadan yeni projelerden alım yapamazsınız. Yani siteye bağladığınız soğuk cüzdanın kime ait olduğunu belirlemek için bir kimlik doğrulama süreci bulunur. Bu işlem gayet kolaydır. İsim soyisim, adres bilgileri vs verdikten sonra kimliğin ön ve arka yüzünü çekip sisteme ekliyorsunuz. Bir de kimlik elinizde selfie çekiyorsunuz. İşlem bu kadar kolay. Sonrasında sistem tüm bu işlemleri doğruladıktan sonra site üzerinde KYC simgesi yeşil renge dönüşüyor. KYC işlemini bir kez yapmanız yeterli. Sonrasında stake işlemleri, sistemden çıkma, yeniden girme gibi durumlarda yeniden kyc doğulaması yapmanıza gerek yok. Sistem kyc’si yapılmış cüzdan adresinizi otomatik tanımaktadır. Gelelim konumuza…

Binance Launchpad(BSCPAD) Nasıl Çalışır?

Bscpad Bronze, Silver ve Gold tierlarına sahip olan kullanıcılar, yeni bir projeye katılırken çekiliş usulü ile tespit edilir. Bronze Tier 1, Silver tier 3 ve Gold tier 7 bilet verir sahiplerine. Eğer bu biletlere piyango vurursa kişi ilgili projenin ön satışından belli miktarda alım hakkı kazanır. Bu hak yine tier seviyesindeki “pool weight”, yani havuz ağırlığına göre belirlenir. Örneğin bronze tier 1 seviyesine sahip olan bir kişiye eğer bilet çıktıysa ön satıştan yaklaşık 1 ile 5 dolar arasında alım hakkı kazanır. Bu miktar elbette çok iyi bir miktar değil.

Bu tier sahiplerinin ayrıca whitelist doldurma zorunluluğu da vardır. Whitelist için kişilerden yapılması istenen bazı yapılacaklar listesinin olduğu bir liste diyebiliriz. Nedir bu yapılacaklar? Projenin ve proje ortaklarının sosyal medya hesaplarının takip edilmesi, telegram gruplarına katılım, proje linkinin sosyal medya hesaplarında paylaşılması, yorum, retweet gibi bazı şeylerin yapılması istenir. Bu whitelist ilk 3 tier seviyesi için zorunludur. Eğer yapılmazsa çekilişe katılamazlar.

Diğer tier seviyelerinde ise (platinum, diamond ve blue diamond) bilet yok. Yani bu tier seviyeleri ön satışlardan biletsiz alım hakkı kazanıyorlar. Her hangi bir whitelist doldurmalarına da gerek yok. Launchpad’lerde en önemli olay mümkün olduğunca üst seviye tier sahibi olmak. Bunun için de launcpad’in henüz çıkış safhasında, fiyatı ucuzken yüksek miktarda alıp, en büyük tier seviyesinden erkenden yerini almak gerekir. Evet diyelimki tokenlerimizi aldık, şimdi ne yapıcaz?

Launchpad Önsatış Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Herhangi bir launchpad üzerinden (bscpad, pulsepad, adapad, velaspad vs.) bir projenin tokenlerini aldık diyelim. Bu arada yukarıda anlattığım binance launchpad mantığı her pad platformu için geçerlidir. Cüzdan bağlama, kyc doğrulama adımları birebir aynıdır. Sadece platformların ağlarını destekleyen soğuk cüzdanları kullanmanız gerekir. Örneğin pulsepad ve velaspad, Velas ağında çalışan launchpadler oldukları için velas ağında çalışan bir soğuk cüzdanınızın olması gerekir.

Şimdi tokenlerimizi aldık. Hak kazandığımız tokenlerin hepsi genelde hemen verilmez. Bir dağıtım takvimi vardır. Örneğin %10 u ilk satış anında verilir. Geri kanalı ise her ay %20’si verilecek şekilde dağıtılır. Bu dağıtım işleminde sizin ilgili platforma girip (bscpad, adapad, velaspad vs.) size tahsis edilen tokenleri tahsis tarihinden sonra cüzdanınıza çekmeniz gerekir. Yani tahsis edilen tokenler otomatik olarak cüzdanınıza gelmez. Bu tokenler için oluşturulan tahsis takviminin amacı ise olağan dışı fiyat hareketlerinin önüne geçip token sahiplerini mağdur etmemektir. Örneğin tüm tokenleri bir anda verseler ve alan herkes fiyat yükseldiğinde satsa ciddi bir fiyat düşüşü meydana gelecektir. İşte sistem bunun önüne geçmek için tokenlerin hepsini vermez ve satış anında da hepsini sattırmaz.

Sonuç ve Son Sözler

Launchpad günümüzde trend olmuş bir yatırım çeşididir. Bu konuda bilgi sahibi olmak ve para kazanmak isteyen herkes bu konuyu araştırıp yaptırımlarının bir kısmını bu alana kaydırmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki bitcoin piyasasındaki risklerin hepsi Launchpad’lerde de vardır. Bitcoin düşüşlerinden launcpadler de etkilenmektedir. Bu yüzden yatırım yaparken risk yönetiminizi yapmanız gerekir. Paranızın hepsi ile değil, lazım olmayan bir kısmıyla launchpad yatırımı yapabilirsiniz. Aklınızdaki tüm soruları yorumlarda sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.