Sürekli gelişen teknolojik değişimler sonucunda ergonomi nedir, ergonomik tasarım örnekleri her sektör tarafından ilgi ile takip edilen bir konu olmuştur. Bu makalemizde ergonominin tanımını yaparken aynı zamanda ergonomik tasarım örnekleri vererek sizlerin düşünce ve tasarım dünyanızda yeni ufuklar açmayı amaçladık.

Aynı zamanda öğrencilerin üniversitelerde gördükleri ergonomi dersleri nedeni ile proje ödevleri için ergonomi ve ergonomik tasarım örneklerini sıkça aradıklarını biliyoruz. Bu makalemiz her kesim için dolu dolu bilgiler içeren bir yazı dizisidir. Eğer hazırsanız ergonomi nedir konusu ile başlayalım.

Ergonomi Nedir?

Ergonomi, kısaca insanlar için tasarım yapmakla ilgilidir. Genel anlamda bir işyerini kullanıcının ihtiyaçlarına uydurma bilimi olarak tanımlanan ergonomi, verimliliği ve üretkenliği artırmayı ve rahatsızlığı azaltmayı amaçlamaktadır.

Bilgisayar monitörünüzün açısını veya masanızın yüksekliğini düşünün. Günün sonunda gözlerinizin yorulup yorulmadığını veya yazı yazmaktan bileklerinizin zarar görüp görmediğini düşünün. Ergonominin tam anlamıyla anlaşılması ile eşyaları kullanıcıya göre ayarlayarak ve tekrarlayan hareketlerin etkisini azaltmak için uygun duruşa vurgu yaparak çoğu işyeri yaralanmaların veya ofis hastalıklarının önüne geçebilir.

Modern işyerlerinde hızla değişen teknoloji ergonomi ihtiyacını büyük ölçüde artırmıştır. İster ofiste ister evde bir çalışma alanı oluştururken masalar, sandalyeler, monitörler, klavyeler ve aydınlatmanın hepsinin değerlendirilmesi gerekir.

Ergonomi ayrıca gün boyunca hareket etme ihtiyacını da hesaba katar. Ofis mobilyaları geleneksel olarak sert, sabit duruşları ve az hareketi teşvik etti. Bununla birlikte, yüksekliği ayarlanabilir bir masa ile desteklenebilen oturma ve ayakta durma arasındaki denge, hareketsiz işyeri davranışının etkileriyle mücadele etmenin en iyi yollarından birisidir. Ergonomi elbette sadece masa, sandalye gibi eşyalarla kısıtlanamaz. Ergonomi hayatımızın her alanında vardır ve var olacaktır. Şimdi tüm dünyada ses getirmiş ve getirecek ergonomik tasarımlara örnekler verelim.

Ergonomik Tasarım Neden Önemli?

Ergonomik tasarımlar hemen hemen her sektörde karşımıza çıkmakta. Ofis malzemeleri, mobilya, araba, teknoloji ve daha pekçok alanda ergonomik olarak tasarlanmış eşyalara rastlayabiliyoruz. Peki ergonomik tasarım neden önemli? İsterseniz ergonomik tasarım örneklerine geçmeden önce ergonomik tasarımın neden önemli olduğunu da kısaca değinelim. Ergonomik tasarım süreci, son kullanıcıya rahat, stressiz bir deneyim sağlayan bir ürün oluşturmaktır. Bu tasarım yaklaşımı aşağıdaki faydaları sağlar:

Rahatlık – Kullandığınız veya dokunduğunuz ürünler rahat olmalıdır. Sert ve sırtınızı inciten bir sandalyeye oturmak ister miydiniz? Bileklerinizi zorlayan bir klavye kullanarak yazmak ister miydiniz? Kesinlikle değil! Ergonomik ürün tasarımı, konforu artırmaya yardımcı olur. Kullanıcı üzerinde gereksiz baskı oluşturmadan, yormadan eşyaların daha rahat kullanılmasını sağlar.

Güvenlik – Güvenlik, günümüz dünyasında hiç olmadığı kadar önemli olmamıştı. Tüketiciler daha bilinçli hale geldikçe, kusursuz güvenlik seviyelerine ihtiyaç duyarlar. Kablo bağlantısı zayıf olan bir elektrikli cihaz kullanmak ister miydiniz? Yoksa güvenli olmayan armatürleri olan bir masa mı kullanırdınız? Ergonomik ürün tasarımı, hem üretici hem de tüketici için güvenliği büyük ölçüde artırır ve arttırmalıdır.

Kullanım Kolaylığı – Ürünlerin kullanımı kolay olmalıdır. Tüketiciler için, bir ürünü nasıl kullanacaklarını bulmaya çalışmak için zaman harcamaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Ergonomik tasarım, kullanılabilirliği artırabilir. Tüketicinin stres veya güçlük yaşamamasına yardımcı olabilir.

Keyif – Kullanım kolaylığının yanı sıra, bir ürünün kullanımı da keyifli olmalıdır. Bir ürün zevkliyse, tüketicilerin onu kullanma olasılığı daha yüksektir. Ergonomik tasarım, tüketicinin zevkini artırmaya yardımcı olabilir ve ürünü kullanırken onlara olumlu bir deneyim sunabilir.

Gördüğünüz gibi, bu tasarım yaklaşımı gerçekten mükemmel son ürünler oluşturmaya yardımcı olabilir. Tüm süreç son kullanıcı etrafında döner – kullanıcı merkezli tasarım olarak da bilinir. Ürün tasarımınız aracılığıyla tüketicinin neye ihtiyacı olduğuna bakar ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayacağınızı bulursunuz.

Ergonomik Tasarım Örnekleri

Çalışma lambası:

Işığı en çok ihtiyaç duyulan yere odaklamanın ne kadar önemli ve verimli olduğunu çalışma lambası ile öğrendik. Hepimizin evinde vardır ve neredeyse çalışma lambasını bilmeye yoktur. Işığı doğrudan gözlerinize gelmesini engelleyerek gerçekten enerji tasarrufu sağlayan ve çalışma ortamını daha konforlu hale getiren çalışma lambaları aslında bir ergonomik tasarım örneğidir.

Sürücü koltuğu:

Direksiyon simidi, debriyaj ve fren balatası, vites değiştirme kolu, dış aynalar ve koltuğun çıkıntıları veya konumu gibi sürüş sırasında ihtiyaç duyulan tüm yardımcı program veya bileşenler, bunlarla zahmetsizce etkileşime girebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca ısıtmalı koltuklar, elektronik ve hafızalı koltuklar, direksiyona konumlandırılmış hız sabitleme, multimedya tuşları ve dahası ergonomik tasarımın en iyi örneklerindendir.

Ayaklı masa dönüştürücüleri:

Ayakta duran masa yükselticilerinin her ayrıntısı, ister ayakta ister oturarak, rahat ve ergonomik olarak doğru pozisyonu korumanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. El çubuklarını hafifçe sıkarak oturma ve ayakta çalışma modları arasında geçiş yapmak çok az çaba gerektirir.

Ergonomik klavye:

Karpal Tünel Sendromu gibi bilek ve önkol tekrarlayan stres yaralanmalarını azaltan ve her tür kullanıcıya uyum sağlayan ergonomik klavyeler de ergonomik ürünlerdir.

SurfacePad Mıklatıslı Tablet Kılıfı:

 

İPad Mini hafif, ince ve çok taşınabilirdir, ancak bu nitelikler kullanımının son derece rahat olduğu anlamına gelmez. SurfacePad, bu harika aygıtı daha ergonomik ve her türlü senaryoya uyarlanabilir hale getirerek kullanılabilirlik yönünü geliştirmek için tasarlanmıştır.

 

Ergonomik Fare:

Elinizin doğal kıvrımlarını taklit eden pürüzsüz tasarım. Ofis işleri için bilgisayar kullanırken, farenizin kullanımı rahat olmalıdır. Fare kullanmak parmaklarınıza ve bileklerinize baskı uygulayabilir. Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse, güzel ve pürüzsüz bir tasarıma sahiptir. Farenin şekli elinize tam oturuyor. El bağlarınızı ve kaslarınızı minimum düzeyde zorlayan doğal bir pozisyonda tutabilirsiniz.

Gürültü Önleyici Kulaklık:

Gürültü önleyici ve değiştirilebilir mikrofon kulaklık. Çağrı merkezlerinde, satış ekiplerinde çalışan yada PC’de oyun oynayan kişilerin kulaklık kullanması gerekebilir. Kulaklık takmak başınıza ve kulaklarınıza rahatsızlık verebilir. Üstelik kulaklık ağırsa boynunuzu zorlayabilir. Jabra, ergonomik BIZ 2400 kulaklığını oluştururken bu sorunları ele aldı. Kulaklığın T-bandı tasarımı başınıza minimum baskı uygular ve ayrıca saçınızın dolaşmasını önler. Kulaklık hafiftir ve başınıza rahatça oturur. Jabra, tüketici için en üst düzeyde kullanılabilirlik ve esneklik sunan mükemmel bir ürün oluşturdu.

Elektrikli süpürge:

Ergonomik süpürge manevra yapması kolay ve hafiftir. Dikkat çekici özellik ise gerilmeyi kolaylaştırmak için ayarlanabilir direği vardır. Elektirikli süpürgenin süpürgelikler ve mobilyalar gibi belirli alanların temizlenmesini kolaylaştıran birkaç farklı ekipmanı vardır. Son bir harika ergonomik özellik, devrilirse otomatik olarka düzgün duruma gelmesidir. Big Ball ile ilgili her şey, kullanılabilirlik göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde tasarlandı.

Streç Nubuk Ayakkabı:

Wolky E-Walk marka ayakkabı rahat ve uzun mesafeli yürüyüşlere uygun olarak tasarlanmıştır. En önemli özelliği ise konfor ve esneklik için gerilebilir deriden yapılmıştır.

Sonuç olarak sizlere ergonomi ve ergonominin öneminden bahsetmeye çalıştık. Ve bu anlamda ergonomik tasarım örnekleri olarak bir kaç tanesini sizlerle paylaştık. Bu örnekleri yüzlerce hatta binlerce örnekle çoğaltabiliriz. Müşteri odaklı üretilen her ürün ergonomik olmak zorundadır. Çağımız bilim ve teknoloji çağı. İnsanlar artık bilgiye ve en iyiye kolayca ulaşabiliyor ve bilgi sahibi olabiliyorlar. Sektörünüzde en iyi olmak istiyorsanız müşterilerinizin şikayetlerine, istek ve önerilerine açık olmanız gerekmektedir. Yada bir girişimciyseniz ve yeni bir iş kolunda ticarete atılmak üzereyseniz mutlaka bu tavsiyeleri dikkate almalısınız. Yukarda da söylediğimiz gibi ergonomik tasarımlar artık her sektörde aranan ve dikkate alınan bir özellik olmuştur. Bu durumu görmezden gelen her işletme ticari yarışta geride kalacaktır.

tıkla>>> Girişimcilik Nedir, Girişimcilik Fikirleri ve Örnekleri