İçimizde çikolata sevmeyen neredeyse yok denecek kadar azdır. Peki kendi çikolatanızı evde yapıp satmaya ne dersiniz! Şimdiden çikolata imalatı yapmak istiyorum diyenleri duyar gibiyim. O zaman haydi başlayalım. Evde çikolata yaparak para kazanma yazı dizimiz başlıyor.

Evde Çikolata Yaparak Para Kazanma Kılavuzu

Tabiki evde çikolata yapıp satmak için belli başlı şartlar olmalıdır.  Kalite bir çikolata için kaliteli malzemeler ve kaliteli kakao kullanılması gereklidir.  İyi bir çikolata yaparsanız, satış için gerekli pazarlama kanalı, geliştikçe daha büyük imalathanelerde çikolata imalatı ve iyi ambalajlama sistemiyle müşteri memnuniyeti sağlamış olursunuz.

Öncelikle çikolata yapımı için gerekli en önemli hammadde kakao. Kullandığınız kakaonun kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli kakao projenizin başarıya ulaşmasındaki en önemli ayrıntıdır. Ve elbette çikolata yapmak için güzel bir tarif diğer önemli bir etken. Sizlere kısaca çikolata tarifini verelim ancak sizler en güzel osnuca ulaşmak için birden fazla tarif denemelisiniz.

Para Kazanmak İçin Çikolatayı Nasıl Yapacaz?

Ev yapımı bir çikolata yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • Kakao
  • Kakao yağı
  • Süt yada Süt Tozu
  • Tereyağı
  • Şeker
  • İsteğe göre çok az su

Tüm malzemeleri karıştıralım hiçbir katkı maddesi koymadan el yapımı çikolataları hazırlayarak kalıplara dökerek dolapta birkaç saat sertleşip donana kadar bekletelim. İlk aşama olarak kakaodan çikolata yapmak işini başarıyla tamamladık. Artık elimizde hammaddesini kendimizin yaptığı el yapımı çikolatalarımız var. Peki bu çikolataları satmak için nasıl bir yöntem izleyebiliriz?

Çikolataları Nasıl ve Nerede Satacaz?

Öncelikle çikolataları bir web sitesi kurarak online sipariş yöntemi ile satabiliriz. İnternetten çikolata satmak için müşteri bazlı bir sistem oluşturarak ilk adımı atabiliriz. Tabi öncelikle internetten çikolata satmak için gerekli şartları sağlamak gerekir.  Evde yaptığımız çikolataları yapıp satmak için kurduğunuz web sitesine gerekli bilgileri, yaptığımız çikolataları hangi koşullarda muhafaza ettiğimizi, çikolataları yaparken dikkat ettiğimiz hususları müşterilerimize şeffaf bir şekilde sunarak internet üzerinden satışı daha güvenilir hale getirmiş oluruz. Bu da bize hem müşteri hem de para olarak geri dönecektir.

İnternetten çikolata satmak kolay gibi gözükse de çikolatanın teslimatı ile ilgili tüm şartların en iyi şekilde oluşturulması gereklidir. Çikolata, yapısı gereği sıcak hava koşullarından etkilendiği için bu işin satışının sürdürülebilir olması adına bazı materyallerin olması gerekmektedir.

  • İyi kalitede yanmaz yapışmaz ambalaj
  • Darbelere karşı koruyucu sağlam bir paketleme
  • Hava akımını önleyecek, hem sıcak hem soğuk havaya maruz kalmasını engelleyen, bir koruyucu ambalaj

Yukarıda saydığımız materyal ve işlemlerle paketleme aşamasında ürünün ömrünü uzatarak internet üzerinden yapacağınız satışlarda ürünlerin daha uzak bölgelere ulaşmasını sağlamış olacaksınız. Bu işlemler internetten çikolata satmak işini daha hızlı başarıya ulaştıracaktır. Satış yapmak için elbette instagram, facebook gibi sosyal medya platformlarını kullanabileceğiniz gibi n11, gittigidiyor gibi hazır e-ticaret sitelerini de kullanabilirsiniz. İşinizi büyüttükçe artık kendi sitenizi kurup, satış, pazarlama ve üretim sisteminizi kendiniz inşa edebilirsiniz. Herşeyden önce adım adım gitmenizde yarar var. Her zaman çekirdek aileden bu işi yapmaya çalışın. Evde çikolata yaparak para kazanma için gömleğin bir düğmesi yanlış olursa hepsi yanlış olur prensibini asla unutmayın.

Yavaş yavaş gidin ama sağlam adımlarla gidin. Bir anda yükselmeyi, çok paralar kazanmayı hedeflemeyin. Elbette amacımız bu ancak bunu yaparken işinizden sevk almaya çalışın ve güzel şeylerin bir anda olmadığı gerçeğini unutmayın. Emeksiz ekmeğin olmadığını, çalışmanın başarıyı tetiklediğini aklınızdan çıkarmayın. Ve belki de en önemlisi “olmuyor, yapamıyorum, her şey ters gidiyor, daha hiç satış yapamadım” gibi söylemlerle enerjinizi düşürmeyin. “Güneşin doğmaya en yakın olduğu an, karanlığın en zifiri olduğu andır” sözünü ser levha yapıp duvarınıza asın. Enerjinizin tükendiği an bilin ki başarı çok yakındır. Asla pes etmeyin. Her şey gönlünüzce olsun. Sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.