Evde yapılabilecek iş fikirleri günümüzde en revaşta olan konuların başında geliyor. Covid-19 salgınından çok önce de evde yapılabilecek iş fikirleri artıyordu. Uzaktan yada evden çalışma imkanı olan sektörler pandemi sürecinde ayakta kalmayı başardı. Örneğin ilk koronavirüs önlemlerinden yaklaşık bir yıl sonra, telekomünikasyon sektöründe milyonlarca işçi ayakta kalmayı başarmıştı.

Uzakta çalışanlar ve serbest çalışanlar için bir iş pazarı olan Upwork bir araştırma yapmış. Yapılan 2020 4.çeyrek araştırmasına göre Amerikalıların yaklaşık yüzde 57’sinin en azından bir süre evden çalıştığı ve bu grubun yüzde 42’sinin uzaktan tam zamanlı çalıştığı tahmin ediliyor. Upwork, 2025 yılına kadar 36,2 milyon Amerikalı işçinin tamamen uzakta olacağını tahmin ediyor, bu da pandemi öncesi oranların neredeyse iki katı.

Evden çalışmanın hem işçiler hem de işverenler için faydaları vardır. Bir San Diego araştırma ve danışmanlık şirketi olan Global Workplace Analytics tarafından yapılan araştırmalar, evden çalışmanın işverenlere ve çalışanlara zaman ve para tasarrufu sağladığını, stresi azalttığını, üretkenliği artırdığını, ofisin soğuk ortamına maruz kalmayı azalttığını ve işe gidip gelenlerin sayısını azaltarak çevreye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Uzaktan çalışma için bir pazar yeri olan FlexJobs’a göre, uzak işler için en hızlı büyüyen kariyer kategorileri arasında şunlar yer almaktadır: bilgisayarlar ve bilgi teknolojisi, tıbbi ve sağlık, proje yönetimi, satış, muhasebe ve finans, müşteri hizmetleri ve pazarlama.

FlexJobs’un kurucusu ve CEO’su Sara Sutton, yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgını, işyerini ve insanların nerede, nasıl ve ne zaman çalıştığını kalıcı olarak yeniden şekillendirdi” dedi. “Uzaktan çalışmanın şirketler tarafından akıllı, stratejik ve sürdürülebilir olduğunun farkına varılmasıyla birlikte iş modelleri sonsuza dek bozuldu, yalnızca kar hanesini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda genel iş gücüne fayda da sağladı.”

Evde Yapılabilecek İş Fikirleri , 20 Ek İş Fikri

yeniisfikirleribul olarak Evde Yapılabilecek 20 Ek İş listesini hazırladık. Hadi ama dediğinizi duyar gibiyim. Kısa bir açıklama yaptıktan sonra işte sizler için araştırdığımız evde yapılabilecek 20 ek iş… Her iş kolunun altında verilen ortalama ücret o an ki standart ücretler üzerinden hesaplanmıştır. Ücretlerde, ortaya konulan emek ve tecrübeye bağlı olarak yükseliş veya düşüş olabilir.

1. Web Tasarımcı

Web tasarımcıları yada diğer adıyla web geliştiricileri, kişisel veya ticari kullanım için web siteleri oluşturur ve tasarlar. Becerilerini yayıncılık, reklamcılık, yönetim danışmanlığı, bilgisayar sistemleri tasarımı ve diğer alanlar için kullanırlar. BLS’ye(ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu) göre, 2029 yılına kadar istihdam büyümesinin web tasarımcılar için yüzde 8 olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam diğer tüm meslekler için ortalama yüzde 4’tür.

Ortalama yıllık ücret : 72.000 TL (kendizi geliştirme oranına göre azalıp artabilir)

2. Bilgisayar Destek Uzmanı

Şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, çağrı merkezleri ve diğer birçok işletme, uzaktan çalışması için bilgisayar destek uzmanlarını işe alır. BLS, kuruluşların bilgisayar ekipmanlarını ve yazılımlarını yükselttikleri için 2029’a kadar bu alanda yüzde 8 büyüme öngörüyor.

Ortalama yıllık ücret: (bilgisayar ağı destek uzmanı): 65.000 TL

Ortalama yıllık ücret (bilgisayar kullanıcı destek uzmanı): 55.000 TL

3. Sanal Asistan

Sanal asistanlar, sağlık, hukuk, hükümet ve finans gibi çok çeşitli sektörler için idari, teknik ve/veya yaratıcı hizmetler sağlar. Sanal bir asistan işine sahip olabilir veya sizi müşterilerin kullanımına sunan bir şirkette çalışabilirsiniz. Sanal asistanlar birçok farklı alanda çalıştıkları için, ödeme aralığı geniştir.

Ortalama yıllık ücret : Büyük ölçüde değişir

4. Tercüman/Çevirmen

Anadil düzeyinde İngilizce ve en az bir başka dilde yeterliliğiniz varsa, okullar, hastaneler, mahkemeler, şirketler ve diğer kamu ve özel sektör kuruluşlarında evden çalışma imkanı bulabilirsiniz. Tercümanlar sözlü bir dilde veya işaret dilinde çalışır; çevirmenler yazılı veya sesli belgelerle çalışır. BLS, 2029 yılına kadar bu alanda ortalamadan çok daha hızlı olan yüzde 20 büyüme öngörüyor.

Ortalama yıllık ücret: 55.000 TL

5. Evlilik ve Aile Terapisti

Evlilik ve aile terapistleri genellikle tam zamanlı çalışır ve çoğunun özel muayenehanesi vardır. Zoom ve Skype gibi çevrimiçi video konferans uygulamaları, hastaların terapistlerini evden çıkmadan “ziyaret etmelerini” mümkün kılar. Özellikle pendemi ile hayatımıza giren uzaktan etkileşim modeli pandemi sonrasında  kalıcı hale gelecek ve bir çok sektör ve müşteri uzaktan etkileşimi planlarına dahil edecektir. Örneğin işinizde uzman bir terapistseniz ve ününüz tüm ülkeye yayıldıysa internet üzerinde tüm ülkeden ve hatta yurtdışından müşterilerinize hizmet verebileceksiniz. 2029 yılına kadar bu meslek için BLS büyüme görünümü yüzde 22’dir.

Ortalama yıllık ücret: 50.000 TL

6. Avukat / Hukuk Asistanı

Yardımcı avukatlar ve asistanlar, hukuk araştırması ve belge hazırlama gibi avukatlara yardımcı olmak için çeşitli görevler yaparlar. Çoğu hukuk firmaları için çalışsa da, devlet kurumlarında ve kurumsal hukuk departmanlarında çalışanlarda vadır. Evden hukuk danışmanlığı yapabilir, avukatlara yada kişilere ücret karşılığı hizmet verebilirsiniz. Bu alanın 2029 yılına kadar yüzde 10 öngörülen iş büyümesi var.

Ortalama yıllık ücret: 55.000 TL

7. Öğretmen

İleri teknoloji ve yüksek hızlı internet bağlantıları, öğretmenler ve öğrenciler için uzaktan çalışma fırsatları oluşturmuştur. Covid-19 salgını birçok okul ve üniversiteyi geçici olarak sanal sınıflara dönüştürmüştür. BLS, anaokulu, ortaokul ve lise öğretmenlerinin tüm meslekler için ortalama büyüme oranına eşit olarak 2029 yılına kadar yaklaşık yüzde 4 oranında büyümesini öngörüyor. Kolej ve üniversite düzeyindeki öğretmen talebinin 2029 yılına kadar yüzde 9 artması bekleniyor.

Ortalama yıllık ücret:
Anaokulu ve ilkokul: 60.000 TL
Lise: 62.000 TL
Ortaokul: 60.000 TL
Kolej / üniversite: 80.000 TL

8. Kredi Memuru

Kredi görevlileri kredi başvurularını değerlendirmek için yetkilendirilirler. Kredi görevlilerinin çoğu ticari bankalar ve kredi birlikleri, ipotek şirketleri ve diğer finans kurumları için çalışır. Ekonomi iyileştikçe kredi memurlarına olan talebin artması bekleniyor. Bu mesleğin büyüme oranı 2029 yılına kadar yüzde 3’tür.

Ortalama yıllık ücret : 65.000 TL

9. Sosyal Medya Uzmanı

evde yapılabilecek iş fikirleri dedince akla ilk gelen genelde sosyal medya yönetimidir. İşletmelerin sosyal medyada var olması giderek daha önemli hale geliyor. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanma beceriniz varsa, işletmelerin markalarını ve ürünlerini sosyal medya pazarlaması yoluyla tanıtmalarına yardımcı olarak evden çalışabilirsiniz. Bu meslek bence önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek. Ücretsiz onlarca sosyal medya uzmanlığı kursları var. Bu kurslar online olarak da verilmekte. Bence denenebilir. Çevrimiçi iş piyasası Indeed’e göre ortalama taban maaş : 37,558 ABD dolar. Türkiyede ise ücret değişkendir. Sadece bir hesabın 1 aylık yönetimi 100 ile 500 TL arasında değişmektedir. 1 ayda kaç hesap yöneteceğinize baplı olarak ücretinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz.

10. Sigorta Satış Acenteleri

Birçok kişi sigorta için çevrimiçi alışveriş yapmayı kolay buluyor, ancak doğru poliçeyi seçmelerine yardımcı olmak için genellikle lisanslı bir sigorta temsilcisi ile görüşmeleri gerekiyor. Sigorta şirketleri, gelen telefon çağrılarını giderek artan bir şekilde iletişim merkezlerine taşıyor ve bu merkezler daha sonra lisanslı sigorta temsilcilerini işe alıyor veya onlarla sözleşme yapıyor. TV’de bir hayat sigortası şirketinin reklamını görürseniz ve ekranınızdaki numarayı ararsanız, evden çalışan biriyle konuşma şansınız yüksektir. Bu alandaki iş büyümesinin 2029 yılına kadar yüzde 5 olacağı tahmin ediliyor.

Ortalama yıllık ücret: 55.000 TL

11. Yazar / Editör

Bilgisayarınız, internet erişiminiz ve deneyiminiz varsa, yazma, düzenleme, düzeltme ve doğrulama becerilerine sahip kişiler için evden çalışma fırsatları vardır. İçerik planlamayı ve sunmayı ve son teslim tarihlerini karşılamayı bilen blogcular, gazeteciler, teknik yazarlar ve editörler rekabetçi bir pazarla karşı karşıyadır. Yazarlara ve editörlere olan talebin 2029 yılına kadar biraz düşmesi bekleniyor, ancak bu işler evden çalışmakla çok uyumlu.

Ortalama yıllık ücret (yazar): 65.000 TL

Ortalama yıllık ücret (editör):60.000 TL

12. Tıbbi Transkripsiyon Uzmanı

Tıbbi bir transkripsiyon uzmanı, doktorlardan ve diğer sağlık çalışanlarından gelen ses kayıtlarını dinler ve bunları yazılı raporlara aktarır. Bir transkripsiyon uzmanı bir hastane, doktor muayenehanesi veya üçüncü taraf bir hizmet için çalışabilir veya serbest meslek sahibi olabilir. Sağlık hizmetlerinin genişlemesinin bu işe olan talebi artırması bekleniyor, ancak teknolojik gelişmeler ve dış kaynak kullanımı nedeniyle hafif bir düşüş öngörülüyor.

Ortalama yıllık ücret: 35.000 TL

13. Veri Girişi Uzmanı

Bazen veri giriş operatörü veya katip olarak adlandırılan bir veri girişi uzmanı, el yazısından veya fiziksel kayıtlardan bir bilgisayar sistemine bilgi girer. Bu kayıtlar faturalar, raporlar, tıbbi kayıtlar, iptal edilmiş çekler veya diğer veriler olabilir. Indeed’e göre ortalama taban maaş : ayda 3000 TL

14. Grafik Tasarımcı

Broşürler, reklamlar ve kitap kapakları oluşturmak için logo ve tişört tasarlama veya bilgisayar yazılımı kullanma konusunda deneyiminiz varsa, evden çalışarak iyi para kazanabilirsiniz. Fiverr.com ve 99designs.com gibi web siteleri, hizmetlerinize ihtiyaç duyan potansiyel müşterilerle tanışmanıza yardımcı olabilir. Ne kadar kazanacağınız, projenin kapsamına ve deneyiminize bağlı olacaktır. Bu işe olan talebin 2029 yılına kadar biraz azalması bekleniyor, ancak uzaktan çalışmaya çok uygun. Ülkemizde ise sadeceon ve bionluk tarzı sitelerden müşteri bulabilirsiniz.

Ortalama yıllık ücret : yıllık 60.000 TL

15. Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Bir katalogdan veya bilgilendirici reklamdan bir şey sipariş etmek için aradığınızda, hattın diğer ucundaki kişi bir ev ofisinde oturuyor olabilir. Şikayetleri ele almak, siparişleri işlemek ve soruları yanıtlamak için bağımsız çalışanları işe almak büyük bir sektördür. Bu iş için talepte hafif bir düşüş öngörülüyor, ancak perakende ve finans şirketleri, kamu hizmetleri ve diğer işletme türleri gibi çok çeşitli sektörlerde bulunuyor.

Ortalama yıllık ücret: 35.000 TL

16. Yazılım Geliştirici

Yazılım geliştiriciler, bir bilgisayarda veya başka bir cihazda çalışan uygulamaları veya sistemleri geliştirir. Her türlü yazılım ve uygulamayı geliştirmek ve test etmek için mühendislik, analitik ve bilgisayar bilimi ilkelerini uygularlar. Birçok yazılım geliştiricisi, bilgisayar sistemleri tasarımı ve ilgili hizmetler, imalat veya yazılım yayıncıları için çalışan firmalar tarafından istihdam edilmektedir. BLS, 2029 yılına kadar bu alan için yüzde 22 iş artışı öngörüyor.

Ortalama yıllık ücret: 110.000 TL

17. Web Sitesi Testçisi

UserTesting.com ve Userlytics.com gibi siteler, farklı web sitelerini ve mobil uygulamaları test etmeleri ve ardından geri bildirimlerini paylaşmaları için insanlara ödeme yapar. Şirketler tarafsız geribildirim almak için web sitesi test edicileri kullanır. Bazen “uzaktan kullanılabilirlik testi” olarak adlandırılan bu işe yönelik fırsatlar sınırlı olabilir. Örneğin, test görevlilerine 20 dakikalık bir test yapmaları için 10 dolar ödenebilir. Bu daha çok bir yan iş.

Ortalama yıllık ücret: Çok Değişken

18. Kayıtlı Hemşire

Uzaktan bilgisayarlar, mobil cihazlar ve telefon yoluyla sunulan sağlık hizmetleri olan tele-sağlıktaki büyüme, kayıtlı hemşirelerin evden çalışması için fırsatlar yarattı. Daha fazla sigorta şirketi, özellikle Covid-19 salgını sırasında hastaların ihtiyaçlarını doktor muayenehanesine gitmek zorunda kalmadan karşılamak için hasta destek hatları, telefon triajı ve diğer telefon ve bilgisayar seçeneklerini ekledi. BLS, 2029 yılına kadar bu alanda yüzde 7 büyüme öngörüyor.

Ortalama yıllık ücret: 75.000 TL

19. Toplantı, Kongre ve Etkinlik Planlayıcı

İster bir kongre, bir bağış toplama etkinliği veya organize edilmesi gereken bir doğum günü partisi olsun, etkinlik planlayıcıları telefon ve bilgisayar aracılığıyla evden birçok işi yapmak için pekçok fırsata sahip. İş, potansiyel toplantı sitelerini ziyaret etmenizi gerektirebilir. Otelcilik sektöründe deneyime sahip ve otelcilik veya turizm yönetimi gibi ilgili alanlarda üniversite diplomasına sahip adaylar bu alanda ciddi anlamda para kazanabilirler.  BLS’nin, 2029 yılına kadar bu alanda öngördüğü büyüme oranı yüzde 8.

Ortalama yıllık ücret: 55.000 TL

20. Defter Tutma, Muhasebe, Denetim Katibi

Defter tutma, muhasebe ve denetim memurları mali kayıtları tutarlar ve bunların doğruluğunu teyid ederler. Bu işte, müşterilere ara sıra ziyaretler olabilir. Aynı zamanda bazı durumlarda fazla mesai gerektirdiği için evden çalışmaya uygundur. Teknolojik değişiklikler ve otomasyon talebi azalttığı için bu alandaki istihdamın 2029 yılına kadar düşmesi bekleniyor.

Ortalama yıllık ücret: 45.000 TL

Evden Çalışma Dolandırıcılığından Kaçının

Evde yapılabilecek iş fikirleri elbette hepimizin istediği ve aradığı bir şeydir. Ancak dolandırılıcık ne yazıkki burada da karşımıza çıkıyor.  Evde çalışma işi için de düzinelerce dolandırıcılık tipi vardır. Dolandırıcılar, yeni bir çalışanın Sosyal Güvenlik numarası veya banka hesap numarası gibi bir işverene vermesi beklenen kişisel bilgileri alarak kimliğinizi ve/veya paranızı çalmaya çalışır.

Evden çalışma işini düşünürken dolandırıcılık tespit radarınızı kurun. Evdeki işe ve sanal işgücüne hitap eden çevrimiçi bir iş sitesi olan Rat Race Rebellion’ı yöneten Christine Durst, “Her şeyden önce içgüdülerinize güvenin” diyor. “Konuştuğum neredeyse her dolandırıcılık kurbanı, ‘Bir şeyin doğru olmadığını hissettim’ diyor.”

Ayrıca, hiç bir yasal işlemde sizden para ve/veya nakit/mevduat çekleri göndermeniz istemez. Durst, meşru bir işverenle uğraştığınıza dair şu işaretleri aramanızı söylüyor:

   • İş veren resmi bir şirkettir.
   • İş ilanı şirket adını içerir ve başvuru sahiplerinden gizli bir e-posta adresine yanıt vermelerini istemez.
   • İnsan kaynakları personeli her türlü soru için hazırdır.
   • Şirketin avantajlarından ve tatil politikalarından bahsedilmektedir. Genellikle “gerçek” istihdamla ilişkilendirilen bilgiler vardır.
   • Sadece e-postayla gönderilen bir teklif değil, bir başvuru ve görüşme süreci vardır.
   • İşveren, işin görev ve beklentilerini detaylandırabilir.
   • Referanslar / çalışma örnekleri istenir.