Herkes instagram’da nasıl para kazanılacağını bilmek istiyor. Bu makale ile influencer olarak çalışmayı, bağlı bir pazarlamacı olmayı veya kendi ürünlerinizi satmayı öğrenin. Hazırsanız instagramdan Para Kazanmak: 3 Mükemmel Strateji başlıklı makalemizi okumaya başlayabilirsiniz.

Herkes instagramdan para kazanmak mümkün mü, bunun cevabını bilmek istiyor. Zaten bütün gün hepimiz instagramda gezmiyor muyuz? Neden bu uğraştan para kazanmayalım. Hazırsanız başlayalım.

İnstagram’da Nasıl Para Kazanılır?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde instagram’ın sonsuz sayıda muhteşem fotoğraf akışı, en iyi arkadaşınızın zevki, bir butik mağaza ve parlak bir dergi arasında bir şeye dönüştü. Peki instagram nedir? Aslında bunun tam bir cevabı yok. % 71’i 35 yaşın altında olan bir milyardan fazla aylık kullanıcısı ile Instagram, istek, ilham ve şimdi de uygulama içi ödeme platformudur. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki instagram’dan para kazanmak için üç ana yol vardır. 

*Markaların sponsor olduğu içeriği yayınlamak için etkileyici olarak çalışın

*Başkalarının ürünlerini satan bir satış ortağı pazarlamacısı olun

*Bir girişimci olun ve kendi ürünlerinizi satın

Her üç yöntemle ilgili en iyi tavsiyemiz için okumaya devam edin.

Strateji 1: Sponsorlu İçerik Yayınlayın

Eğer instagram ile ilgileniyor ve instagram’dan para kazanmak konusunu az çok araştırdıysanız instagram influencer  kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Sponsorlu gönderiler dendiğinde ilk akla gelen instagram influencer ifadesidir. Yapılan bir araştırmaya göre 2020’nin başlarında Instagram’da 500.000’den fazla aktif influencer var.

“Sponsorlu içerik yayınlama” stratejisinde temel gereksinimler, makul ve etkileyici bir takipçi sayısı ve rekabetçi bir katılım oranıdır. Başka bir deyişle, internette yabancıların paylaşımlarınıza beğenip onlara güvenmesi konusunda iyiyseniz bu strateji tam size göre.

Bu stratejinin cazibesi, e-ticaretin baş ağrıtan iş yükü olmadan basit bir pazarlama işi olmasıdır: bir ürünü imal etmeniz veya siparişleri yerine getirmeniz gerekmez. Tek yapmanız gereken hayatınıza devam ederken kendiniz olmak ve zaten hayatınızda olan ürünler, hizmetler veya markalar hakkında paylaşım yapmaktır.

Elbette bir dezavantaj var: tüm markalar kapınızda sıraya girmez ve ilk başta kapınızı Apple çalmayabilir. Artı, gelecek vadeden influencerları hedefleyen çok sayıda dolandırıcı var. Sponsorlu içerik konusunda başarılı olsanız bile, büyük olasılıkla sayfa bütünlüğünüz ve geliriniz arasındaki dengeyi düşünmeniz gerekecektir. Sonuçta, sayfanız sizin kişisel markanız. İnsanlar özgünlüğe güvendikleri için hem sponsor reklam paylaşıp hem de sayfanızda size ait özgün paylaşımlar yapmak takipçileriniz için bir ikilem oluşturabilir. Bu dengeyi çok iyi kurmanız gerekmektedir. 

Sizinle çalışmak isteyen her markayı titiz bir şekilde “bu benim markama uyuyor mu? diye analiz etmeniz gerekir. Bir instagram influencerı olmak istiyorsanız sizin için hangi fırsatların(markaların) doğru olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için endişe etmeyin. Bir instagram etkileyicisi(influencer) olarak nasıl başlayacağınızı sizlere adım adım anlattık. Okumaya devam edin.

Adım 1: Bir Niş Seçin

Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız, kişisel markanızı yaşıyor ve soluyor olmanız gerekir. Bunun anlamı şudur; işinizi gerçekten sevdiğinden emin olun. Niş seçimi bu anlamda çok önemli. Gönülden yapacağınıza inandığınız, sevdiğiniz, özgün paylaşımlar oluşturabileceğiniz bir niş alan seçmeniz gerekir. Niş kelimesine belki yabancı olabilirsiniz ama bu işe gönül verdiyseniz yada verecekseniz bu kelimeye aşina olsanız iyi olur. Acemi arkadaşlar için Niş kelimesi ile ilgili bir kaç kelam edelim. Gerçi google’da arama yaptığınızda doyurucu bilgilere ulaşırsınız ancak yine de kısa bir açıklama yapmakta yarar var.

Niş, seçmiş olduğunuz ilgi alanının spesifik bir alan olmas%1 anlamına gelir. Örneğin xiaomi markası ile ilgili bir instagram hesabı açıp büyütmek istiyorsunuz. Xiaomi markası çok genel bir alanı ifade ediyor. Bu alanla ilgili çok fazla hesap vardır ve yükselmesi de zor olacaktır. Ancak siz bu alanı spesifikleştirir, niş bir alan seçerseniz büyümeniz ve yükselmeniz daha kolay olacaktır. Xiaomi yerine xiaomi kulaklık, yada xiaomi şarz aleti, yada xiaomi mutfak ürünleri, yada daha alt alanlarını seçip ilgi alanınızı daraltmanız gerekmektedir. Örneklerden de anlaşılacağı üzere niş demek daha dar bir alanı seçmek demektir. Bunu halk arasında çok kullanılan “dıdısının dıdısının dıdısı” tabiri ile ifade edebiliriz. Şimdi gelelim gerçek konumuza.

Niş alanımızı seçtik. Diğer taraftan potansiyel ortaklarınızın (içeriklerinizi yayınlayacağınız sponsorlu markalar)  olayları nasıl gördüğünü de dikkate almanız gerekir. Markalar, hedef kitlenizi hedef pazarlarıyla karşılaştıracak. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, markaların % 55’i, influencer’larla daha otantik bir bağ kurduklarını düşündükleri mikro influancer’ları tercih ettiklerini söylüyor.

Bu, ne kadar spesifik olursanız o kadar iyi anlamına gelir.  Yukarıda xiaomi örneğinde anlattığımız gibi. “Vegan” ile ilgili instagram hesapları artık doyuma ulaşmış durumda.  Öyleyse neden bunun yerine “podcast’inda ünlü insanlarla yaptığı röportajları ve deneyimlerini paylaşan ve vegan olan ultra maraton koşucusu baba” yı denemiyorsunuz? Evet böyle bir hesap var ve şu anda 380k takipçiye sahip. richroll bir şirket avukatıdır. Aşırı kilolu olan richroll 40 yaşında hayatını kökten değiştirir ve %100 bitki temelli bir diyete geçer. 50 kilo verir ve dünyayı gezmeye başlar. Açtığı instagram hesabında ise tecrübelerini paylaşır.  Rich Roll İnstagram Hesabı İçin Tıkla

Adım 2: Güven Oluşturun ve Hedef Kitlenizi Büyütün

Instagram influencer’larının % 81’i 15.000 ile 100.000 arasında takipçiye sahip. Henüz o kadar takipçiniz yoksa panik yapmayın. Takipçi sayınızı arttırmanın kısa bir yolu yoktur, ancak elbette denenmiş ve doğrulanmış stratejiler vardır. 

Tutarlı bir şekilde gönderi paylaşın. Ve hedef kitlenizin tam olarak istediği içerik yayınlamayı taahhüt edin. Örneğin @Pedalboard_of_the_day, tıpkı adının vaat ettiği gibi, 102.000 takipçisi için her gün bir pedal (gitarlara efekt veren bir cihaz) yayınlıyor.  Pedal Board İnstagram Hesabı İçin Tıkla

Adım 3: Markalarla Ortak Olun

Markalarla ortak olmanın yada bağlantı kurmanın iki ana yolu vardır:

İlk yol onları doğrudan satış konuşması yaparak bulmaktır. Kendisine hayran olduğunuz markalarla iletişime geçin ve onlara neler sunabileceğinizi söyleyin. Marka satış konuşmanız, hedef kitleniz ve yaklaşımınız hakkında çok sayıda ilgi çekici ayrıntıya sahip olmalıdır.

İkinci yol ise etkileyici bir pazarlama platformuna kaydolarak onların sizi bulmasına yardımcı olmak. Bu pazar yerlerinden birçoğu var. AspireIQ, Upfluence ve Famebit başlamak için iyi yerlerdir. Edinilen tecrübelere göre, markalar etkili influencerları aramaya isteklidir.

Adım 4: İçeriklerinizi Şeffaf Bir Şekilde Yayınlayın

Amerika veya Birleşik Krallık’ta bir influencer yasal olarak bir reklam yayınlarken bunu netleştirmek zorundadır. Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’nun yönergeleri, açıklamanızın açık ve anlaşılır olmasını ister. Diğer taraftan, Birleşik Krallık’taki Reklam Standartları Kurumu herhangi bir çekingen imayla ilgilenmez. Gönderilerde #gifted hashtag’i yerine #ad hashtag’ini  kullanmanızı ister. Yasaya uymak için, ekranın üst kısmındaki #ad hashtag’ini kullanmalısınız. (yani, insanların onu bulmak için tıklamak zorunda kalmaması için ilk üç satırda). Tüm bu kurallar elbette yurtdışındaki influancer’ler için. Ülkemizde instagram’da satış yapmak, para kazanmak nispeten kolay. Ancak kurallara her zaman uymak sizleri rahatlatacaktır. Bunun için ilgili mevzuatları, yönetmelikleri veya kanunları yakından takip etmenizde yarar var.

Strateji 2: Satış Ortağı Pazarlamacısı Olun

Sponsorlu içeriğin aksine, bu strateji farkındalığı yaymaktan çok satış yapmakla ilgilidir. Bunun nedeni, yalnızca takipçileriniz ürünü gerçekten satın aldığında para kazanmanızdır. Diğer taraftan, satış ortağı pazarlamacı olarak o ürünü üretme veya siparişleri yerine getirme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Dezavantajı ise hedef kitlenizi rahatsız etmeden büyümek istiyorsanız, bu stratejinin sağlam bir strateji gerektirmesidir. Ayrıca, “satış ortaklığı” terimi kötü bir üne sahiptir. Yedi rakamlı aylık gelirlerle ilgili aldatıcı vaatlerle ilişkilendirilebilir.

Etik olarak yaklaşıldığında, bağlı kuruluş pazarlaması aslında pazarlama konusunda akıllı ve sağlam bir bakış açısıdır. En sevdiğiniz kalemleri, maskarayı veya köpek mamasını öneriyorsunuz ve ürünü satın almak için bir bağlantı veya küçük bir indirim promosyon kodu veriyorsunuz. Hem bağlantı hem de promosyon kodu size özeldir, böylece satıcı satışlarınızı izleyebilir. Her satış için bir ücret veya yüzde kazanırsınız.

Adım 1: Bir Niş Seçin

Satış ortaklığı pazarlamacısının nişi, daha çok ürün odaklı oldukları için sponsorlu bir influencer’ın nişinden farklıdır. Örneğin, satış ortaklığı pazarlamacıları bazen işe ürün incelemeci olarak başlar. Yani yapılan paylaşımlarda ürün incelemesi ön plandadır. Sizde işe yeni başlıyorsanız, en iyi köpek maması konusunda rehberlik ve anlaşma isteyen köpek sahipleri gibi belirli maddi arzuları olan bir kitle seçebilirsiniz. (Veya en iyi tasmalar, en iyi köpek kaseleri, en iyi köpek gözlükleri vb.)

Adım 2: Satış Ortaklığı Yapacağınız Satıcıları Bulun

Bir markayla doğrudan ortaklık kurabilir veya “satış ortaklığı ağına” veya her ikisine birden katılabilirsiniz. (Önerimiz elbette ikisinin de olması.)

Bağlı kuruluş ağları, bağlı kuruluş programları yürüten markalar ile sizin gibi pazarlamacılar arasındaki aracı platformlardır. Bunlar var çünkü çevrimiçi kurslar satan tek bir girişimci, hedef kitlenize ulaşmaya istekli olsa da, bir ortaklık ağı şirketi yapılan işleri ölçeklendirmeli ve otomatikleştirmelidir. Bağlı kuruluş ağları, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli ürünler sunmak için tasarlanmıştır. Ayrıca tek bir ağla da sınırlı değilsiniz.

Satış ortaklığı ağlarına en iyi örnek Amazon Associates’dir. Başlamak için en açık yerdir ve dünyanın en büyük bağlı kuruluş pazarlama programlarından birisidir. Amazon Associates Programı, içerik oluşturucuların, yayıncıların ve blog yazarlarının trafiklerinden para kazanmalarına yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey programa kayıt olmak, verilen özel bağlantıyı paylaşımlarınızda kullanmak. Bu Pinterest, bloglar veya e-posta haber bültenleri için harika olsa da, Instagram’da bu bağlantıyı biyografinize veya – bir işletme hesabınız varsa – Instagram Hikayenize eklemeniz gerekir. Amazon Associates ile ilgili ayrıntılı bilgileri buradan alabilirsiniz. Ayrıca Clickbank, Rakuten ve CJ Affiliates de dikkate alınması gereken saygın bağlı kuruluş ağlarıdır. Türkiye’de ise Odaklı Pazar ve Gelir Ortakları mevcut.

Adım 3: Ürün Hakkında Bilgi Verin

İlk stratejimiz de bahsettiğimiz gibi şeffaflık burada da önemli. Yapılan paylaşımlarda şeffaf olmanız ve ülkemizdeki instagramdan para kazanmak ile ilgili mali ve idari mevzuatı iyi bilmeniz gerekiyor. Aksi takdir de bir takım yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Yukarıda da bahsetiğimiz gibi Amerika’da ve Avrupa’da instagramdan para kazanan infuencer’ların paylaşımlarından #ad hashtag’ını kullanmaları zorunlu. Tabi yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların % 54’ü, pazarlamacılar paylaşımlarında reklam yaptıklarını belirtirken şeffaflığı takdir ettiklerini ve #ad hashtag’inin onları rahatsız etmediğini söylüyor.

Strateji 3: Kendi Ürünlerinizi Satın

Instagram’dan para kazanmak için üçüncü strateji, pazarlamanın ötesine ve gerçek e-ticaret alanına giriyor.

Kişisel markanızı (instagram hesabınızı) başkalarının ürünlerini satmak için kullanmak yerine kendi ürününüzü satın. Bu, en popüler fotoğraflarınızın bulunduğu bir sehpa kitabı olabilir. Ancak danışman olarak zamanınız ve tavsiyeniz de olabilir; veya üst düzey moda çizginiz. Zaten bir işletmeniz varsa, Instagram’da satış yapmak, pazarlama stratejinizin bir parçası olacaktır.

Hedef kitlenizi müşterilerinize dönüştürmek doğal bir çabadır. N11, gittigidiyor, trendyol ve hepsiburda gibi e-ticaret platformlarının yükselişiyle birlikte, gerçek ürünler sunan bir çevrimiçi işletmeyi yürütmek giderek daha kolay hale geliyor. İnstagram ise ürünlerinizi satmak için ek bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Adım 1: Ürününüzü Hayal Edin

Modeller kıyafet satar. ASMR slime hesapları slime satar. Pazarlama uzmanları çevrimiçi kurslar satar. Ürününüz, @rad.slime’ın balçık dükkanı gibi halihazırda yaptığınız şeyin doğal ve sezgisel bir uzantısı olabilir.

Bu arada, model/influencer Alexa Chung, kendi adını taşıyan üst düzey markasını yarattı. Yine model/influencer Jeanne Damas @rouje’yi kurdu. (Öyleyse şimdi ikisine de “model/influencer/moda tasarımcısı” olarak bakabilirsiniz.) Tamam moda tasarım işini zor bulabilirsiniz ve bence de öyle. Ama daha ulaşılabilir bir ölçekte, fotoğrafçı @AndrewKnapp, etkileyici köpeği Momo’nun hesabına çıkartma, kitap ve baskı satarak bir e-ticaret geliri elde etmeye başladı.

 

Adım 2: Ürününüzü Oluşturun

İş planınız kendi ürünlerinizi satmayı içeriyorsa (örneğin, stoksuz satışın tersine, ancak daha sonra bunun üzerine) onu oluşturmanız gerekir. Bir tedarikçi bulun. İnstagramdan para kazanmak için öncelikle bir ürün seçmeli ve onu tedarik etmelisiniz.

Adım 3: Hesabınızı Alışveriş Yapılabilir Şekilde Ayarlayın

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Instagram, her türden alışveriş odaklı özelliği kullanıma sunmuştur: Keşfet sekmesi, ürün etiketleri, alışveriş yapılabilir gönderiler, alışveriş yapılabilir Hikayeler ve Instagram Checkout.

İnstagramdan para kazanmak ve instagramın sunduğu özelliklerden yararlanmak için bir işletme hesabına ihtiyacınız var. Elbette belli bir takipçi sayınızın da olması gerekiyor. (en az 10k takipçi) Ayrıca bir ürün kataloğu oluşturmanız gerekir.

Adım 4: E-ticaret Altyapınızı Oluşturun

Müşterilerinize daha fazla bilgi sağlamak için bir web sitesi kurun. Farkındalık oluşturmak için birkaç reklam yayınlamayı düşünün. İnsanlara son satın alma adımlarında yol gösterecek bir açılış sayfası oluşturmanız da gerekecektir. Kitlenizin deneyimini akılda tutun.

Adım 5: Ürünlerinizi Yayınlayın

Ürünlerinizi normal Instagram gönderilerini veya Hikayeleri kullanarak takipçileriniz ile buluşturabilirsiniz. Instagram analiz araçları, başarınızı ölçmenize yardımcı olacaktır.

Adım 6: Siparişlerinizi Yerine Getirin

Ürünlerinizi ister kendiniz gönderin yada bir aracı kullanın fark etmez her ne olursa olsun mutlaka müşteri memnuniyetini ön planda tutun. Ne kadar çok sipariş alırsanız, buna o kadar çok zaman harcarsınız, bu yüzden gerçekçi olun. Müşterilerinizi nakliye, teslimat, iadeler ve diğer her şeyle nasıl memnun edeceğinizi iyi düşünün ve bir plan yapın. Yapılan bir araştırmaya göre memnun olan bir müşteri size bir müşteri kazandırır. Ancak memnun olmayan bir müşteri ise size 10 müşteri kaybettirir. Müşteriler ürün alsa da, almasa da, ürünü geri iade etse de etmese de mutlaka yapılan alışverişten memnun olmalılar. Mesela bir bebek giyim üzerine iş yapan instagram influencer’i kendisinden ürün alan müşterilerine küçük hediyeler koymayı ihmal etmez. Onun bu davranışı ciddi bir müşteri portföyü oluşturmasına neden olmuştur.

Instagram’dan Para Kazanmak İçin İpuçları

Bu stratejilerden birini kendiniz denemeye hazır mısınız? Bu en iyi uygulamalar size biraz zaman kazandıracak.

Hesabınızın Değerinizi Bilin

Etkileyenlerin(influencer) bilmesi gerekenler: Örneğin 27.000 takipçiye bir hikaye (yukarı kaydırarak) yayınlama oranı nedir? İnsanlar % 5’lik etkileyici bir katılım oranıyla niş bir kitleye ürün hediyesi sunmak için ne kadar ücret alıyor?

Markalarla ücret pazarlığı yapma zamanı geldiğinde, manzara hakkında sağlam bilgilere ihtiyacınız var. İnstagramdan para kazanmak istiyorsanız Instagram influencer’ın kazanma oranları hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Mesela 50k takipçili bir rakip sayfa ile iletişime geçin ve ona bir reklam yayınlamak istediğinizi ve ücretini sorun. Bunu bir kaç rakibe yaptıktan sonra 50k takipçili bir hesabın aşağı yukarı reklam ücretini öğrenmiş olursunuz.

Rakiplerinizi Takip Edin

İnstagramdan para kazanmak için yapılması gereken bir diğer şey ise alanınızla ilgili sayfaları takip etmektir. Hangi aralıklarla paylaşım yapıyorlar, hangi gün ve saatte paylaşım yapıyorlar notlar alın.  Hikayelerine bakın, çekiliş yapmışlar mı yada yapıyorlar mı araştırın. Platformda neler olup bittiğini izlemek için Hootsuite’de Instagram’a özgü arama akışları oluşturun. Ardından, rakiplerinizin başka her yerde neler yaptığını izlemek için Hootsuite Insights’ı kullanarak uyarılar ayarlayın.

Müşteri Sorularına Hızlı Bir Şekilde Yanıt Verin

Twitter, bir araştırmada, insanların % 71’inin sosyal medyada bir saatten kısa bir süre içinde müşteri hizmetleri yanıtlarını beklediğini tespit etti. Neredeyse anında yanıt vermek, müşteri destek stratejiniz için zorunludur.

Profesyonel Ol

Profesyonel olmaktan bahsetmişken, bu bir iş. Marka ortaklarınız ve müşterileriniz size bu bakış açısı ile yaklaşıyor. Etkileyici olarak, son teslim tarihlerini kaçırmak ve sözleşmeleri görmezden gelmek, işleri batırmanın en hızlı yoludur.

Sahte Takipçi Satın Almayın

Aslında bu konuya çok sert bakanlar var. “Kesinlikle yapma, işe yaramıyor ve biraz utanç verici” diyen de var. “Abartmadan, belli aralıklarla küçük miktarlarda takipçi satın alın” diyen de var. Biz ne mi diyoruz? Her halde ikinci sese kulak veriyoruz 😉 Bu konu ile ilgili ayrıca bir makale yayınlacazağız.

Zaman Kazanmak İçin İnstagram Araçlarını Kullanın

Herhangi bir girişimci, bir iş kurup işler hale getirdiğinizde saatlerin ne kadar hızlı ilerlediğini size söyleyecektir. Yayınlarınızı otomatikleştirmenize, fotoğraflarınızı ve videolarınızı düzenlemenize veya hesabınızın performansıyla ilgili raporlar çalıştırmanıza yardımcı olacak düzinelerce araç bulunmaktadır. İnstagramdan para kazanmak bu araçları kullandığınız takdirde inanın çok kolay. Ama öncelikle bu alanda biraz pişmeniz ve para kazanmaya başlamanız gerekir. 

Kendinizi Diğer Kanallarda Tanıtın

Görüntülemeleri satışa dönüştürmek istiyorsanız ilhamdan fazlasını yapmanız gerekir. Bir blog veya YouTube kanalı oluşturmak, olası alıcıların satın alma kararlarını verirken istedikleri bilgileri sağlamak için içerik pazarlamanızı genişletir.

Aynı şekilde, diğer sosyal medya platformlarını kullanmak erişiminizi genişletir. Ve e-posta bültenleri, kitlenizi yeni içerikler hakkında bilgilendirirken Instagram algoritmasının insafına kalmadığınız anlamına gelir. Hootsuite kullanarak Instagram hesabınızı yönetirken zamandan tasarruf edin. Tek bir panodan gönderileri planlayabilir ve doğrudan Instagram’da yayınlayabilir, hedef kitlenin ilgisini çekebilir, performansı ölçebilir ve diğer tüm sosyal medya profillerinizi çalıştırabilirsiniz.