Etkin bir sosyal kampanyanın düzenlenmesinde pazarlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Sosyal bir fikri topluma benimsetmek ve bu konuda olumlu davranış değişikliği yaratmak amacıyla düzenlenen pazarlama faaliyetleri sosyal pazarlama olarak adlandırılmaktadır. Peki daha detaya inersek sosyal pazarlama nedir?

Sosyal Pazarlama Nedir?

Sosyal pazarlama, bireylerin ve bir bütün olarak toplumun yararına insanların davranışlarını değiştirmeye veya sürdürmeye yönelik faaliyetler geliştirmek için kullanılan bir yaklaşımdır. Ticari pazarlama ve sosyal bilimlerden gelen fikirleri birleştiren sosyal pazarlama, davranışları sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir şekilde etkilemek için kanıtlanmış bir araçtır.

Sosyal pazarlama aşağıdakilere karar vermenize yardımcı olur:

  • Hangi insanlarla çalışmak
  • Hangi davranışı etkilemek
  • bu konuda nasıl gidilir
  • nasıl ölçülür

Burada şu hususun altını çizmek gerekir. Sosyal pazarlama, sosyal medya pazarlaması ile aynı şey değildir.

Yaklaşım

Sosyal pazarlama sistematik ve planlı bir süreçtir. Altı adımı takip eder.  Başlangıç, kapsam, geliştirmek, uygulamak, değerlendirme ve takip.

Davranış

Sosyal pazarlamanın amacı, insanların bir konu hakkında ne düşündüklerini veya ne kadar farkında olduklarını değil, her zaman nasıl davrandıklarını değiştirmek veya sürdürmektir. Amacınız yalnızca farkındalığı veya bilgiyi artırmak veya tutumları değiştirmek ise, sosyal pazarlama yapmıyorsunuz.

İnsanlara ve topluma fayda sağlar

Bu, bir sosyal pazarlama faaliyeti tarafından hedeflenen insanlar tarafından tanımlandığı şekliyle – algılanan veya gerçek olan değerdir. Davranış değişikliğini teşvik etmeye çalışan kuruluş tarafından onlara fayda sağlayacağı varsayılan şey değildir.

Bir sosyal pazarlama yaklaşımı

Sosyal pazarlamayı daha fazla ileri götürmeseniz bile bu dört soruyu düşünmek bile projelerinize ve politikalarınıza değer katacaktır.

  1. Hedef kitlemi gerçekten anlıyor ve olaylara onların bakış açısından bakıyor muyum?
  2. Hedef kitlemin ne yapmasını istediğim konusunda net miyim?
  3. Hedef kitlem için, yapmalarını istediğim şeyi yapmanın faydaları, maliyetlerinden veya önündeki engellerden daha ağır basıyor mu?
  4. İnsanları istenen eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmek için bir faaliyetler kombinasyonu mu kullanıyorum?

Sosyal Pazarlama Nasıl Yardımcı Olur?

Politika: Sosyal pazarlama, politika hedeflerini gerçekçi ve ulaşılabilir kılarak, politikanın insanların yaşamlarını anlamaya dayalı olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Strateji: Sosyal pazarlama, kaynaklarınızı uygun maliyetli bir şekilde hedeflemenizi ve zaman içinde en iyi etkiye sahip müdahaleleri seçmenizi sağlar.

Uygulama ve teslimat : Sosyal pazarlama, insanların ihtiyaçlarına ve motivasyonlarına uygun ürünler, hizmetler ve iletişimler geliştirmenizi sağlar.

Dünya Üzerinden Sosyal Pazarlama Örnekleri

Özel İhtiyaçlar Değil

İtalya’nın Down Sendromlu insanlar için ulusal organizasyonu olan CoorDown tarafından hazırlanan bir sosyal pazarlama projesi. CoorDown tarafından hazırlanan bu yerinde çevrimiçi PSA ve beraberindeki web sitesi ve sosyal medya kampanyası, Down Sendromlu kişilere sıklıkla uygulanan “özel ihtiyaçlar” etiketinin mantıklı olmadığını gösteriyor. Ne de olsa Down sendromlu kişilerin diğer herkesle aynı ihtiyaçları vardır: kabul edilme ve dahil edilme ihtiyacı. Çevrimiçi video, Facebook, Twitter ve Instagram’da bir #notspecialneeds kampanyasıyla eşleştirildi ve bu da notspecialneeds’in ziyaret edilmesini sağladı.

Plastik Torbalar Öldürür

Plastik poşetler üzerinde çarpıcı görüntüler ve mesajlar: “Plastik poşetler öldürür” mesajı ve sanki boynundan tutulmuş bir kaplumbağa görüntüsü. İnsanların yerleşik alışkanlıklarının deniz yaşamına nasıl zarar verdiğini düşünmelerini sağlayın, böylece plastik poşetleri kabul etmeye daha az eğilimli olurlar. Müşteriler çantaları taşırken elleriyle kaplumbağayı boğmuş gibi görünüyor. Bu rahatsız edici senaryodan sonra, bir dahaki sefere naylon bir poşet teklif edildiğinde iki kez düşüneceklerinden eminler (ve yeniden kullanılabilir bir çanta getirmeye daha meyilli olacaklar)!

Küçük Bir Danimarkalıya Yardım Edin

Ebeveynleri, çocukların ekstra hassas cildini korumak ve cilt kanseri riskini azaltmak için güneş kremi uygulayarak, çocukları gölgede tutarak ve güneş şapkaları giydirerek çocuklarını güneş yanığından korumaya teşvik edici bir sosyal pazarlama projesi. Danimarkalılar arasında popüler bir tatil beldesi olan Mallorca’dan çocukların başrolde olduğu mizahi video ve sosyal medya kampanyası.

Danimarkalılar genellikle tatilde güneşte yanarlar çünkü birçok Danimarkalının popüler tatil yerlerinde bir hafta içinde maruz kaldığı UV radyasyonu, kendi ülkelerindeyken altı ayda maruz kaldıkları UV’ye eşittir. 10 Danimarkalıdan 4’ü tatil yaparken güneşten yanıyor. Bu nedenle, Danimarkalı ebeveynler açıkça güneşten korunmayı olması gerektiği kadar sık ​​düşünmüyorlar. Bu nokta, güneş güvenliğine çok ihtiyaç duyulan dikkati getiriyor.

Kağıttan Tasarruf Edin, Gezegeni Kurtarın

Sosyal pazarlama nedir denildiğinde aklıma gelen ilk proje. Amazon Yağmur Ormanlarının evi olan Güney Amerika’nın resmini gösteren bir kağıt havluluk. Daha fazla kağıt havlu kullanıldıkça, Güney Amerika’nın görüntüsü giderek daha az yeşil hale geliyor ve aşırı kağıt kullanımı ile ormansızlaşma arasındaki doğrudan ilişkiyi yansıtıyor.İşte kırılması özellikle zor olan başka bir alışkanlık: kağıt havluların aşırı kullanımı. Ancak plastik poşet kampanyasından farklı olarak, mesaj, birisinin çevreyi etkileyen küçük bir seçim yapması olarak görünür. İnsanlar “Kağıttan tasarruf edin, gezegeni kurtarın” mesajını okudukça ve kağıdın Dünya’nın sağlığını temsil ettiğini gördükçe, havlu kullanımını sınırlamaya veya bunun yerine hava kurutucuya gitmeye daha meyilli olacaklar.

Burada Olmuyor, Ama Şimdi Oluyor

Dünya çapında meydana gelen insan hakları ihlallerini aydınlatın ve izleyicilere Uluslararası Af Örgütü’nün bu ihlallerle mücadele etmesine yardımcı olmaları için ilham verin (web sitelerini ziyaret ederek ve bağış yaparak, bir dilekçe imzalayarak veya her ikisini birden yaparak).

Özenle yeniden oluşturulmuş ve arkalarındaki çevreyle tam olarak eşleşen ve bu yakın çevrede, izleyicilerin gözlerinin önünde gerçekleşen bir insan hakları ihlalini betimleyen posterler. Gösterilen istismarlar arasında savaşlarda savaşmaya zorlanan çocuklar, bağlı, ağzı tıkanmış ve dövülen insanlar ve aşırı yoksulluk içinde yaşayan çocuklar vardı. Goodvertising, bu afişlerin Uluslararası Af Örgütü web sitesine yapılan ziyaretleri yirmi kat artırdığını bildiriyor!

Açları doyurmanın ne kadar kolay olduğunu gördün mü?

Sosyal pazarlama nedir sorusunun belki de en iyi örneğidir. Güney Afrika’daki muhtaç bireyleri beslemek için çalışan bir yardım kuruluşu Feed SA güzel bir sosyal pazarlama projesi başlatmıştı. Alışveriş sepetine ellerini uzatan, yiyecek için dilenen aç çocukların resimlerini, alışveriş sepetine yerleştirilen herhangi bir yiyecek çocuğa veriliyormuş gibi görünecek şekilde yerleştirin. Arabaların koltuklarında “Açları doyurmanın ne kadar kolay olabileceğini gördünüz mü?” sloganı yer aldı. ve Feed SA web sitesi. Feed SA, “Birkaç çıkartma maliyeti karşılığında bağışlarda belirgin bir artış ve web sitesi trafiğinde önemli bir artış” yaşadı.

Ölmenin Aptal Yolları

Ölümünüzle tanışmak için çeşitli rastgele, aptal yollar gösteren, son derece ürkütücü ve akılda kalıcı bir şarkı. Şarkının sonunda, güvenli olmayan tren davranışları “ölmenin en aptalca yolları” olarak listeleniyor. Söz yazarı John Mescall’ın Adweek’e verdiği demeçte, videonun görünümü ve hissi, geleneksel güvenlik kampanyalarının kasıtlı olarak tersiydi: “Ya değerli bir güvenlik mesajını, bir güvenlik mesajı gibi hissetmeyen bir şeyin içine gizlesek? Ciddi bir güvenlik mesajının tam tersinin ne olacağını düşündük ve delicesine mutlu ve sevimli bir şarkı olduğu sonucuna vardık.”

Dumb Ways to Die bu cephede başarılı oldu mu? Metro Trenleri, kampanyayı takip eden aylarda, “hemzemin geçitlerdeki araçlar ve yayalarla çarpışmaların veya ramak kalaların azaltılması” (Marstudio) dahil olmak üzere, “yol kazalarında %21 azalma” bildirdi. Ve mesajın genç nesillere takılıp kaldığını biliyoruz, bu da muhtemelen trenlerin etrafındaki davranışlar üzerinde uzun vadeli olumlu etkileri olacak.

Önemli Çıkarımlar

Sosyal pazarlama, sosyal değişimi teşvik etmek için tasarlanmış pazarlamadır; bir ürün satmaktan ziyade topluma fayda sağlayan bir davranış satıyor. İyi yürütülen sosyal pazarlama, yaratıcılığı kullanır ve görseller ve akılda kalıcı sloganlar aracılığıyla eylemi motive etmek için duyguları harekete geçirir. Bir sorunu çözmek veya farkındalığı yaymak için sosyal pazarlamayı kullanmayı planlıyorsanız, lansmandan önce kampanyanızın “4 P”sini açıkça tanımladığınızdan emin olun: ürün, fiyat, yer ve promosyon! Sosyal pazarlama hakkında kaçırdığımız başka ipuçlarınız var mı? Onları duymayı çok isteriz!