Borsada ayı ve boğa piyasası nedir? Ayı ve boğa eğilimi ne anlama gelir? Borsada sıklıkla duyacağınız kavramlardır. Bir ekonomi haberi okurken bunları büyük ihtimalle duyarsınız. Örneğin hisse senedi piyasası ayı eğilimi göstermeye başladı. Dolar boğa piyasasına girdi gibi. Yani sadece hisse senedi ile alakalı olan bir durum değildir. Ekonominin olduğu her yerde bu kavramlar geçer.

Borsada Ayı Ve Boğa Piyasası Nedir?

Borsada Ayı Eğilimi Ne Demek?

Ayı eğilimi veya piyasası fiyatların düştüğü ve yatırımcıların kötümser düşünmeye başladıkları dönemdir. Fiyatlar belli bir doygunluğa ulaşmış ve artık düşüş eğilimi kaydetmeye başlamıştır. Bu durumda önce büyük daha sonra küçük yatırımcılar satışa geçer. Böylece fiyatlarda düşüş eğilim görülür. Tam da bu esnada endeks düştü endeks göçtü kavramlarını duyarsınız. Bu piyasanın ayı eğilimine girdiğini gösterir. Büyükler piyasayı ayı eğilimine sokmaya çalışırlar. Ancak bu süreçte beklenmeyen bir şey yaşanabilir.

Küçük yatırımcılar bu eğilime girmeye bilir. Yada belli bir miktar girdikten sonra satışa geçmeyi bırakabilirler. Küçük yatırımcılar bu oyuna gelmeyi bırakınca bu sefer büyük yatımcılar alışa geçer. Aslında büyüklerin amacı çekebildiği kadar hisseyi yada hisseleri aşağı çekmektir. Düşebildiği kadar hisseyi düşürmeye çalışmıştır. Altını çizmekte yarar var borsada yada diğer yatırım araçlarında bu hareketleri başlatan her zaman büyüklerdir. Bir hisseyi yada endeksi aşağı çekmeye çalışırlar. Yani borsada ayı piyasası dediğimiz yatırımcı kötümser, piyasalarda satışlar ve düşüş hakim olur.

Borsada Boğa Eğilimi Ne Demek?

Boğa eğiliminde ise yatırımcı iyimser ve piyasada alımlar ve yükseliş hakim oluyor. Zaten hisse senetleri düşmüştür ve belli bir rakamın altında seyir ederler. Boğa eğilimi, piyasanın ve fiyatların yükseldiği, yatırımcıların iyimser düşünmeye başladıkları dönemdir. Fiyatlar yeteri kadar düşmüştür ve artık yükseliş eğilimi kaydetmeye başlamıştır. Bu durumda önce büyük sonra küçük yatırımcı alıma geçer. Böylece fiyatlar bir süre yükseliş kaydeder.

Bu dediğimiz yükseliş ve düşüşler bir günlük olay değildir. Düşününki bir aydır ayı eğilimi vardır. Ayı eğilimi var demeyelim de ayılar hakim gelmeye çalışıyor diyebiliriz. Gerek açığa satış yaparak gerek normal satış yaparak hisseyi yada indeksi bir düşüş eğilimine sokmaya çalışırlar. Yukarda da dediğimiz gibi büyükler satış yaparken küçükler peşine kuyruk olmadığı için piyasa yukarı doğru toparlama eğilimi gösterir.

 

Bu süreçte bir haber gelir. Örneğin hisselerde yüzde 100 bir düşüş yaşandı denir. Bu hisse piyasalarında ayı eğilimine girdi demektir. Daha sonra piyasada alışlar öne geçer. Bakarlar ki piyasada yatırımcılar alışa geçmiştir. Artık daha da düşmez, satan sattı denir. Yatırımcı iyimser olmaya başlar ve piyasadaki alımlar yükseliş gösterir. Hızlı bir yükseliş gözlemlenir. Yani hisse senetleri, örneğin 1 aydır düştüğünü belki bir haftada toparlar. Öyle bir süreçten bahsediyoruz. Borsada Boğa piyasası dediğimiz süreç tam da budur.

Borsada ayı ve boğa piyasası demek kısaca; ayı eğilimi piyasası yatırımcının kötümser olduğu ve piyasanın satışta olduğu zamandır. Boğa eğilimi piyasası ise yatırımcıların iyimser ve piyasada alımların ve yükselişin hakim olduğu dönemdir.

Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır? **2021

Borsada Balina Ne Demek, Kime Denir, Ne Yapar?