Son yılların trend yatırım aracı olan borsada bir çok terim ve detay merak ediliyor. Özellikle borsaya yeni ilgi duyanların konu hakkında yeteri kadar bilgilerinin olmaması bazı konulara açıklık getirmeyi gerekli kılıyor. Borsada hisse senedi nasıl alınır konusu merak edilen detayların başında geliyor. Bu makalemizde bir hisse senedi nasıl alınır, yatırım hesabı nasıl açılır gibi konulara ve detaylarına değineceğiz.

Hisse Senedi Nedir?

Bir hisse senedi veya hisse, bir şirket veya şirketteki varlıklar ve kazançlar üzerinde mülkiyeti temsil eden bir menkul kıymettir. Diğer bir tabirle hisse senedi Hisse, bir şirketteki mülkiyet payını temsil eden bir yatırım türüdür. Yatırımcılar zamanla değer kazanacağını düşündükleri hisse senetlerini satın alırlar. Hisse senedi bir yatırımdır. Bir şirketin hissesini satın aldığınızda, o şirketin hisse adı verilen küçük bir bölümünü satın almış olursunuz. Yani o şirketin ortağı olursunuz.

Yatırımcılar, değerinin artacağını düşündükleri şirketlerde hisse satın alırlar. Böyle bir durumda, şirketin hissesi de diğer yatırımcıların alımlarıyla değer olarak artar. Hisse senedi daha sonra kar için satılabilir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Her şeyden önce bir hisse senedi almak için öncelikle bir yatırım hesabınız olması gerekmektedir. Yatırım hesabınızı bankalar üzerinden açabileceğiniz gibi daha özel 3. taraf aracı kurumlar (Osmanlı Yatırım, Ak Yatırım, İnfo Yatırım vb.) üzerinden de açabilirsiniz. Bankalar ile 3. taraf aracı kurumlar arasındaki fark ise daha çok kesilen komisyon ücretidir. Bankalar daha çok komisyon alırken diğer aracı kurumlar daha düşük komisyonlar alabiliyorlar. Tek fark neredeyse budur. Şimdi gelelim hisse senedi nasıl alınır konusuna.

Hisse senedi almadan önce 15 dk’da bir yatırım hesabı açıp o hesaba para aktarabilirsiniz. Yada yukarıda da dediğimiz gibi başka bir aracı kurum üzerinden de hesap açıp para aktarabilirsiniz. Ancak diğer aracı kurumlar üzerinden hesap açmak biraz uzun sürebilir. Çünkü kimlik doğrulama ve sözleşme imzalama süreçleri olduğu için 1 hafta gibi sürebilmektedir. Kimi kurumlar 1-2 gün içerisinde hesabınızı aktif edebilmektedirler. Tek yapmanız gereken elinize posta ile gelen sözleşmeyi imzalayıp geri firmaya göndermeniz. Firmaya ulaştığı anda hesabınız aktif ediliyor.

Diyelim ki hesabınızı açtınız. Hesaba para da gönderdiniz. Her şey hazır. Ne yapmalıyım? Hisse senedini iki farklı şekilde alabilirsiniz. Aracı kurumun internet sitesi üzerinden alabileceğiniz gibi mobil uygulama üzerinden de alabilirsiniz. Arada ki tek fark kullanım kolaylığı. Hangisi kolayınıza gidiyorsa onu seçebilirsiniz. Şunu da hatırlatmakta yarar var, kullanıcıların çoğu mobil kullanmaktadır. Hem daha kolay hem daha hızlı olduğu için mobil uygulamalar daha çok tercih edilmektedir.

Hisse Senedi Almadan Önce Araştırma Yapın!

Hisse almadan önce mutlaka alacağınız hisse yada hisseler için araştırma yapın. Hangi pazarda olduğu, önceki yılların bilançoları, daha önce temettü verip vermediği, ilgili şirketin kap haberleri gibi pek çok konuyu gözden geçirmeniz lazım. kulaktan duyma laflarla, birilerinin önerileri ile kesinlikle hisse senedi almayın. Yoksa balinaların avı olabilirsiniz. Borsada balina ne demektir dediğinizi duyar gibiyim. İlgili konumuzu buradan okuyabilirsiniz. Araştırmayı yaptıktan sonra istediğiniz hisseyi yada hisseleri alabilirsiniz. Hisse senedi almadan önce mutlaka Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır? **2021 başlıklı konumuza göz atmanızı öneririz. Ve yine Borsadan Para Kazanmak için Acemi Kılavuzu **2021 başlıklı konumuzu okumanız yararınıza olacaktır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Saat Kaçta Alınır?

Borsada hisse senedi almak için 2 seansta işlem yapmanız gerekmektedir. Bunu biraz açalım. Borsada işlemler 2 seansta yapılır. 1. seans saat 09.15’de başlar 12.30’da biter. 2. seans ise 14.00’de başlar ve 17.40 biter. Ancak hisse fiyatlarının canlı ekranda görünmesi 18.00’a kadar sürer. Verilen son emirlerin canlı ekrana yansıması 18.15’i bulur. 18.00 ile 18.15 arası için karanlık oda tabiri yapılır. Artık hisselerin nihai kapanış fiyatları 18.15 gibi netleşir. 18.15’den sonra verilen tüm emirler(Al/Sat) ertesi günün ilk açılış seansı için kaydedilir ve sabah işleme konur.