Borsadan para kazanmak herkesin hayalidir. Ancak nereden başlayacağını bilemez kimse. Borsadan para kazanmak için bazı önemli detaylar vardır. Özellikle bu yatırım alanını yeni keşfedenler için bu detaylar hayat kurtarır niteliktedir. Hazırsanız başlayalım!

Borsadan Para Kazanmak Mümkün mü?Borsadan Para Kazanmak Mümkün mü?

Borsadan para kazanmak mümkün mü ? Evet, borsadan para kazanmak mümkün. Borsa’dan ciddi anlamda para kazanan insanlar var. Az yada çok borsadan para kazanmak mümkün. Kimisi acemi şansıdır, bir hisse alır kazanır, kimisi de gerçek anlamda profesyoneldir, teknik analizler sonucu yatırım yapmıştır kazanır. Yani borsada para kazanmak mümkündür. Ne kadar kazanacağınız ise sizin alacağınız riske bağlıdır.

Burada risk kelimesini özellikle kullandım. Çünkü borsa aslında az da olsa risk almak demektir. Örneğin bir şirket araştırırsınız. Yatırımları çok iyidir, ihracat rakamları artış göstermektedir. Bİlanço değerleri iyi gelmiştir. Tabiri caizse geleceği parlak bir şirkettir. Siz bu şirketin gelecekte iyi yerlere geleceğini düşünerek yatırım yaparsınız. Analizlerin doğru çıkar ve şirket hisseleri ilerleyen ay yada yıllarda % 10-20-30 yerine göre %100 yada daha fazla primlenir. Sizde bu yatırımınızdan ciddi anlamda kar elde edersiniz. Borsadan para kazanmak bu anlamda mümkün. Tabi şuanda bilanço ve teknik analiz gibi kavramlara yabancı olabilirsiniz. Panik yapmayın yazımızda hepsine değinecez. Peki şimdi gelelim önemli bir sorunun cevabına.

Borsa Oynanır mı Yoksa Borsada Yatırım mı Yapılır?Borsa Oynanır mı Yoksa Borsada Yatırım mı Yapılır?

Evet arkadaşlar bu başlığı özellikle seçtim ve kullandım. Sıkça sorulan bir soru var. Borsa nasıl oynanır? Bu soru kökten yanlıştır. Öncelikle şunu belirtmek lazım. Borsa oynanmaz, borsada yatırım yapılır. Borsa nasıl oynanır sorusu genelde borsaya yeni yeni giriş yapmak isteyenleri kullandığı bir tabirdir. Profesyonel anlamda bu işle ilgilenenler için borsa bir yatırım aracıdır. Ki olması gerekende oldur zaten. Borsa nasıl oynanır cümlesi en baştan hatalıdır.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını vermeden önce borsa hakkında kısa bilgiler verelim. Borsa şirketlerin hisse denetlerinin işlem gördüğü bir araçtır. Bu işlem menkul kıymetler borsalarında yapılır. Ülkemizde BİST olarak geçer ve açılımı Borsa İstanbul’dur. Menkul kıymetler borsaları(BİST) yatırımcılara ve tüccarlara menkul kıymet ticareti için bir pazar yeri sağlayarak para kazanmalarına izin verir. Ayrıca, şirketlerin farklı türde menkul kıymetlerini listeleyerek para toplamasına da olanak tanır. Borsalar, bu tür hizmetlerinden, piyasa katılımcılarından ve şirketlerden işlem ücreti alır. Borsalar ayrıca ticaret ve ilgili faaliyetler için kullanılan çeşitli ürünler ve hizmetler sunar. Şimdi gelelim önemli soruya. Borsada para kazanmak için ne yapmak lazım?

Borsadan Para Kazanmak için Temel Düzeyde Bilgi Sahibi Ol!Borsadan Para Kazanmak için Temel Düzeyde Bilgi Sahibi Ol!

Öncelikle borsadan para kazanmak için en az temel düzeyde borsa hakkında bilgi sahibi olun. Bunun için büyük ücretler ödemenize gerek yok. İster UDEMY üzerinden ister Youtube üzerinden borsa ile ilgili temel bilgileri veren sayfalar yada videolar mevcut. Bu tarz platformlarda borsa hakkında temel bilgiler edinilip daha sonra borsaya adım atmak sizin yararınıza olacaktır. Peki borsa ile ilgili temel bilgileri öğrendik, sonra ne yapacağız? Sonrasında ise işlem yapmak için bir aracı kurum seçmeniz gerekmektedir.

Borsada İşlem Yapmak için Bir Aracı Kurum Seç!

Borsadan para kazanmak için öncelikle borsada işlem yapmak gerekir. Borsada işlem yapmak içinde bir aracı kurumla çalışmanız lazım. Bu ne demek? Borsada işlem yapabilmek, yani hisse alım satımı yapmak için bir aracı kuruma ihtiyaç vardır. Bu aracı kurum kim yada kimlerdir? Aracı kurumlar hisse alım ve satım için vermiş olduğunuz emirleri sizin adınıza yerine getiren kurumlardır. Siz önce paranızı bu kurumlara yatırırsınız. Aracı kurumlar öncelikle bankalardır. Bankalar harici yine bazı aracı kurumlar vardır. Borsada işlem yapmak için tercih edilen aracı kurumlara buradan göz atabilirsiniz.

Peki aracı kurum çok mu önemli dediğinizi duyar gibiyim. Aracı kurum aslında evet önemli. Aracı kurumlar sizlerin yapmış olduğu işlemlerden para kazanırlar. Sizden belli bir miktarda ücret keserler. Kimizi çok düşük ücretler alabiliyorken kimileri ise yüksek ücret alabilmektedirler. Ücretten kasıt şudur. Örneğin 5000 TL değerinde bir hisse aldınız. Bazı aracı kurumlar 5000 TL karşılığı sizden binde 2 para keserken kimisi binde 1 keser. Yada daha azı yada fazlası olabilir. Bu anlamda sizden daha az para kesecek olan racı kurumları tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Aynı zamanda aracı kurumların işlem hızları da farklıdır. Mesela bazı kurumlar hisse alım satımında hızlı işlem yaparken bazılarının hızı daha yavaş olabilir. Bunu da aracı kurum seçiminde gös önünde bulundurmak gerekir.

Borsada Asla Lazım Olan Paranı Kullanma!

Borsada para kazanmak için her zaman lazım olmayan, kenarda duran para kullanılmalı. Kredi çekerek yada ilerleyen gün yada aylarda lazım olacak bir para kullanılmamalı. Yeni başlayanlar küçük paralarla borsada yatırım yapmaya başlamalıdır. Örneğin 5000 TL paranız var. Ve bu para size lazım değil. Kenarda duran bir birikim. Bu parayla borsada işlem yapabilir, hem borsayı deneme yanılma yoluyla daha iyi öğrenmiş olursunuz. Daha da önemlisi zarar etseniz de bu katlanabileceğiniz değerde bir miktar olur.

Borsada Para Kazanmanın En Önemli Püf Noktası: SABIR!!!

Belkide en önemli noktaya geldik. Borsada para kazanmak için sabırlı olmanız gerekmektedir. Sabır borsada çok önemlidir. Borsada hiçbir hisse sürekli düşmez veya hiçbir hisse sürekli çıkmaz. Mutlaka her hisse bir müddet sonra düzletme yapar. Yani biraz düşme gösterir. Toparlanma sürecine girer. Eğer o hisse yani şirket güçlüyse yeniden kaldığı yerden yukarı doğru bir ivme kazanır. Borsanın tanımı için kullanılan çok önemli bir söz vardır. “Borsa, sabredenlerin sabredemeyenlerden para kazandıkları bir yatırım aracıdır” Bu sözü kulağınıza küpe yapmanız gerekir. Bu sözün açılımı şudur. Bir hisse aldınız. Bu hisse düşmeye başladı. Siz hemen panik yapıp sattınız. Belki de zararına sattınız. Diğer kişi ise düşmeye başladığında sabretti. Hatta zararda olsa bile maliyet düşürmek için düşen hisseden aldı. Ve hisse bir müddet sonra düzeltmesini bitirip çıkmaya başladı. İşte siz kaybettiniz ancak sizin sattığınız hisseyi alan diğer kişi ise kazandı. Çünkü sabretti.

Borsadan Para Kazanmak için Şirketler Hakkında Bilgi Edinin!Borsadan Para Kazanmak için Şirketler Hakkında Bilgi Edinin!

Borsaya yeni giren çoğu kişinin belki de bilmediği bir nokta var. Her şirketin bilgileri 3. kişilere açıktır. Örneğin bir şirketin yapmış olduğu her değişiklik (adres değişikliği, ünvan değişikliği, sermaye arttırımı yada azaltımı, müdür ataması vs.) ticaret sicili gazetesinde yayınlanır. Şirketlerin ticaret sicili gazetesinde yayınlanan bu değişiklikler ise her vatandaş tarafından Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinin resmi internet sitesinden sorgulanabilir ve bakılabilir. Ticaret Sicil Gazetelerine bakılarak şirketlerin en son ne yaptıkları, genel kurul gündemleri yada madde içerikleri, sermaye arttırımı yapıp yapmadıkları gibi pekçok konu öğrenilebilir.

Bu da sizlere yatırım yapacağınız şirketlerle ilgili çok önemli bilgiler kazandırır. Şirketler hakkında bilgisi almadan hiç bir zaman adım atmayın. Aynı zamanda borsada işlem gören şirketlerin resmi internet sitelerinde de mevzuat gereği bazı bilgileri paylaşmaları zorunludur. Şirketlerin resmi siteleri de sizlere pek çok bilgiyi sunacaktır.

Sözün özü; borsa bir oyun alanı değildir. Borsa oynanmaz. Borsada yatırım yapılır. Borsadan bir hisse almak o şirkete ortak olmak demektir. Siz bir şirketten hisse alarak o şirkete ortak oluyorsunuz. Ortağınızı iyi araştırın. Kulaktan duyma bilgilerle asla ve asla işlem yapmayın.