Domain alıp satarak para kazanma son yıllarda açılan yeni işkollarından birisidir. Ciddi paraların döndüğü domain ticareti günümüzde ve bundan sonraki dönemde de sürekli tazeliğini koruyacaktır. Konuya tam girmeden önce kısaca bazı bilgiler vermekte yarar olacak.

Domain kelimesi dilimize “site, alan adı” olarak çevrilmiştir. Bugüne kadar en yüksek fiyata satılan domain cars.com dur. Bu domain 872 milyon dolara satıldı. Domain alıp satarak para kazanmanın adı “domain flipping” dir. Site adı alımı yaparken en önemli olan konu site adını alırken para kazanabilmektir. Domain alıp satarken, yani domain ticareti yaparken çok detaylı çalışma yapmanız gerekmektedir.

Domain Satarak Para Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?

Önceliğiniz bir domain kayıt firmasına üye olmaktır. Sizden bazı belgeler tamamlamanız istenebilir. Ama bu işi bilen ya da yapan tanıdığınız biri varsa işleriniz kolaylaşabilir. Aradığınız domain kayıt siteleri internet ortamında bolca bulunur. Kayıt ve üyelik işlemlerinin ardından almak istediğiniz site adının başka birisi tarafından alınıp alınmadığının araştırılmasını yapmalısınız. Site adı başkası tarafından alınmamışsa hemen işleme başlayabilirsiniz. Kayıt sitesinde araştırıp alımı sonuca ulaştırırsınız.

Domain alıp satarak para kazanma için öncelikler;

  • Site adı bulunduğu sektörle ilgili bilgi vermesi
  • *Akılda kalıcı pratik bir site adı olması

Domain, site adının kullanılacağı sektör için açıklayıcı, anlamlı, pratik ve aklımızda kalması önemlidir. Domain ticareti için biraz vizyon sahibi olmak gerekmektedir. Gelecekte parlayabilecek domainlere şimdiden yatırım yapmak orta ve uzun vadede kazanç sağlar. Farklı sektörleri araştırmak, bilgi sahibi olmak yatırımların çeşitliliğini arttırır.

Domainlerin Kazanç Sağlaması İçin Gereken Özellikler Neler?

  • Türkçe karakter ve işaretler içermesi internet dilinin yaygın olarak İngilizce olması sebebiyle karışıklık oluşturur.
  • Sayılardan oluşan site adları kullanıcıdan talep görmez.
  • Kullanımı kolay ve uzun olmayan adlar seçilmeli.
  • İsim ve soyisim kullanılmak istenirse ona göre ücretin artacağı bilinmelidir.
  • Vizyon sahibi olarak yeni iş alanlarıyla ilgili domainlere yatırım yapılmalı.
  • Site adının ” com, net, org,com.tr” seçeneklerinden hangisine uygun olduğu belirlenmeli.
  • Anahtar kelimeler çok önemlidir. Arama motorlarında kullandığınız kelimeler birçok platformla bağlantılıdır. Uygun kelime seçimi sizi ilk sıralarda sunar.

Günümüz koşullarında 10, 20 dolar gibi paralarla domain alabileceğiniz siteleri takip edinalan adı satmak oldukça karlı bir iştir. Ucuza satılan ve almak için uygun bulduğunuz bir domainin belirli bir zaman sonra, 10 dolara alıp 100 dolara satma şansınız olabilir. Domain alıp satıp para kazanmak, bu işin ticaretini yapmak istiyorsanız sıkı bir takipçi olmalı ve araştırmayı bırakmamalısınız.