Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri özellikle 2020 sonrasında sıkça araştırılacak olan alanlardan birisi. Gün geçtikçe elektrikli otomobillerdeki (ve diğer elektrikli araçlardaki) yükseliş, bir yandan petrole olan talebi azaltıyor bir yandan da bu piyasanın daralmasına neden oluyor. Diğer yandan ise yeni hizmetlere ihtiyaç duyulmasını sağlıyor.

Peki elektirikli araçların yaygınlaşmasıyla ihtiyaç duyulan yeni hizmetler neler olacak? Bunların özellikle gençler tarafından bilinmesi ve kendilerini bu alanda geliştirmeleri onlara iş hayatlarında ciddi bir ivme kazandıracaktır. İşte yükselişte olan elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri;

Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

 • Otomobillerin Eski Bataryalarının Evlerde Değerlendirilmesi
 • Atık Batarya Toplama Hizmeti
 • Otomobil Şarj Netwörkü İşletimi
 • Otomobil Şarj Ünitesi Üretimi
 • Elektrikli Otomobillere Özel Navigasyon ve Şarj Uygulamaları
 • Otomobil Şarj Tesisatı
 •  Evlere Yönelik Güneş Enerjisi Depolayan Sistemlerin Kurulumu
 • Şarj İstasyonlarıyla Ortak Çalışıp Şarj Dolumu ve Dinlenme Alanı Olarak Mola Yerleri Sunma
 • Elektrikli Araçlar İçin Kamusal Alanda Şarj İstasyonları Kurmak
 • Elektrikli Araç Kiralama Servisi
 • Yedek Parça Üretimi ve Satışı
 • Elektrikli Otomobiller İçin Batarya Satışı
 • Ev Şarj İstasyonları Kurulumu

Otomobillerin Eski Bataryalarının Evlerde Değerlendirilmesi

Çoğu elektrikli otomobil üreticisi bataryalarına 8 ile 10 yıl arasında bir süre için garanti vermektedir. Daha eski bataryaların ise performansı zamanla azalıyor. Otomobil için kullanışsız hale geliyorlar. Ancak bu bataryaların elektrik depolamak amacıyla güneş panelleriyle entegre bir şekilde kullanılması ya da tek başına kullanılması mümkün olmaktadır.

Atık Batarya Toplama Hizmeti

Elektrikli otomobillerin (ve diğer elektrikli araçların) yükselişi, yeni bir sorunu ortaya çıkaracak. Günümüzdeki elektrikli otomobil bataryaları (ve diğer elektrikli araçlar), akıllı telefonlarda kullanılan lityum iyon bataryalar ile aynı teknolojiye sahiptir. Bu bataryaların kontrollü kullanılması ve ömürleri dolduğunda uygun yöntemler ile atık haline getirilmesi gerekir. Elektrikli otomobil bataryalarının (ve diğer elektrikli araçların bataryalarının) değiştirilmeleri gerektiğinde ise uygun bir şekilde atık haline getirilmeli. Elektrikli otomobillere (ve diğer elektrikli araçlara) olan ilgi gün geçtikçe artmakta, atık bataryaların toplanması da, ortaya çıkacak iyi bir iş fırsatı haline gelecek. Elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri olarak akla gelen bir iş alanlarından birisi de atık bataryaların toplanması ile ilgili bir hizmetin olmasıdır.

Otomobil Şarj Networkü İşletimi

Çoğu elektrikli otomobil kullanıcısı aracını evinde ve iş yerinde şarj eder. Ama evden uzun süreli uzakta kalma ve şehirlerarası yolculuk hallerinde şarj istasyonlarına ihtiyaç duyulacak. Ülkemizde şimdiden bu alanda yatırım yapan belli başlı firmalar var bile . Pazarın ulaşabileceği büyüklük düşünülürse yeni oyunculara da yer olacak gibi duruyor.

Otomobil Şarj Ünitesi Üretimi

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla, otomobil şarj ünitesi üretimi önemli bir ihtiyaç haline gelecektir. Şarj ünitesinin birçok türü ortaya çıkacaktır. (Ücretsiz, ücretli, hızlı şarj eden, aynı anda birçok araca hizmet verebilen.)

Elektrikli Otomobillere Özel Navigasyon ve Şarj Uygulamaları

Elektrikli otomobil (veya diğer araç) kullanıcıları, araçlarını nerede şarj edebileceklerini navigasyon uygulamaları üzerinden görmek isteyeceklerdir. Mesela, şarj edilebilecek noktanın, kalan batarya seviyesiyle ve varılacak noktaya göre akıllı seçim yağılması aranan özellikler haline gelebilir. Daha anlaşılır şekilde şöyle açalım; Örneğin 1 saatlik şarzınız kaldı. Mobil uygulama size gidebileceğiniz en yakın şarz istasyonunu otomatik olarak seçecek.

Otomobil Şarj Tesisatı

Apartmanlar, siteler, AVM’ler, özel otopark alanları, iş yerlerine ait otopark alanları gibi yerlerde şarj tesisatı gerekecek. Bu yerlere, dış koşullara dayanıklı ve güvenli bir şekilde elektrik tesisatının otopark alanlarına eriştirilmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu alanda da ekonomik, hızlı ve kaliteli çözüm üreten firmalar olacaktır.

Evlere Yönelik Güneş Enerjisi Depolayan Sistemlerin Kurulumu

Elektrikli otomobili alacak birçok insan için çevre duyarlılığı önemlidir. Temel tercih sebepleri arasında yer almakta. Fakat, otomobil elektriği fosil yakıtlardan üretiliyorsa çevre korumasına hiçbir katkıları olmaz. Buna engel olmak isteyen kişiler, araçlarının elektriğini güneşten elde edebilecekleri sistemlere yatırım yapabilir. Özellikle de müstakil evi olanlar.

Şarj İstasyonlarıyla Ortak Çalışıp Şarj Dolumu ve Dinlenme Alanı Olarak Mola Yerleri Sunma

Elektirikli arabayı şarj etmek zaman alan bir iştir. TeslaMotors, firmaya ait süper hızlı şarj istasyonlarını kurma planları olduğunu duyurdu. TeslaMotors firmasının bu şarj istasyonları günümüzdeki en gelişmiş şarj teknolojisi olarak görülmekte. Bu teknolojiye bu hıza karşın, bir elektrikli otomobilin tamamen şarj edilmesi 30- 40 dakika arasında sürüyor.

TeslaMotors şirketine ait bu şarj istasyonları işi bir adım daha ileri taşıyor. Kullanıcılarına birtek araçlarını şarj etme ortamı sunmuyor, aynı zamanda TeslaMotors teknoloji bölümü başındaki kişi (ismi JB Straubel), şarj istasyonlarında 40 kadar ünite olacağını ve sürücülerin kahvelerini yudumlarken oturup dinlenebilecekleri alanların olacağını belirtiyor. Kullanıcılara bu tür şarj etme ve dinlenme ortamlarının sağlanacağı yerler ise büyüyen elektrikli araç piyasası için iyi iş fikirlerinden bir diğeridir.

Bu işe başlamak için ya bir elektrikli araç şarj hizmeti sunan firma ile ortaklık kurmak gerekir. Ya da kendiniz bu hizmeti sunmalısınız.  Bu istasyona, kullanıcıların araçlarını şarj ederken dinlenip rahatlayacakları mola yerleri de kurmalısınız. Bu yerler kafe, restoran, sinema ve hatta alışveriş merkezi gibi unsurları barındırabilir.

Elektrikli Araçlar İçin Kamusal Alanda Şarj İstasyonları Kurmak

Elektrikli otomobillerin yükselişinde etkili olacak faktörlerden bir diğeri ise şark istasyonlarının ulaşılabilirliği olacaktır. Daha fazla şarj istasyonu;

 •  Daha fazla mobil bağlantı ve dolayısı ile
 • Daha fazla elektrikli araç satışı anlamına geliyor.

Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısındaki artış, gelecekteki talebin artacağı yönünde de değerlendirilip iyi bir iş fırsatı olarak düşünülebilir (Verilerden yola çıkarak). Üstelik bu iş için gereken yatırım miktarı da oldukça düşüktür. Öte yandan çoğu ortak şarj istasyonu, günümüzde ücretsiz hizmet vermektedir. Bu sebep ile kurulacak şarj istasyonlarının tercih edilmeme ihtimali yüksektir. (Başka bir yerdeki ücretsiz istasyonların kullanırlar.) Yatırımızdan geri dönüş sağlayabilmek için çalışma modelinizi platform olarak kurmanız gerekecektir.

Elektrikli Araç Kiralama Servisi

Aynı içten yanmalı motora sahip olan otomobiller gibi, elektrikli otomobillerde de özel bir kiralama şirketi değerlendirilebilecek iyi bir iş fırsatıdır.

Yedek Parça Üretimi ve Satışı

Elektrikli otomobiller için yedek parça üretmek ya da satmak, bu piyasanın büyümesi ile başlanabilecek iyi bir iş fırsat oluşturur. Üretici firmadan ithal edilen yedek parçaların, satılması aynı derecede gelecek vadeden iyi bir iştir.

Elektrikli Otomobiller İçin Batarya Satışı

Elektrikli Otomobiller için 5- 10 yıl arasındaki periyotlarda bataryalarının değiştirilmelerine gerek duyulmaktadır. Elektrikli otomobillerin sayısındaki artış, bu araçlar için üretilen bataryaların satıldığı dükkanlar açılması için fırsat olacak.

Ev Şarj İstasyonları Kurulumu

Birinci seviye şarj üniteleri elektrikli otomobiller (ve diğer elektrikli araçlar) için kolay bulunur. Fakat ikince seviye şarj ünitelerine her zaman kolay ulaşılamaz. Ama 2. seviye şarj üniteleri yine de hızlı şarj olan araçlar için gereklidir. Bu sebeple de evlere şarj ünitesi kurulumu hizmeti sunan bir iş fikri kârlı olacak gibi duruyor.Elektrikli araç sektörü oldukça geniştir.

tıkla>>> 2021’de Yapılabilecek En İyi 8 İş Fikri