Dropshipping yaparak para kazanma modeli internet üzerinden yapabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir satış yöntemidir. Bazı internet siteleri üzerinden dropshipping yöntemiyle para kazanmanın yollarını anlatmadan önce dropshipping nedir buradan başlayalım.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, herhangi bir fiziksel ürüne sahip olmadan ürün satabileceğiniz bir iş modelidir desek yanlış olmaz. Yani ürünü tedarik eden kişi, alıcı bir ürün sipariş ettiğinde ürünü direkt olarak alıcıya / müşteriye gönderir. Sizde tedarikçinin fiyatından daha yüksek bir fiyat belirleyerek arada ki oran miktarında kar yapmış olursunuz. Zincirleme olarak sıralamak gerekirse şu şekilde açıklamak daha iyi olacaktır;

 1. Müşteri ürünü perakendeciden satın alır
 2. Perakendeci de ürünü üreten kişiden yani tedarikçiden sipariş eder
 3. Tedarikçi ise perakendeciyle bağlantılı olmadan ürünü direkt müşteriye gönderir

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yaparak para kazanma tüm dünyada trend olan bir para kazanma modelidir. Bu işe başlamadan önce ne satmak istediğinize karar verin. Böylelikle hedef kitlenizi de belirlemiş olursunuz. Satmak istediğiniz ürünün karlı olup olmadığını ve gelecek vaat edip etmediğini de iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Ardından tedarikçi seçimlerinizi belirleyin. Tedarikçilerinizin iş politikaları, ticari güvenilirlikleri ile ilgili araştırmalar yapın. Tüm bu ön hazırlıklardan sonra bir alan adı yani domain almanız gerekiyor. Domaininiz mümkün olduğunca sade, akılda kalan ve ürünlerinizi çağrıştırmasına dikkat edin. İnternet üzerinden alan adı satın alabileceğiniz onlarca site mevcuttur.

Alan adınızı aldıktan sonra web sitenizi açmak gerekiyor. WordPress üzerinden basit bir şekilde web sitenizi açabilir, hatta tasarımını da basit kısa yollarla gerçekleştirebilirsiniz. WordPress üzerinden site kurulumunuzu tamamladıktan sonra WooCommerce eklentisini yükleyebilirsiniz. Bu eklenti web sitenizde online bir mağaza kurmanızı sağlayacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra sitenize ürünlerinizin fotoğraflarını ekleyebilirsiniz. Sevkiyat masrafları, vergi ve ödeme yöntemleri ile ilgili kalemleri de iyi araştırmalı ve sitenize en uygun olanı seçmelisiniz.

E-posta pazarlama yöntemi, ücretli reklamlar ve SEO uyumlu tanıtım yazılarını sitenizde kullanarak fark edilebilirliğinizi yükseltebilirsiniz.

Şimdi dünyada dropshipping örneğini en iyi kullanan Ebay dropshipping ve Amazon dropshipping hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Ebay Dropshipping

Dropshipping yaparak para kazanma yollarından birisi de Ebay sistemidir. Ebay, dünyada milyonlarca kullanıcısı olan çevrim içi bir alışveriş sitesidir. Tüm dünyaya açılan pazarı sayesinde istediğiniz ülkeden sipariş verebilirsiniz. Ebay gibi büyük şirketler ürün alıp satan sitelerden ziyade kendi üretim ve tedarik zincirini kurarak, bir çok kişinin ister tedarikçi ister perakendeci olarak bu sisteme dahil olmasını sağlar.

Ebay’a üye olduktan sonra üyeliğiniz dahilinde satışa çıkarrmak istediğiniz 10 ürünü Ebay ile paylaşıyorsunuz. Evet ilk başta maksimum 10 ürün ekleme hakkınız var. Daha sonra Ebay ile iletişime geçerek maksimum 350 ürünü satışa çıkabilirsiniz. Alıcılardan aldığınız olumlu feedbackler sitede yer alan ürün yelpazenizin genişlemesinde aktif rol oynuyor. Ebay’ın sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Amazon Dropshipping

Bir diğer internet alışveriş devi Amazon’dur. Amazon hesabı üzerinden açacağınız satıcı hesabından sonra Amazon’da satış yapmaya başlayabilirsiniz. Amazon markalar konusunda oldukça hassas bu nedenle her markanın ürününü satmanıza izin vermiyor. Dropshipping yöntemi Amazon’da Fulfilledby Amazon (FBA) programıyla gerçekleşiyor. Yani sizin yerinize ürünlerinizin dökümlerini taşıdıkları ve doğrudan müşterilerinize gönderdikleri Amazon’a gönderiyorsunuz. Amazon’un buradaki amacı alıcıya hızlı bir şekilde ürünü göndermek istemesinden kaynaklanıyor.

Amazon üzerinden farklı bir yöntem ile de ürün satışı yapabilirsiniz. Ülkeler arası yapacağınız bu satış yoluyla oturduğunuz yerde dropshipping yaparak para kazanma çok basit. Örneğin Türkiye Amazon’da satışa çıkan bir malı Kanada Amazon’da olan bir mağaza müşterisine göndererek ürün satışı yapabilirsiniz. Kolay bir kazanç yolu gibi gözükse de dropsihipping’in her işte olduğu gibi bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Dropshipping Çalışma Modelinin Avantajları Nelerdir?

 • Belirli bir sermayeniz olmadan bu sistem üzerinden para kazanabilirsiniz.
 • Bir laptop ve internet bağlantısı ile işlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz.
 • Depolama alanına ihtiyaç duymadığınız için herhangi bir depo ya da çalışan maliyeti ödemezsiniz.
 • Evden kolaylıkla çalışabileceğiniz bir sistem olduğu için fiziki masraflarınız olmayacaktır.
 • Birden fazla tedarikçiden istediğiniz çeşitte ürün satabilirsiniz.
 • Belirli çalışma saatleri olmadığı için sosyal hayatınızla birlikte dengeli olarak yürütebileceğiniz bir iş modelidir.

Dropshipping Çalışma Modelinin Dezavantajları Nelerdir? 

 • Dropshipping işini yapan çok fazla insan vardır, bu nedenle diğerlerinden sıyrılmak için çok çalışmalısınız.
 • Çok fazla satıcı çok fazla rekabet demektir. Tekliflerinizi kabul edilebilir kılmak için rakiplerin fiyat analizlerini ve güncellemelerini sürekli takip etmelisiniz.
 • Tedarikçi seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız. Tedarikçinin yapabileceği yanlışlardan dolayı sorumlu tutulacak kişi siz olacaksınız. Bu nedenle güvenle çalışacağınızdan emin olduğunuz tedarikçilerle çalışmalısınız.
 • Tedarikçilerinizin stok durumunu sürekli kontrol etmelisiniz.
 • Satış sonrası müşteri memnuniyeti için feedback almanızda fayda vardır. Öneri, talep ve şikayetleri dinleyin. Unutmayın müşterinin tek muhatabı sizsiniz.

tıkla>>> Drone ile Para Kazanma Yolları **2021