Meslek seçimi kişilerin yalnızca iş hayatına yön vermekle kalmayıp özel hayatını da şekillendiren seçimlerden biridir. Kariyer elde etmek isteyen bir kimse yüksek basamaklara talip olmuş iken “özel hayatım sakin olsun, işim beni etkilenmesin” diyenler daha stabil işleyen işlere yönelmektedir. Bütün bunların ötesinde bir de hedefler ile yaşayan kimseler vardır. Bu kişiler zirveleri tercih ettikleri gibi mesleklerine de bunu yansıtırlar. En iyi meslek diye bir seçim yapacak olursak bu çok zor bir karar aşaması olacaktır. Çünkü her işin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ama soruyu “Geleceği parlak en karlı iş fikirleri nelerdir? ” diye sorarsak işte bu noktada bizler için seçenekler bir bir dökülmeye başlayacaktır. O halde hem gelecek için önemli yerlere sahip olmayı hem de iyi işler yapmayı hedefleyenler için gelin birtakım incelemeler yapalım.

Geleceği Parlak En Karlı İş Fikirleri ve Meslekler

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin başlangıcına bir göz atarsak eğer pandemi 2020 yılının başında hayatımıza girmiş ve adeta sihirli bir değnek gibi milyarlarca insanın hayatına şekil vermiştir. Hayatımızı sanki bir milat gibi “Pandemi Öncesi ve Pandemi Sonrası “olarak ayırırsak değişimleri ve gidişatı daha iyi gözlemleyebiliriz.

İş hayatına yeni atılmış bir kişi hem kariyer hem de gelir odaklı olarak organizatörlük yapsa ve bir organizasyon şirketi kurup büyük maliyetler de ortaya koymuş olsa, ilerleyen dönemlerde rağbetini yitireceği için maalesef zamanla piyasadaki yerini yitirecek bir meslektir. Bu sebepten meslek seçiminde devamlılık amacı güdenler için, seçilen mesleğin; geleceği olan meslekler içinden analiz edilip seçilmesi de önemlidir.

Mesela pandemi öncesi normal akışında devam eden hayatımızda çocuklar okullarda eğitim görüyor, ebeveynler işlerine gidip gelebiliyor, birlikte tatiller ve eğlence merkezlerinde iyi vakit geçirebiliyorduk. Pandemi sonrası okul çağındaki öğrenciler artık bir bilişim ağı ile eğitime devam etmeye başladı, ebeveynler çalışmalarını ya kısıtlı şartlarda sürdürdüler ya da iş imkânı müsait olanlar evlerinde çalışmaya başladılar. Eğlence merkezleri ve tatiller tatlı birer anı olarak kalmak ile beraber ev içinde vakit geçirilebilecek mobil veya kutu oyunlar tercih edilir oldu.

 

Genel olarak bir analiz yaparsak; kıyaslamadan da anlaşıldığı üzere aslında internet, bilgisayar, cep telefonları bizler için evimizin dışındaki dünyaya açılan bir pencere haline geldi. Hal böyle iken giyim, dekor, aksesuar, ev araç gereçleri dışında artık market, gıda alışverişleri de online olarak yapılmaktadır. Bu ilerleyen ve kemikleşmiş bir sistem haline gelecek olan yaşam şeklimiz bize iş alanında birtakım gereksinimler sunacaktır. Haydi geleceği aydınlatacak ve asla gündemden düşmeyecek bu mesleklere bir göz atalım;

Geleceğin Meslekleri veya İş Fikirleri Nelerdir?

Yazılımcılık

Eğitimin bile artık ağlar üzerinden yürütüldüğü bu dijitalleşme çağında artık eskiye nazaran, işini seven yazılımcılara daha çok ihtiyaç olacaktır. Ve gelir olarak da en iyi gelirleri elde edebileceğiniz bu meslek aynı zamanda; evde, uzaktan bağlantı ile ya da farklı çalışma şekilleri ile  müsaittir. Son yıllarda da popülaritesini oldukça arttıran bu meslek geleceğin meslekleri kategorimizin başında gelmektedir.

Biologluk

Dünya artık silahlar veya kalemler ile savaşının bir yer olmaktan çıkmış, siber savaşlar veren ve de bizim aslında aklımıza bile gelmeyen biyolojik savaşları da artık yürütmeye başlamış bir yer haline gelmiştir. Bu gidişatta geleceğe en hâkim olabilecek mesleklerden biri biologluktur ki; çalışmalarınızı, azim ve kararlılık ile sürdürdüğünüzde büyük başarılara imza atabilirsiniz.

Organik Gıda Üreticisi

Dijitalleşen dünyada insanoğlu elbette ki beslenme ihtiyacından ödün veremeyeceği için bir şekilde gıdasını temin edecektir. Fakat bu temin etme alanlarında artık güvenilirlik büyük önem arz etmekte. Kendinize bir organik gıda çiftliği kurduğunuzda, sağlıklı yaşamı tercih eden insanlar; plastik görünümlü sebzelerden tutunda 21 günde tavuk olarak piyasaya sunulan gıdalardan kaçınıp organik ve güvenilir besinler tüketmek isteyecektir. Bu şekilde kendi yumurta, peynir, süt, sebze ve meyvelerinizi yetiştirip geniş kitlelere ulaştırabilir ve önemli meblağlar kazanabilirsiniz.

Kargo ve Kurye Hizmeti

Çoğu ticaretin artık sanal olarak işlediği günümüz şartları, gelecek yaşantıda ise bizleri tamamen online olarak ilerlediği bir dünyaya taşıyacaktır. İşte bu online alışverişlerde insanların en çok sorun yaşadığı noktalardan biri ise kargo ve kurye yetersizliğidir. Bu gidişata dur demek ve de kendinizi de bu nakliye zincirine katmak isterseniz, kargo ve kurye işlerinin büyük getirileri olacaktır.

Network Satış ve E – Ticaret

Bir memur, bir fabrika çalışanı bu mesleğin önemini pek idrak edemese de esnaf kimseler devamlı yakınmaktadır. Bir örnekleme ile ifade edecek olursak; İstanbul’un göbeğindeki bir esnaf bir mantoyu üreticiden 100 TL ya alıp 180 TL ya satıyor ve o bölgenin halkı internette yaptığı araştırmalar sonucu aynı ürünü 120 TL ye temin edebileceğini görüyor ve esnafını terk ediyor. Zaten işlerinin çoğunu pazarlık ya da veresiye ile yürüten esnaf gelir noktasında endişeye giriyor. İşte bu noktada esnafımıza tavsiyemiz kendine bir E-ticaret ya da network satış alanı oluşturmasıdır. Sıfır istihdam ile de yapılabilecek olan bu e-ticaretlerde, müşteri ile yasal prosedürler üzerinden iki taraflı olarak güvenilir alışveriş sağlanır. Aynı zamanda ödemelerini daha düzenli alabilecek ve sadece bulunduğu bölgede değil çok daha geniş çaplı kitlelere ulaşabilecektir.

Web Tasarımcılığı ve Geliştiricilik

Anlaşıldığı üzere bir talep üzerine size verilen bilgiler doğrultusunda web sitesi oluşturarak ya da oluşturulan web sitelerinin düzenli takiplerini yapıp, ihtiyaca yönelik geliştirilmesini sağlamak da siber dünyada artık vazgeçilmez bir rolü oynayacaktır. Kurulan hemen hemen tüm şirketlerin bir web sitesi vardır. Hatta bazı şirketlerin mevzuat gereği web sitesi bulundurması zorunludur. Günümüzde ve gelecekte web site ihtiyacı hiç bir zaman bitmeyecek aksine artarak devam edecektir. Bu alana şimdiden yatırım yapmak sizlere ciddi paralar kazandıracaktır.

Siz de geleceği parlak bir meslek tercih edip hem devamlılık hem de gelir noktasında cebinizin rahatlığına önem veriyorsanız yukarıda sayılan meslekleri dikkate almanızda fayda vardır. Zira meslek grupları insanların ihtiyaçları doğrultusunda meydana çıkar ve geleceğin ihtiyaçları tam olarak bunlardır. Aynı zamanda kariyer olarak da başarılara imza attıracak olan bu meslekler; işlerinizi düzene koyduğunuzda sizlere derin bir nefes aldırıp, tercihiniz ile alakalı kendinizle gurur duymanıza vesile olacaktır.