İkinci el eşya satarak para kazanma şuan da en popüler ek gelir kaynaklarından birisi. Ne satacağınızdan emin değil misiniz? Çok sevilen eşyalarınızı satışa çıkarmak zorunda değilsiniz. Değerli olduğunu bile bilmediğiniz eşyaları satarak nasıl düzenli para kazanacağınızın detayları bu yazımızda. Hazırsanız başlayalım!

Makaleden Başlıklar

İkinci El Eşya Alıp Satarak Para Kazanmakİkinci El Eşya Al-Sat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler!

İkinci El Eşyaları Nerede Satabilirim?

İkinci El Eşya Olarak Neler Satılabilir?

İkinci El Eşya Alıp Satarak Para Kazanmak

Son zamanlarda aşırı yaygınlaşan bu ikinci el eşya satarak para kazanma hem satan kişi hem de alan kişi için ciddi bir tasarruf sağlıyor. Tüketim çılgınlığını azaltan ikinci el ürün satışı aynı zamanda alan kişinin ihtiyacını karşılamadığı için çöpe gitmek yerine başka birisinin ihtiyacı karşılıyor. Hem de bir ücret karşılığında. İkinci el eşya alıp satmak hem kullanmadığınız ürünlerden kurtulmanızı hem de bundan kazanç elde etmenizi sağlar.

Diğer taraftan ikinci el eşya alanlar eşyalara değil kendilerine yatırım yaptıkları için daha kaliteli bir yaşam sürerler. Geçici hevesler uğruna para harcamak aslında birçok kişiye geçici mutluluk sağlar. Peki ikinci el eşya alıp satmak için neler yapılır, nelere dikkat etmek lazım, hangi platformlarda ikinci el eşya satılır?

İkinci El Eşya Al-Sat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler!

Her şeyden önce ticari bir iş yaptığınızın farkında olmalısınız. Bu işte gücen çok önemli. İşe elbette kendi kullanmadığınız veya yakınlarınızın kullanmadığı eski eşyalarla başlayacaksınız. Ancak bunun da bir sınırı var ve elbet elinizdeki eski eşyalar bir gün bitecek. Ve siz artık al-sat yapmaya başlayacaksınız. Şefaflık ve güven her işte olduğu gibi bu işte de çok önemli.

Hem ürün alırken hem de satarken ürün hakkında tüm bilgileri öğrenmeli veya bu bilgileri sizin karşı tarafa vermeniz gerekir. Alırken ne kadar kaliteli, hasarsız bir ürün alırsanız satarken de o kadar rahat eder, müşteri memnuniyeti kazanır ve elbette yüksek gelir elde edersiniz. Ürün alırken mutlaka pazarlık yapmalısınız. Ticarette çok önemli bir kural vardır. “Kar satarken değil alırken yapılır”. Siz ürünü ne kadar ucuza alırsanız o kadar kar elde edersiniz. Asla unutmayın; güven, şeffaflık ve düşük maliyet…

İkinci El Eşyaları Nerede Satabilirim?

2021 yılında girdiğimiz şu günlerde bu konu ile ilgili o kadar çok platform var ki. Letgo, Dolap, Facebook, Sahibinden, Dekopasaj, spothane en bilindik ikinci el eşya alınan ve satılan platformlardır. Bu platformlara üye olduktan sonra satmak istediğiniz ürünleri fotoğraflayıp sisteme yüklemeniz ve açıklama bölümüne ürünler hakkında bilgileri şeffaflık ve güven ilkelerine sadık kalarak eklemeniz gerekir. Ürünler hakkında ne kadar çok detay verirseniz o kadar çok müşteriyi çekersiniz. Örneğin ikinci el bir gömlek satacaksınız. Gömleğin markası, bedeni, gömleği giyen kişinin(örneğin siz) boyu, kilosu ve bedeni, ürünün ne kadar kullanıldığı vs gibi bilgileri açıklama bölümüne girmeniz gerekir. Bu detaylara dikkate ederseniz ciddi bir satış trendi yakalayabilirsiniz. İsterseniz en çok bilinen Letgo’dan biraz bahsedelim.

En Bilinen Ekinci El Pazarı: Letgo

İkinci el eşya satarak para kazanma işinde kullanılan en bilindik platform Letgo, ikinci el eşyaların satıldığı bir alışveriş sitesi / uygulaması. Kullanımı aşırı basit olan bu sitenin sloganından da (çek yükle satın al letgoyla kolay sat) anladığımız üzere eğer bir şeyler satıyorsak fotoğrafını çekip yük�ememiz, alıyorsak fotoğraflara ıp, açıklamayı okuyup beğenmemiz ve satın almamız esasına dayanır.

Bu işteki en önemli noktalardan biri dürüstlüktür. Sattığımız eşyayı tüm kusurlarıyla fotoğraflarda belirtmemiz ve açıklama kısmında ne kadar kullanıldığını, hasarlarını, neden satmaya karar verdiğimizi yazmamız alıcının ürünle alakalı daha çok bilgiye sahip olmasını bu da ürünü alma şansının artmasını sağlar. Alıcıysak eğer ürünle alakalı kafamızdaki tümsoruları sormamız gerekir. Sonradan pişman olmamak ve kötü bir alışveriş deneyimi yaşamamak için bu çok önemli. Eğer ürün satıcının bize anlattığı gibi değilse, kırıksa, bozuksa hemen iade için başvurmanız yeterlidir. Eğer bu konuda bir çekimserlik yaşarsak bu da bize kötü bir deneyim sunar.

Letgo, satıcının ve alıcının karşılıklı memnuniyetle kullandığı nadir uygulamalardan biridir. İçerisinde binlerce ürün barındıran bu site halıdan mobilyaya birçok ihtiyacınızı gönül rahatlığıyla alıp satabileceğiniz bir platformdur. Peki neler alıp satabilirsiniz?

İkinci El Eşya Olarak Neler Satılabilir?

Bunun en kısa cevabı evinizde gördüğünüz her şeyi satabilirsiniz. Elbette ihtiyacınız olmayan, sıkıldığınız yada artık size uygun olamayan eşyalarınızı rahatlıkla satabilirsiniz. Yine de bir fikir mi edinmek istiyorsunuz. O halde aşağıdaki listeye göz atın!

1- Çocukluk oyuncakları: Eski oyuncaklarınızı yada çocuklarınızın oyuncaklarını saklamanız sonunda işe yarayabilir. Hemen kendi oyuncaklarınıza bir baskın yapın ve daha sonra oyuncak olarak insanların neler sattığına bir göz atın. Ve bu oyuncaklardan herhangi birine sahipseniz, binlerce liranın üzerinde oturuyor olabilirsiniz.

2- Eski kıyafetleriniz: İkinci el olarak en çok alınıp satılan şeyler kıyafetlerdir. Asla giymediğiniz kıyafetlerle dolu bir gardırobunuz varsa, hemen onları dışarı çıkarın. Güzelce fotoğraflayın ve bazı site ve uygulamalara yüklemeye başlayın. Daha sonra karınızı yeni ikinci el eşya alıp satmak için kullanabilirsiniz.

3- Elbise askıları : Çoğu gardıropta gerekenden çok daha fazla askı bulunur. Eşleşen askı setleri, çevrimiçi olarak yaklaşık 5-10 TL’ye alıcı bulabilir.

4- El Yapımı Ürünleriniz: Eğer ellerini marifetli ise kendi yapmış olduğunuz resim, süs eşyası ve takıları satabilirsiniz.

5- Eski cep telefonları : Yükseltmenizden bu yana kullanmadığınız, çekmecelere doldurulmuş bazı eski telefonlar mı var? “Her ihtimale karşı” toz toplamalarına izin vermek yerine neden eski telefonunuzu nakit olarak satmıyorsunuz?

6- Kullanılmayan üniversite kitapları: Dürüst olalım, onları bir daha asla okuma olasılığınız yok ve ders kitaplarınızı ne kadar çabuk satarsanız (yani, sahip olduğunuz baskı hala geçerliyken) onlar için o kadar çok ödeme alırsınız.

Satacak O Kadar Çok Şey Var ki!

7- Eski CD’ler, DVD’ler ve oyunlar: Hepimizin birden fazla izlediği yada hiç izlemediği filmleri ya da bir kez oynadığımız ve bıktığımız oyunlar vardır. Bunları bu sitelerden birini kullanarak hızlıca paraya çevirebiliriz

8- Boş kutular: Bizi bu konuda dinleyin! Kutuyla birlikte gelmeyen ikinci el ürünleri çevrimiçi olarak satın almak oldukça yaygın olduğundan , alışveriş yapanlar, ürünü hediye ederken yeni görünmesini sağlamak için uygun boş kutular ararlar. İPhone’lar, Playstation’lar ve diğer elektrikli ürünler için boş kutulara uygun miktarda nakit para harcayanları görünce şaşıracaksınız.

9- Kullanım kılavuzları: Kullanmadığınız veya nasıl kullanacağınızı zaten bildiğiniz (artık ihtiyacınız yok) herhangi bir kılavuzunuz var mı? Ses sistemleri ve bilgisayarlar gibi şeyler için kılavuzlar eBay’da oldukça iyi satılıyor!

10- Bozuk elektronik cihazlar: Ya bozuk ürünler satılır mı demeyin. Bu ürünleri antika niyetine toplayan yada sağlam parçalarından yararlanmak isteyen çok fazla insan var. Ayrıca, ikinci el elektrikli ürünleri yenileyen firmalara da bozuk elektronik cihazları satabilirsiniz. Örneğin, Music Magpie adında bir şirket ciddi anlamda bozuk elektronik eşya alıyor

11- Yumurta kutuları: Bunun tavuk yetiştiren ve yumurtalarını satanlar için olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Tabi sadece bunun için değil. Yumurta kutuları aynı zamanda ses yatılımı için de kullanıyor. Ucuz bir ses yalıtımı aranlar mutlaka yumurta kutusu alacaktır.

12- Para (gerçek değerinden daha fazlası için): Tüm bu yeni madeni paralar ve banknotlar piyasaya sürüldüğünde, koleksiyoncular daha nadir paralar için çılgına dönüyor ve koleksiyonları tamamlamak için eski paralar için büyük para teklif ediyorlar. Bu yüzden paralarınızı harcamadan önce kontrol ettiğinizden emin olun. Tabi bu satış sepetinize eski paralarınızı da ekleyebilirsiniz. Koleksiyonerler için küçüklüğünüzden kalan eski paralarınızı satabilirsiniz.

13- Boş parfüm şişeleri: Evet, bundan da pek emin değiliz, ancak bazen soru sormamak en iyisidir. Boş parfüm şişelerinizi atmadan önce eBay’da satışa çıkarın ve ne olacağını görün. İlginç bir şekilde şaşırabilirsiniz.