Günümüzde bitcoin yatırımcılar tarafından tercih edilen bir yatırım aracı haline geldi. Ancak bazı kripto para terimleri yeni başlayanlar için merak ediliyor. Ath, Atl, Bear, Bull, Hodl, Fomo, Dominance, Futures, Fud gibi kavramlar en çok merak edilen terimlerin başında. Bu yazımızda Bitcoin terimlerini sizlerle açıklamalı bir şekilde paylaşacağız.

Kripto Para Terimleri

Kripto Para Terimleri yeni başlayanlar için çok önemli. Terimlere olan yatkınlık, sizlerin piyasaya daha aşina olmanızı sağlayacaktır. Kripto Para kavramları genellikle ingilizce kısaltmalardan oluşur. Aslında hepsinin anlamı çok basittir ancak kripto para piyasasına yeni başlandığı için az da olsa zorluk çekebilirsiniz. ancak bu kripto para terimleri kılavuzumuz ile daha rahat yatırım yapabileceksiniz.

Date of Launch/Lansman Tarihi

ICO’ların tokenlerini satışa çıkaracakları tarih için kullanılan bir terimdir. Halka arz tarihi olarak da kullanılır. Aynı borsadaki halka arzlar gibi tokenlerin halka sunulacakları tarihi tanımlamak için date of launch kavramı kullanılır.

Dominance/Hakimiyet

Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunu diğer tüm kripto para birimlerinin genel pazar payı ile karlaştıran bir endekstir. Bitcoinin baskınlığı olarak ta bilinmektedir. Kısaca dominance yüksekse bitsoin borsasındaki paranın ciddi bir kısmının bitsoinde olduğu anlamına gelir. Altcoinlerden para çıkışı olduğu kabul edilir. Dominance düşükse yada yatay seyrediyorsa paranın altcoinlere aktarıldığı anlaşılır.

FOMO /Fear of Missing Out)

“Fırsatı Kaçırma Korkusu” anlamına gelen ve yatırım bağlamında bir kısaltmadır. Potansiyel olarak karşı bir yatırım fırsatının kaçırma ve daha sonra pişman olma endişesi anlamına gelir.

FUD(fear, uncertaint and doubt)-korku, belirsizlik ve şüphe

“korku, belirsizlik ve şüphe” anlamına gelen bir kısaltmadır. Negatif, yanıltıcı veya yanlış bilgi yayarak belirli bir kripto para birimlerinin veya kripto para birimi piyasalarının algılanmasını etkilemek için kullanılan bir stratejidir.

Futures / Vadeli Sözleşme

Vadeli işlem sözleşmesi, bir malın belirli bir zamanda gelecekte belirlenen bir fiyattan alım ve satımı için standartlaştırılmış bir yasal sözleşmedir.

Airdrop

Sözlük anlamı havadan gelen yardım olan airdrop, bloxkhain ve kriptopara ekosisteminde ise yeni projelerin tokenlerini ücretsiz olarak dağıtılması anlamına gelir.

Hodl

Kriptopara camiasında aldığı kripto parayı tutu/sakla anlamında kullanılır.

ATH-All-Time-High/Tüm Zamanların En Yükseği

Kripto para biriminin fiyatı olarak tarihteki en yüksek seviyesini tanımlamak için kullanılır. Örneğin Bitcoin‘in 90.000$ olması bitcoin için bir ATH’dir. Yani tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmış olduğu anlamına gelir.

ATL-All-Time-Low-Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi

Kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en düşük seviyesini tanımlamak için kullanılır.

Bear / Ayı

Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisidir.

Bull / Boğa

Boğa Piyasası (Bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir.

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kazanılır?