Türkiye’de olmayan iş fikirleri her girişimcinin aradığı şeydir. İlk defa yatırım yapmak isteyen yada hali hazırda bulunan işine ek olarak yeni yatırım kanalları arayanlar bu konuya ilgi duyar. Biz de bu konuda yeni girişimci adaylarına bir kılavuz olması nedeni ile bu yazımızı yazmaya ihtiyaç duyduk. Yerli ve yabancı farklı kaynaklardan derlediğimiz bilgilerle sizler için yurtdışında olup Türkiye’de olmayan iş fikirlerini bir araya getirdik.

Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Konuya girmeden önce bazı önemli detayların altını çizmekte yarar var. Her iş fikri bulunduğu ülkenin sosyo-ekonomik yapısı, kültürü ve toplumun yaşam tarzı ile şekillenir. Örneğin Kanada’da, Tayvan’da yada Endonezya’da tutan bir iş fikri Türkiye’de tutmayabilir. Her iş fikri ile ilgili geniş çapta bir araştırma yapmak gerekir. Başka bir konu ise benzersiz iş fikirleri genelde başarıya ulaşır. Sizin komik olarak gördüğünüz bir fikir, başarıya ulaşabilir ve sahibine ciddi paralar kazandırabilir. Burada önemli olan nokta iş fikrinizin diğer şirketlerin sağlamadığı bir şeye ihtiyaç duyan bir grup müşterinin ihtiyacını karşılamasıdır. Eğer bunu başarabilirseniz hayalinizdeki işi kurup, hayallerinizdeki yaşam tarzına ulaşabilirsiniz.

Otopark Airbnb’si

Otopark Airbnb’si ise geleceğin iş fikri olabilir. Otopark, dünya çapında hızla büyüyen şehirlerde büyük bir sorundur. Yapılan bir araştırmaya göre, kirliliğin ve yol tıkanıklığının yüzde 30’unun park yeri arayan arabalar tarafından  yapıldığı tahmin ediyor. Dolayısıyla, artan şehirleşmenin yarattığı diğer sorunlar bir yana, bu park sorununu ele alan herhangi bir iş fikri kesinlikle başarıya ulaşacaktır.

Yunanistan’daki Parkgene böyle bir şirket. Bir park yeri rezervasyon hizmeti olarak başladı (bunu dünya çapında yapan birçok uygulama var). Artık eşler arası bir modele geçti, bu da insanların park yerlerini doğrudan birbirlerine kiralayabilecekleri anlamına geliyor. Bu, büyüyen başka bir segmente giriyor: paylaşım ekonomisi. Tabii ki en ünlü örnek, kullanıcıların birbirlerine oda, daire veya ev kiralamasına izin veren Airbnb‘dir.

Çelik Ağaçlar

Çelik ağaç yurt dışında oldukça yaygın olarak yapılan bir iş fikri. Çelik ağaç ile ilgili örneklere bak için NatureMaker’ın yapay ağaç heykellerini gerçekten görmelisiniz. NatureMaker, oteller, kumarhaneler, perakendeciler, müzeler, kütüphaneler, hayvanat bahçeleri, ticari binalar, tema parkları ve lüks evler için el yapımı çelik sanat ağaçlarını yapar ve bunlar gerçekten birer sanat eseridir. İş tamamen özelleştirilmiştir ve fiyatlandırma 10.000 dolardan başlar. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında belki de birinci sıraya yazılacak bir iş. Daha çok zengin kesime hitap ettiği için ciddi bir kazanç sağlayabilir.

Biyobozunur Ambalaj

İşte size yaratıcı ve çevre dostu bir iş fırsatı. Economic Times’a göre, biyoplastik ambalajlara yönelik küresel talebin 2020 yılına kadar 8.84.000 tona ulaşması bekleniyordu. Biyobozunur torbalar dünya plastik pazarının yaklaşık yüzde 10 ila 15’ini oluşturuyor ve 2020 yılına kadar yüzde 25 ila 30’a çıkması gerekiyordu. Şuan güncel veriler hakkında net bir bilgiye sahip değiliz ancak bu değerlerin katlandığını söyleyebiliriz. Hindistan’daki EnviGreen Biotech, talebi karşılamak için aslında nişasta ve sebze türevlerinden oluşan plastik benzeri torbalar yapıyor. Ilık suda çözünürler ve geri dönüştürülebilir, organik ve hatta hayvanlar tarafından yenilebilirler.

Stres Biyosensörleri

İrlandalı bir şirket, stresinizi takip eden ve oyun oynarken rahatlamanıza yardımcı olan bir biyosensörü finanse etmek için Kickstarter’a başvurdu. Kullanıcısının streslerini nasıl yöneteceğini anlamasına yardımcı olması gerekiyordu. 555 destekçi, projeyi tamamen finanse etmek için toplam 103.916 $ katkıda bulunduğu için şirketin projesi meyvesini verdi. Bu, kullanımı sezgisel olan ve duyguları okuyan cihazlar trendinin bir parçasıdır. Başka bir örnek, takan kişinin beyin dalgalarını izleyen ve ruh hallerine uygun müziği seçen Japonya’dan Mico kulaklıktır. Yazılım konusunda bilgiliyseniz yada böyle bir ekibi finanse edecek paranız varsa bu işe gözü kapalı girilir. 🙂

Oyuncak Bebek Tamiri

Daha iyi günler görmüş sevgili bir oyuncak bebeğiniz varsa, belki bir “bebek hastanesine” gitmeniz gerekebilir. Böyle bir hastanede, bir uzman, gerekli onarımları yapacak ve yeni parçaların şekillendirilmesi ve değiştirilmesi veya bir kostümün yenilenmesi gerekip gerekmediğine bakılmaksızın, bebeğinizi iyi duruma getirecektir. Aslına bakarsanız, bebek hastaneleri uzun yıllardır var. En eski bebek hastanelerinden biri, 1830’da Portekiz’in Lizbon kentinde kuruldu. Michigan, Berkley’deki Berkley Bebek Hastanesi, şu anda faaliyet gösteren böyle bir işletmenin bir örneğidir. Oyuncak bebekleri seviyorsanız ve onları tamir edebilecek kadar yetenekliyseniz, oyuncak bebek tamiri sizin için harika bir iş fikri olabilir.

Kiralık Tavuk

Şehir tavukları giderek daha popüler hale geliyor. Sonuçta, kim kahvaltı hazırlayabilen bir evcil hayvan istemez ki? Ne yazık ki, tavuk yetiştirmenin, beslemeden gürültüyle uğraşmaya, tavuk gübresine kadar dezavantajları var. Kendi tavuklarını satın almaya hazır olmayanlar için Belbeck’s Family Farm gibi işletmeler tavuk kiralama hizmeti sunuyor. Yumurtlayan tavuklar, kümesler, yem, sarf malzemeleri ve müşteri desteğini içeren eksiksiz paketler sağlar.

Çiftlikte ayrıca ev sahiplerinin ve ailelerinin eğitim amaçlı olarak yumurtadan civcivlere kadar yavru yetiştirebilecekleri bir program bulunmaktadır. Bazı tavuk kiralama şirketlerinin ayrıca, kiralayanların tavuklarını belirli bir süre sonunda sahiplenme seçeneklerine sahip olmaları için kendi kiralama seçeneği de vardır. Tavuk yetiştirme işi yada hobisi ülkemizde oldukça yaygın. Ancak bu imkanlara ulaşamayan kişiler için kiralama hizmeti sunmak yeni bir iş fikri olabilir.

Resif Topları

Atıklarımıza ne olduğu, birçok insan için önemli değildir ancak şimdi bu her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Küresel ısınmanın etkisi ile dünyada iklim değişiklikleri meydana gelirken geleceğimizden daha çok endişe duymaya başladık. Okyanuslarda ve denizlerde canlıların nesilleri tükenme aşamasına gelmiştir. Georgia, Decatur merkezli Eternal Reefs şirkeri bir kişinin yakılmış kalıntılarını bir resif topunun parçası haline getirerek anıt resifler üretiyorlar. Resif topu daha sonra yeni veya mevcut bir resifin parçası olmak için okyanusa yerleştirilir ve şirketin gerçek bir yaşayan mirası dediği şeyi oluşturur. Evcil hayvanlar için resif topları da mevcuttur. Resif topu imalatı küresel ısınmanın etkisinde olan ülkemizde de gelişen bir sektör olabilir.

Kedi Kafeler

Hayvanlarla vakit geçirmenin rahatlatıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kendiniz yoksa, olan bir işletmeye gidebilirsiniz. Müşterilerin çay ve evcil kedileri yudumlayabileceği yerler olan kedi kafeler, Tayvan ve Japonya’da yıllardır popüler olmuştur. O kadar ki bazı kedi kafelerinde rezervasyon yapılması önerilir. Tokyo’daki Calico Cat Café, kedi sakinlerini web sitesinde sergiliyor.

Kuzey Amerika’da açılan ilk kedi kafesi,   Ağustos 2014’te Montreal’de halen faaliyette olan Le Café des Chats’di.  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk kafe, Ekim 2014’te California, Oakland’da açılan Cat Town Café idi. Şimdi  , bazıları Meksika da dahil olmak üzere, Kuzey Amerika’da kedi kafeleri var. Bu sizin için mükemmel bir iş fikri mi?

Çim Biçme Makinesi Keçiler

Google kesinlikle keçileri biçme makinesi olarak kullanan en ünlü işletmedir. Kaliforniya’daki genel merkezinin etrafındaki tarlaları biçmek için yaklaşık 200 keçilik bir sürü kiralıyor. Ancak bu olağandışı işletmelerden birini işe alan tek şirket kesinlikle bu değil. Biçme keçileri, yabani otlara ve uzun otlara yönelik standart yabani ot ilaçlarından çok daha çevre dostudur.

Keçiler, konut biçme hizmetleriyle rekabet edemez. Goatworld . com’dan Gary Pfalzbot’un açıkladığı gibi, keçiler çim biçme işini aslında o kadar iyi yapmıyorlar, ot ve fırça kontrolü için harikalar. Yine de bu, bölgenizde daha büyük işletmeler sunmak için harika bir hizmet olabilir.

Bit Temizleme Hizmeti

Evet yanlış duymadınız. Özellikle çocuklarımızın baş belası bitler çoğu ailenin kabusu olmuştur. Bitler her yerde var ancak çocuğumuzun başına bulaşma ihtimali daha yüksek. Neyse ki baş biti temizleme hizmet veren firmalar var. Ülkemizde böyle bir hizmet veren firma şuana kadar duymadım ama yurtdışında bir hayli fazla. En ünlüsü, Texas, Tennessee ve Alabama’da birkaç franchise’ı olan The Texas Lice Squad’dır. Şimdiki adı The Lice Place. Konuyu Google’da aratırsanız, Kanada genelinde bayilikler sunan Lice Squad da dahil olmak üzere birkaç tane daha bit temizleme hizmeti sunan firmalar olduğunu göreceksiniz. Ülkemizde bu fikir tutar mı, bilinmez ama bitlerle başı belada olan çok fazla ailenin olduğu da aşikar.

TaskRabbit-Görev Tavşanı

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında gösterebileceğimiz bir diğer iş fikri de TaskRabbit. Yapılması gereken her şeyi yapmak için gün içinde yeterli vakit yok. Ya işteyken, ayak işlerini yapması için birine para ödeyebilseydin ve sana ailenle geçirmen için daha fazla boş zaman kalsaydı? TaskRabbit, ayak işleri ve daha küçük görevler için bir topluluk pazarıdır. Kullanıcılar bir görev gönderir ve bunu tamamlaması için birine ne kadar ödeyeceğini söyler. Başka bir istekli kullanıcı görevi kabul eder ve bunu yapmak için para alır. TaskRabbit, Amerika Birleşik Devletleri’nde ivme kazanmaya devam ediyor ve isteğe bağlı bir işgücü yaratıyor. Bu uygulama, iş ve ek gelir yaratır. Tıpkı gençlerin ve öğrencilerin boş zamanlarında bebek bakıcılığı yapması gibi, insanlar da artık boş zamanlarında ayak işlerini halledebilir ve ödeme alabilirler.

Narrative Clip-Anlatı Klibi

Narrative Clip, kullanıcılarına şimdiye kadar yaşadıkları her küçük etkileşimi hatırlama yeteneği sunan yenilikçi bir girişimdir. Bunu, gömleğinizin önüne takılan ve gün boyunca dakikada iki görüntü yakalayan küçük bir kamera kullanarak yapıyorlar. Bu konsept, kullanıcıların sevdikleriyle paylaştıkları anları yıllar sonra bile tekrar etmelerini mümkün kılıyor. Anlatı Klibi 4.000 fotoğraf tutabilir ve iki gün boyunca şarjı korur. İlk piyasaya sürüldüğünde Kickstarted’da 550 000 USD topladı ve 50 ülkeye genişleyerek ürüne kesinlikle bir talep ve ilgi olduğunu gösterdi.

Mevsim İhracatı-Kışı İhraç Edin

2015 yılında Kyle Waring , Ship Snow, Yo! adlı bir girişim başlattı.  Bu, ABD’nin herhangi bir yerine kar gönderen Boston merkezli bir işletmedir. Hatta hazır bir kardan adam bile tedarik ediyorlar. İlk 48 saatlik çalışmasında 135 sipariş aldı ve Waring’e göre işletme beş haneli bir ciro üretiyor. Waring, “Geçen yıl Noel için Florida, Arizona, Texas, California ve hatta New York City’deki 80’den fazla eve bir ‘Beyaz Noel’ teslim ettik” diyor.

Niş Evcil Hayvan Hizmetleri

Evcil hayvan endüstrisi günden güne güçlenmeye devam ediyor. 2019 yılında 92 milyar ABD dolarına ulaşan sektörün şuandaki toplam piyasa değerini siz tahmin edin. Dünya çapındaki yenilikçi start-up’lar bu büyüyen pazarın bir parçasını ele geçirmek için niş ürünler sunuyor. Bird Tricks, müşterilere papağanlarını nasıl eğiteceklerini öğretiyor. Gelirleri yüz yüze ve çevrimiçi kurslardan, kuş ekipmanlarından ve kuş yemlerinden gelir. Dog Agility’den Susan Garrett,  köpekler için çeviklik eğitimi veriyor. Kârının çoğunu yüz yüze atölye çalışmaları ve kurslar aracılığıyla yapıyor. ToiletTrainedCat, kedileri tuvaleti kullanmaları için eğitir ve dünyanın dört bir yanındaki insanların çevrimiçi olarak satın alabilecekleri eğitim kitapları ve DVD’leri aracılığıyla büyük bir kazanç sağlar.

Çevrimiçi Değerleme Hizmetleri

Ülkenin dört bir yanındaki insanlara çevrimiçi sanat, antika ve koleksiyon değerleme hizmeti sunun. Çevrimiçi bir değerleme hizmeti başlatmak, herkes değerlemelerini çevrimiçi olarak yürüttüğü için müşteriye dönük bir ekibe veya ofislere yatırım yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir. hizmetleri sunar. Talepten sonraki 48 saat içinde 60 uzmandan biri çevrimiçi bir değerleme raporu sunar. ValueMyStuff, piyasaya sürülmesinden bu yana, toplam tahmini değeri 102 milyon GBP’dir. 52.000’den fazla müşteriye 100.000’den fazla değerlemeyi hizmeti sundu. Bu fikir daha da genişletilip telefon, bilgisayar yada evinizdeki herhangi bir eşya için de düşünülebilir.

Öfke Odası

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında favorimiz diyebiliriz. Türkiye toplumunun agresif olduğunu göz önünde bulundurursak yüzde yüz tutar gibi. 😀 80’ler ve 90’lardan bir Rockstar değilseniz, evde, işte veya bir otel odasında üzgün olduğunuzda bir şeyleri kırmak muhtemelen en iyi fikir değildir. Ama işin özü de orada, bir şeyleri kırmak garip bir şekilde terapi sağlar. Peki ya insanlar bir şeyleri parçalamak için size para ödeselerdi? Şimdi yapabilirler. Konsept, ABD’ye ve ardından Polonya’ya genişlemeden önce Japonya’da başladı. Bu Öfke Odaları, müşterilerine balyoz gibi sayısız imha aracı sağlar ve giriş fiyatlarına göre belirlenen belirli bir süre boyunca onları serbest bırakır.

Kendi Eşsiz İş Fikirlerinizi Nasıl Ortaya Çıkarırsınız?

Diğer insanların farklı, olağandışı veya sadece tuhaf olduğunu düşündüğü karlı iş fikirleri bulmak sandığınız kadar zor değil. Fırsatlar boldur, ancak birçok insan onları tanımakta zorluk çeker. Başarılı girişimciyi diğerlerinden ayıran, fırsatları görme, yakalama ve hatta icat etme yetenekleridir. Sizlerde karşılaştığınız orijinal iş fikirlerini yorum kısmında belirtebilir ve bu listenin uzamasına yardımcı olabilirsiniz.