İnovasyon artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir olgu. Özellikle iş hayatındaysak yada girişimci bir ruhumuz varsa inovatif düşünmek zorundayız. Aksi halde yarış dışı kalmamız an meselesidir. Peki yarış dışı kalmamak, iş hayatımızda yada yeni girişimlerimizde inovatif olarak nasıl düşünmeliyiz? İşte sizlere ilham verecek inovasyon örnekleri

Yaratıcı İnovasyon Örnekleri

Daha önce İnovasyon Nedir? İnovasyonun Tanımı, İnovasyon Türleri ve İş Örnekleri başlıklı yazımızda inovasyonun tanımından, türlerinden ve bazı iş örneklerinden bahsetmiştik. Şimdi ise inovasyon örneklerini derinlemesine incelicez. Kimler neler yapmış, biz neler yapabiliriz konusunda bizlere ışık tutacak harika örnekleri göreceksiniz. Bildiğiniz gibi çağımız artık bilgi çağı. Bilgiye önceden ulaşan toplumlar her zaman önde olacaktır. İnovasyon örnekleri olarak öncelikle en iyi şirketlerin açık inovasyon modellerinden 7 örnek vericez. Daha sonra ise sizlere “hadi be, bunu da mı yapmışlar” dedirtecek inovasyonlara tek tek bakıcaz. Toplam 30+ farklı inovasyon örneğini sizler için bir araya getirdik. Haydi başlayalım…

1-Apple’ın Üretim Modeli

İnovasyon örnekleri arasında iPhone serisinin başarısı yadsınamaz. Bununla birlikte, bazı kuruluşların fark edemediği şey, başarısının büyük ölçüde kendisinin bir dizi olarak varlığından kaynaklandığıdır. Apple, bağımsız ürünler geliştirmek yerine, iPhone’un mevcut modelini düzenli olarak geliştirmekte ve geliştirmelerini stilize bir şekilde yayınlayarak, duyurulacak her yeni modelle heyecan uyandırmakta ve satışları artırmaktadır.

2-LG’nin Yuvarlanabilen  Ekranı

LG, gazete gibi yuvarlanabilecek kadar esnek yeni bir ekran türünü tanıttı. Taşınabilirlik sorununu çözerek, markaları mobil cihazlar pazarındaki müşteriler için anında daha çekici hale geliyor.

3-Amazon’un Dash Düğmesi

Amazon’un başarısı büyük ölçüde geniş ürün yelpazesine, kullanım kolaylığına ve rahatlığına bağlıyken, Dash Düğmesi özelliğinin kullanıma sunulması son derece başarılı bir hizmet yeniliğiydi. Dash Düğmesi, müşterilerin satın alma süreçlerinin verimliliğini ve kolaylığını artırmak için çalışan, ev temellerini kolaylıkla yeniden sipariş etmelerini sağlayan, Wi-Fi bağlantılı küçük bir cihazdır.

4-Salesforce’un CRM Sistemi

Salesforce’un her organizasyonun departmanına her müşteri hakkında ortak bir görüş sunan bir platform olan CRM sistemini tanıtması hem radikal bir inovasyon örneği hem de son derece güçlü bir pazarlama inovasyonu örneğidir. Bulut bilişim biçimindeki platformu, yeni teknolojiden yararlanarak günümüzün modern iş modelini desteklemektedir.

5-Zara’nın Reklam Harcamama Kararı

Zara’nın bütçesinin hiçbirini reklama harcamama kararı anormal görünebilir, ancak nihayetinde, kulaktan kulağa ve etiketlemeye güvenmeleri, verimli üretim modellerine yönelik fonların yeniden tahsisine izin verdi. Pazar taleplerine yanıt sürelerini optimize eden yenilikçi bir üretim süreci kurarak, pazar taleplerine hızla yanıt vermelerini sağlayan bir süreç geliştirdiler. Giysilerinin sadece %15-25’i sezon öncesi, %50-60’ı ise sezon başında üretilmektedir. Kalan kısım sezon boyunca üretilir, müşteri isteklerine doğrudan cevap verir ve piyasadaki eğrinin önünde kalır. Bu süreç yeniliği, Zara’nın pazara duyarlı olmasını sağlayarak moda markaları arasındaki en üst sıradaki konumunu sağlamlaştırıyor. 

6-Samsung – Çeşitli İşbirliği Türleri

Samsung’u birkaç intihal davası mahkumiyetinden tanıyor olsanız da, Samsung aynı zamanda günümüzün en yenilikçi büyük şirketlerinden biri olarak nitelendirilmiştir. Elbette Samsung’un büyük bir dahili Ar-Ge birimi var, ancak şirket aynı zamanda gururlu bir açık inovasyon savunucusu ve özellikle yeni başlayanlarla açık inovasyon işbirliği yapıyor. Bunu 4 kategoride yapar.

Yeni şirketlerle ortaklık kurarak, erken aşamadaki girişimlere yatırım yaparak, girişimlere yenilikçi ve güçlendirici bir ortam sağlayarak ve son olarak geleceğin stratejik alanlarının merkezinde yer alan yenilikler üzerinde çalışan startup’ları satın alarak. Bu dört kategori ortaklıklar, girişimler, hızlandırıcılar ve satın almalar olarak adlandırılır. Ve belki daha önemlisi Samsung’un“açık inovasyon faaliyetlerinin dört ayağı” olarak bilinir.

7-Local Motors Co-Creation’ın Kendi Kendini Süren Akıllı Otobüsü

Local Motors Co-Creation ürünlerinden biri olan kendi kendini süren akıllı otobüs Olli, kendi kendini sürmenin yanı sıra telefonunuz aracılığıyla da çalışır. Olli üzerinden rotalarınızı seçebilir veya hatta yenilerini oluşturabilirsiniz. Diğer tasarımlar gibi Olli de ilk tasarımdan sonra Ortak Oluşturma Sitesi aracılığıyla geliştirildi. Aslında, topluluğun orada yayınladığı konuşmaları ve fikirleri görebilirsiniz. Hatta sitenin gelişimi devam ediyor: Şu anda evrensel arayüz iyileştirme ve üstün bir süspansiyon geliştirme konusunda çözümler arıyorlar. Kurulan bu site Local Motors’un açık inovasyon modeli olarak faaliyete geçmiştir.

8-Yolcu Taşıyan Drone

Bu gerçekten heyecan verici bir yenilik: Çinli girişim EHang , kısa ve orta uzunlukta yolculuklar için çevre dostu bir ulaşım modu olan dünyanın ilk yolcu taşıyan drone’unu yarattı. Otonom uçuş teknolojisini kullanır, bu da yolcuların uçağı kendileri kontrol etme konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına gelir. Drone ayrıca herhangi bir yere inebilir ve bu da onu kentsel ulaşım için uygun hale getirir.

9-Kırışıksız Takım Elbise

J Crew’den Ludlow Traveler Suit, basit bir sorunu çözmek için tasarlanmış basit bir üründür: seyahatleriniz boyunca kırışıksız kalan ve kullanıcının uçaktan, trenden veya otobüsten doğrudan bir toplantıya seyahat etmesine izin veren bir takım elbisedir. Takım İtalyan üç katlı yünden yapılmıştır ve GQ’da çılgın eleştiriler almış.

10-Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik

‍ Holoxica , Star Wars tarzı hologram teknolojisini tıbbi amaçlarla en sık kullanılan hale getiren bir İskoç VR/AR şirketidir. Gerçek anlamda 3D teknolojisini yapan ilk şirket olan Holoxica, öncelikle 2D iletişim kurarak her gün yaşadığımız “Zoom yorgunluğunu” sona erdirmeyi hedefliyor.

11-Yenilebilir Böcekler

Ynsect , dünyanın en büyük sorunlarından biri olan küresel nüfusu beslemek üzerinde çalışan bir şirkettir. Ynsect’te, bu sorunun cevabının böcekleri insan diyetine dahil etmek olduğuna inanıyorlar. Koleokültürün liderleri, böcekleri masaya getirmek için yenilikçi yollar geliştirdi. Üretilmesi son derece besleyici ve çevre dostu olan böceklerin birçok kişi tarafından geleceğin gıdası olduğuna inanılıyor.

12-Yenebilir çatal bıçak takımı

Narayana Peesapaty hamur buğdayı, jowar ve pirinç tozundan yapılan yenilebilir çatal bıçak takımını icat etti. Besinler açısından zengin ve çatal bıçak takımı olarak tam işlevli çatal bıçak takımının amacı, aynı anda yabani ot yetiştiricilerini desteklemek ve plastik çatal bıçak atıklarını azaltmaktır. İnovasyon örnekleri arasında çığır açan bir yenilik.

13-Elektrikli balon arabalar

Microlino , sürücülerini taşımak için %65 daha az enerji, üretmek için %60 daha az enerji ve geleneksel arabalara göre %50 daha az parça kullanan küçük bir elektrikli baloncuk arabasıdır. Şehir sakinleri için düşük karbonlu arabalar ve scooterlar üreten bir İsviçre şirketi olan Micro Mobility Systems tarafından oluşturuldu . Microlino’ya eşdeğer scooter , aynı prensipler göz önünde bulundurularak yaratılan Microletta’dır.

14-Kalemlerden bitkiler

Sprout Pencil , kullandıktan sonra ekebileceğiniz ve bir dizi farklı bitki ve çiçeğe dönüşmesini izleyebileceğiniz kalemler üreten uluslararası bir şirkettir. İnovasyon örnekleri arasında el ilginç olanı desek yeridir.

15-Müzisyenlerin haklarını koruyan bir platform

Amuse , sanatçılarının müziklerini tüm büyük akış hizmetlerine ücretsiz olarak dağıtarak müzik endüstrisini düzeltmek için çalışan ve aynı zamanda haklarını koruyarak telif haklarının ve ustalarının %100’ünü almalarını sağlayan İsveçli bir dijital platformdur.

16-Seyahat severler için bir platform

Kültür Gezisi , gezginlerin otantik kültürel yerleri keşfetmelerine yardımcı olmaya odaklanan, dünyanın her yerindeki en iyi deneyimler hakkında tonlarca içerik yayınlayan bir seyahat şirketidir. Dünyanın dört bir yanına çalışanlarını en iyi seyahat deneyimlerini keşfetmeleri ve yazmaları için gönderiyorlar, bu da onların tavsiyelerinin dikkate alınabileceği anlamına geliyor.

17-Moda şirketlerinin arz ile talebi eşleştirmesine yardımcı olacak yazılım

Unmade, spor giyim markalarının müşterileri için özel giysiler yaratmasına yardımcı olan küresel bir Saas şirketidir. Arzın taleple doğrudan eşleşmesini sağlayarak Unmade, her giysiye değer katarak ve israfı en aza indirerek moda endüstrisinin dönüştürülmesine yardımcı olabilir.

18-Kadınlar için özel bir seyahat platformu

Kadınlar uzun zamandır tek başlarına güvenli seyahat etmek için uğraşıyorlar ve Golightly bu soruna dijital çözüm geliştiren ilk şirket. Esasen yalnızca kadınlara özel AirBnb olan Golightly, kadınların güvenli ve keyifli bir şekilde seyahat etmelerini sağlar.

19-Evden spor salonu

Artık pandemi sırasında ortaya çıkmasından sonra ünlü olan Peloton , abonelik tabanlı bir evde butik fitness yeniliğidir. Önceden kaydedilmiş antrenmanlar ve ekipman, yüz yüze fitness derslerinin sosyal yönlerini evden antrenman rahatlığıyla birleştirir. Peloton, The Independent tarafından “zindeliğin geleceği” olarak adlandırıldı.

20-Yemekleri yavaş pişiren bir çanta

İnovasyon örnekleri arasında en ilginci belki de Wonderbag’dır. Wonderbag, açık ateşte yemek pişiren milyarlarca insan için çok ihtiyaç duyulan bir yeniliktir. Yakacak odun, odun kömürü veya diğer yakıtların neden olduğu hava kirliliğine maruz kalmadan yemek hazırlamaya izin verir.

Nasıl çalışır: Yiyecekleri ilk kaynama noktasına getirin, poşetin içine koyun ve 12 saate kadar yavaş pişmesine izin verin. Böylece hava kirliliğini, karbon emisyonlarını azaltır ve enerji tasarrufu sağlar.

21-Şişe ampulleri

Topluluklara sürdürülebilir aydınlatma getirmek “Bir Litre Işık” hedefidir. Bu proje, uygun fiyatlı güneş ampulleri yaratmak için basit ve yenilikçi bir teknolojiye kaynak sağlıyor. Gönüllüler, topluluklara, elektriğe erişimi olmayan veya sınırlı olan evleri aydınlatmak için ampulleri monte etmek için geri dönüştürülmüş plastik şişelerin ve yerel kaynaklı malzemelerin nasıl kullanılacağını öğretiyor.

22-Enerji üreten yollar

Yollar güneş panelleri olarak çalışabilir ve sokak lambaları, evler ve hatta üzerlerinde giden arabalar için elektrik üretebilir. Bu cesur vizyon, Solaroad’un ilk enerji üreten bisiklet yolunu inşa etmesine yol açtı.

Temel teknoloji zorlukları yolun en üst katmanıydı: Güçlü ve hasara karşı dayanıklı kalırken mümkün olduğunca fazla güneş ışığı alması gerekiyordu. Bir “SolaRoad Kiti”, ortalama bir hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar elektrik üreten 10m² SolaRoad inşa etmenize olanak tanır.

23-1 dolarlık mikroskop

Foldscope, origami’den ilham alan bir kağıt mikroskoptur. Bir ABD dolarından daha ucuza mal olur ve bir cebe kolayca sığar, ancak kan hücrelerini ve bakterileri ortaya çıkarmak için yeterince güçlüdür. Foldscope, uzak veya kaynak sıkıntısı çeken alanlarda tıbbi kullanım veya eğitim kurumları için paha biçilmez olabilir.

İhmal edilen tropikal hastalıklarla mücadeleye yönelik WIPO Re:Search girişimi , sıtma tedavisinde Foldscope’u bir teşhis aracı olarak kullanmak için Lagos Üniversitesi ile yapılan saha çalışmalarını destekledi.

24-Tıbbi dronlar

Tıbbi teslimat drone’ları, Ruanda’nın ulaşılması zor bölgelerinde yaşayan hastalara hayati tıbbi malzeme sağlamak için kullanılıyor. Zip adı verilen drone’lar hastalara aşı, ilaç veya kan taşıyabiliyor. Sağlık çalışanları, ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme için merkezi bir dağıtım merkezine mesaj gönderiyor. Dakikalar içinde bir Zip yüklenir ve fırlatılır, yaklaşık 100 km/s hızla, sarf malzemelerinin bir kağıt paraşütle bırakıldığı varış noktasına ulaşır.

25-Solar şarj edilebilir işitme cihazları

Küresel olarak, on milyonlarca insan bir işitme cihazına ihtiyaç duyuyor. Gelişmekte olan ülkelerde, %3’ten daha azı bir tane satın almaya gücü yetiyor. Solar Ear, bu ihtiyaca uygun fiyatlı, solar şarj edilebilir işitme cihazlarıyla cevap veriyor.

Son derece dayanıklı ve dayanıklı olan bu işitme cihazları, Solar Ear kullanıcılarını güçlendirir. Şirket ayrıca Solar Ear ürünlerini monte etmek için sağır kişileri de işe alıyor.

26-Giyilebilir meme kanseri dedektörüGiyilebilir meme kanseri dedektörü

Meme kanseri, dünya çapında kadınlarda en yaygın görülen kanser türüdür. Meme kanserinin erken ve etkili tespiti, Julián Ríos Cantú tarafından henüz 17 yaşındayken icat edilen bir “otomatik keşif sutyeni” olan EVA’nın amacıdır.

Yaklaşık 200 biyosensör ile donatılmış sütyen, meme rengini, dokusunu ve sıcaklığını ölçer ve daha sonra özel algoritmalar ve sinir ağları ile analiz edilir. Sütyen, kullanıcının akıllı telefonuna bağlanarak normal kendi kendine muayene kontrollerinden çok daha güvenilir ve verimli bir teşhis sunar.

27-Görüntülerle gıda kalitesini analiz etme

Görüntü tanıma ve makine öğrenimini kullanarak daha şeffaf ve güvenli bir küresel gıda sistemi oluşturmak, ImpactVision’ın gıda israfına ve sahtekarlığa verdiği yanıttır. Dijital görüntüleme ve spektroskopi adı verilen kimyasal bir teknikle birleştirilmiş özel yazılım, gıdanın besin içeriğini, tazeliğini ve nemini tespit etmek için bir resim kullanır.

Şu anda, görüntüleri çekmek için gereken sensörler ne yaygın olarak uygun fiyatlı ne de cep boyutunda. Ancak yakın gelecekte bunlar akıllı telefonlarla entegre olabilir ve kullanıcıların yiyecekleri gerçek zamanlı olarak değerlendirmesine hazır hale gelebilir.

28-Düşük maliyetli hasat depolama

Her yıl Afrika’daki küçük çiftçiler, yetersiz depolama teknikleri nedeniyle börülce veya mısır hasatlarının %30’dan fazlasını böcek zararlılarına kaptırıyor. PICS çantası – üç katmanlı yeniden kullanılabilir plastik torba – onlara etkili bir çözüm sunar. Düşük maliyetlidir, kimyasal içermez ve kullanımı kolaydır ve Afrika’daki yüz binlerce küçük çiftçinin geçim kaynaklarını değiştirmektedir.

29-Dyson

Dyson’ı dahil etmeden çığır açan inovasyon örneklerinin hiçbir listesi tamamlanmayacaktır. Dünyanın ilk torbasız elektrikli süpürgesi, mevcut bir iş modeline dayanmaktadır ancak şirket, pazar teklifini önemli ölçüde iyileştirmek için yeni teknolojiden yararlanmıştır. Bu aynı yaklaşım, şirketin kanatsız fanı Dyson Cool’un arkasındaki şeydir.

30-Dolar tıraş kulübü

Yeni bir iş modelinden yararlanan çığır açan yeniliklerin en sevdiğim örneklerinden biri  , üyelerine dört haftada bir – tahmin ettiğiniz gibi – ayda bir dolara yeni tıraş bıçağı sağlayan abonelik tabanlı bir işletme olan Dollar Shave Club’dan geliyor. Tıraşla ilgili iş modelini yeniden düşünmenin kazançlı olduğu kanıtlandı: Dollar Shave Club’ın şu anda 3,2 milyon üyesi var ve yakın zamanda  Unilever tarafından rapor edilen 1 milyar dolara satın alındı.

31-Zipcar

Çığır açan inovasyona son örneğimiz Zipcar’dan geliyor. Şirket, abonelik hizmetinde ilerlemek için iş modelini yeniden tasavvur etti. Üyelerin yakındaki bir arabayı günlük veya saatlik kiralamalarına olanak tanır. Mevcut araç sahipliği ve araç kiralama iş modellerinden köklü bir geçiş olan Zipcar, çığır açan inovasyonun gerçek bir örneğidir.

32-Pars Roketi

Pars roketi, 2012 yılında kurulan Pars Roket Takımı tarafında üretilmiş yüksek güçlü bir rokettir. Pars ekibi çok fazla roket tasarladı ve üretti. Ancak onları inovatif bir örgüt yapan asıl önemli gelişme ise hibrit teknolojisini kullanarak geliştirdikleri roketlerdir. Ekip yaptığı çalışamlarda Türkiye’de bir ilk olan potansiyeli en yüksek motor türü olan Hibrit Roket Motorunu üretti.