Youtube’dan nasıl para kazanılır sorusu internetin hızla yayıldığı zamanımızda en merak edilen sorulardan birisi. Özellikle genç nesiller ek para kazanma yöntemi olarak youtube platformunu tercih ediyor. Özellikle 2021 yılına girdiğimiz şu günlerde en revaşta olan para kazanma yönteminin youtube olduğu yapılan araştırmalarda da karşımıza çıkıyor. Peki youtube’dan nasıl para kazanılır, nelere dikkat etmek gerekir, videolarımızın izlenmesi için ne yapmamız lazım, abone sayımızı nasıl arttırabiliriz? Hazırsanız başlayalım…

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle youtube kanalını bir ticari işletme gibi düşünmek gerekir. Yayınlanan yada yayınlanacak olan videoların kullanıcılar tarafından aranıyor olması çok önemlidir. Bu şekilde oluşturulan videolar hem kanalın izlenme oranlarını arttıracak hem de kanala abone çekecektir. Şöyle bir örnekle açıklayalım;

Örneğin ticari bir dükkanınız var. Dükkan giyim üzerine. Dükkana satmak için mal alacaksınız. Gittiniz ve satmak için Ghaghra aldınız. Ghanghra hitlilerin giydiği bluz ve uzun etektir. İyi de bu ürün Türkiye’de aranmayan, pek tercih edilmeyen bir ürün. Bu ürünü satma şansınız var mı? Boştan yere para ve emek harcadınız. Peki ne yapmanız gerekirdi?

Öncelikle sektörünüzü iyi araştırmanız lazım. Rakipleriniz ne yapıyor, ne tür ürünler satıyor, hangi ürünler çok satılıyor? Tüm bu detayları araştırdıktan sonra ürün portföyünüzü oluşturabilir ve satışlarınızı daha gerçekçi bir hale getirebilirsiniz. İşte örnekte olduğu gibi Youtube kanalıda bu mantıkta çalışır. Kanalınız sizin dükkanınızdır. Videolarınız ise sizlerin sattıkları ürünlerdir. Kimsenin rağbet etmediği yada aramadığı videoları çekip yayınlamak sizlere hem zaman hem de para kaybettirir. Ne mi yapmak lazım? İnsanların aradığı hususlarla ilgili videolar oluşturmak gerekir.

Sektörünüzdeki rakipleri analiz edip, ne tür videolar yayınlamışlar, en çok hangi videoları izlenmiş onlara bakmak lazım. Ve rakiplerinizin en çok izlendiği videolardan başlayarak içerikleri üretmek gerekir. Peki direk video çekip kanala yüklemekle iş bitiyor mu? Elbette hayır. Videoları yüklerken de dikkat edilecek çok fazla husus var.

Youtube Videosu Nasıl Oluşturulur, Nelere Dikkat Etmek Lazım?

Youtube Video Başlığı Nasıl Seçilir?

Videolarda ki başlık seçimi SEO(Search Engine Optimization-Arama motoru Optimizasyonu) kriterlerine uygun olmalıdır. SEO nedir? Hemen kısaca bahsedelim. SEO, genel anlamda yazılan makalelerin sitelere eklenmeden önce arama motorunda(google vb.) önlerde(genelde ilk 3 sırada) çıkması için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Yukarda “genel anlamda yazılan makaleler” dedim. Çünkü evet genel anlamda sitelerin google’da önde çıkması için yapılan çalışmalardır. Ve bu çalışmalar sitelere eklenen makalelerin, içeriklerin yada yazıların oluşturulması sürecinde uygulanır. Aynı mantık Youtube için de geçerlidir. Çünkü youtube’un da bir arama yeri vardır ve kullanıcılar aradıkları konuları buraya yazarak arama yaparlar. İşte bu arama sonuçlarında sizin videolarınızın çıkması için seo kriterlerini videolarınıza uygulamanız gerekir. Sadece videolara mı? Hayır aynı zamanda kanalınızın profil sayfasına da.

Başlık Nasıl Seçilmeli?

Başlık seçimi önemli dedik. Başlık nasıl seçilmeli? Yukarda da söylediğimiz gibi insanların ne aradıkları, nasıl aradıkları çok önemli. Örneğin Borsa’da kullanılan terimlerin ne anlama geldikleri ilgili bir video hazırlayacaksınız. Tamam videoyu hazırladık, güzelce her terimin(trade, ky, direnç, destek vs.vs) açıklamasını örneklerle açıkladık. Geldik videoyu yüklemeye. İyi de bir başlık seçmem lazım. İşte bu başlık sizin vitrininiz olacak. Öyle bir başlık seçmelisiniz ki insanların bu konuyu ararken google yada youtube yazdıkları kelimeler(ki biz buna anahtar kelime diyoruz) sizin başlığınız da geçmeli. İyi de ben insanların neyi nasıl aradıklarını nasıl bilecem?

Bunun ilk ve en basit yöntemi şudur; Siz borsaya yeni girdiniz. Acemisiniz ve borsada kullanılan terimleri öğrenmek istiyorsunuz. Siz olsanız borsada kullanılan terimlerin anlamlarını nasıl arardınız? Şahsen ben olsam şu kelime grupları ile arama yapardım; borsada kullanılan terimler, borsada kullanılan terimlerin anlamları, borsa terimleri, borsa terimleri anlamları… Tamam güzel ben seçtim ama bunun diğer kullanıcıların aramaları ile aynı olduğunu nerden bilebiliriz? Bu terimleri google’a yada youtube’a yazarız o bize zaten google da yapılan aramaları çıkaracaktır. İşte bir örnek. Google’a “borsa terimleri” yazdım ve bana borsa terimleri ile ilgili aramaları içeren bir sürü sonuç verdi.

Tamam google mantığını anladım ama benim işim youtube’da. Youtube’da bu yöntem çalışır mı? Denemesi bedava. işte aşağıda youtube örneği;

Mantığı anlamışsınızdır. Videoyu yayınlamadan, başlığınızı seçmeden önce mutlaka başlık seçimini çok iyi yapmalısınız. Başlığı diğer kullanıcıların aradıkları terimlere uygun olarak belirlemek, videolarınızın google yada youtube arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayacak ve bu şekilde daha fazla izlenme, abone ve elbette para kazanacaksınız.

Video Başlığında Anahtar Kelime Kullanımı

  1. Başlık içerisinde 1 anahtar kelime gurubu, açıklamada en az 2 anahtar kelime gurubu

Youtube’dan nasıl para kazanılır öğrenmek için öncelikle anahtar kelime mantığını kavramanız lazım. Anahtar kelime kullanıcıların aradıkları terimlerdir. Örneğimizde anahtar kelimemiz “borsa terimleri” dir. Bu anahtar kelimemiz başlıkta mutlaka geçecek. Hatta mümkünse başlığımızın ilk iki kelimesi olacak. İsterseniz gelin beraber videomuzun başlığını seo kriterlerine uygun şekilde seçelim.

Önce yukardaki google ve youtube görsellerine bakalım. Borsa Terimleri ile ilgili çok fazla ipucu verdi. Google sonuçlarına baktıktan sonra nu sefer google’da yada youtube’daki ilk 3 sonuca odaklanalım. Aşağıda önce google ilk 3 sonucu görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi 1. Sonuç “Yeni Başlayanlar İçin Borsa Terimleri”, 2.sonuç “Borsa Terimleri Sözlüğü”, 3.sonuç ise “Borsa Terimleri Ahlatcı Yatırım”…. Sonuçlara baktığımızda gördüğünüz gibi anahtar kelime başlıklarda kullanılmış. 1.sonuç sonda 2. Ve 3. Sonuçlar ise başta kullanmış. Olması gereken başlığın önünde anahtar kelimeyi kullanmaktır. Başlığın ortasında yada sonunda da kullanılabilir ama en etkili ve önerilen başlığımızın önünce yani başında anahtar kelimeyi kullanmaktır.

Youtube baktığımızda ise daha farklı sonuçlar elde ediyoruz. Bu da aslında bize bir ipucu veriyor. Verilen en önemli ipucu bu konu ile ilgili (borsa terimleri) youtube’da çok fazla içerik üretilmemiş. Hatta çıkan sonuçlara baktığımızda ilk video konu ile alakalı değil ama 827k izlenme almış. İkinci video konu ile alakalı ama 1,7k izlenmiş. Diğer sonuçlar da ortalama 1,5k izlenme almışlar. Bu güzel bir şey çünkü ilklerden olur ve güzel bir video üretirsek çok uzun yıllar bize hem kazanç hem de abone kazandırır. Herhalde mantığı anladık. Hemen özet geçelim.

 

Başlığımız bizim vitrinimiz. Anahtar kelimemizi içermeli ve anahtar kelime başlığımızın başında yer almalı. Başlığı oluştururken google ve youtube’un arama motorundan ve aynı içeriğe sahip rakiplerin başlıklarından yararlanılacak. Anahtar kelime aynı zamanda videomuzun açıklama kısmında da en az 2 defa geçecek. Açıklama kısmındaki anahtar kelime kullanımı aşağıda 3 numaralı başlıkta biraz daha ayrıntılı ve resimle açıklanmıştır.

Youtube Video Küçük Resim Seçimi

  1. İçerikle alakalı dikkat çekici küçük resim 

Videoyu yükledik, başlığı ayarladık. Öne çıkan küçük resmi kullanıcıların ilgisini çekecek ve videomuza tıklamalarını sağlayacak şekilde dikkat çekici bir küçük resim oluşturmamız lazım. Bununla ilgili onlarca örnek bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimde birkaç örnek bulabilirsiniz.

Youtube Video Açıklaması Nasıl Yazılır?

  1. Açıklama içerisinde geri bağlantı (başka videolara link)

Açıklama kısmı youtube kanalları için çok önemli. SEO açısından açıklama kısmına yazacağımız 1,2 paragraflık bilgiler videolarımızın google’da yada youtube’da ilk sıralarda çıkmasını sağlayacağı gibi bu kısma ekleyeceğimiz linklerle başka videolarımızın izlenmelerini sağlayabiliriz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı veya internet sitemizin linkini de açıklama kısmına yazarak diğer platformlarımızın da takip edilmesini sağlayabiliriz. İşte size örnek bir açıklama kısmı;

Resmi analiz ederken aynı zamanda öğrendiklerimizi de tekrar etmiş olalım. 1 nolu yer videomuzun başlık kısmı. Anahtar kelimemiz “Seo nedir”. Yan anahtar kelime dediğimiz yer “Nasıl Yapılır” kısmıdır. Önceliğimiz “seo nedir” kelimesidir, yada cümlesi diyebiliriz. Bakın arkadaş başlıkta anahtar kelimeyi kullanmış. Yetmemiş 2 nolu açıklama kısmında da anahtar kelimeyi kullanmış. Aynı zamanda yan anahtar kelimeleri ve türevlerini de kullanarak açıklama kısmını güçlendirmiş. 3 ve 4 nolu yerde internet sitesine link vermiş. 5 nolu yerde kanalın abone olma linkini vermiş. İşte size örnek bir açıklama kısmı. Olması gereken, bir çok uzman tarafından önerilen açıklama kısmı böyle olmalıdır. Umarım mantığını kavramışsınız.

Bir Konuda(Anahtar Kelimede) Öne Çıkmak İçin Ne Yapmak Lazım?

  1. Sabit anahtar kelime gurubu ile faklı başlıklar oluşturmak (ep1, ep2 v.b..)

Burada mantık şudur. Örneğin “Borsada Nasıl Para Kazanılır” başlıklı bir videonuz var. Siz bu konu ile ilgili yeni bir video üretip buna da “Borsada Nasıl Para Kazanılır 2 Bölüm” diyebilirsiniz. Bu sizin aynı anahtar kelimede yükselmenizi sağlayacaktır.

Video İzlenme Oranını Arttırmak İçin Neler Yapılır?

  1. İlk 1 dk için intro, açıklama yerine doğrudan video içinden kesit vermek (elde tutmak için)

Youtube’da ilk başlarda intro ile videolara giriş yapılırdı. Artık bu trend geride kaldı. Şuanda trend olan şey, videonun içindeki en can alıcı sahnenin videonun başında gösterilmesi. Buna bir tür fragman etkisi diyebiliriz. Örneğin video bir kaza ile ilgili. Kazanın olduğu an, arabanın takla atma anları videonun hemen başında gösteriliyor. İzleyiciler merakla bu anları izlemek için videoyu sonuna kadar izlemek zorunda kalıyorlar. Mantık kısaca budur.

  1. Video linkini farklı platformlarda paylaşmak

Biz buna backlink diyoruz. Videoların yada sitemizdeki yazıların başka sitelerde yada platformlarda paylaşılması. Bu kanalımıza geri bağlantı oluşturacağı için youtube gözünde yada google gözünde kanalımızın güçlü ve otoriter olduğunu gösteriyor. Bu da aramalarda videolarımızın önlerde çıkmasını sağlıyor. Geri bağlantı olayı backlink olarak bilinir. Bu backlink alma işini ücretli yapan kişilerde bulunmaktadır. Ama kendinizde yapabilirsiniz. Forumlara üye olup videolarınızı paylaşabilirsiniz. Ancak bu biraz yorucudur. O yüzden belli bir süre sonra ücretli destek almak isteyeceksiniz. R10, bionluk yada sadeceon gibi sitelerde bu hizmeti veren kişileri bulabilirsiniz.

  1. Video başında gizem yaratmak 

Bu madde aslında 5.madde ile benzerdir. Amacımız videomuzun izlenmesi ise bunu ilgi çekici yapmak da sizin elinizde. İster videonun en can alıcı kısmını en başta verin, ister ilgi çekici bir küçük resim oluşturun fark etmez mutlaka videonuzu ilgi çekici bir hale getirmeniz gerekmektedir. Basit, yavan, sıradan videolar pek ilgi çekmeyeceği gibi izlenme oranları da düşük olacaktır.

Sonuç: Sizlere bu yazımızda Youtube’dan para kazanmak için neler yapmak lazım, nelere dikkat etmek lazım bunun kısaca cevabını vermeye çalıştık. Umarız sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Youtube ile ilgili aklınıza takılan her soruyu bizlere sorabilir, yorum yapabilirsiniz. Ayrıca diğer İnternetten Para Kazanma Yöntemleri için sitemizde gezinebilir, ek para kazanma yöntemlerini ve yeni iş fikirlerini keşfedebilirsiniz.