Evden gıda ürünleri satışı ev hanımları için günümüzde para kazanmak için iyi bir fırsat yaratmaktadır. Ev hanımları en iyi bildiği işi yaparak evden kazanç sağlama şansını bu yolla artırma becerisini yakalamaktadır. Örneğin, elişi örmek, yemek pişirme, pasta yapma veya konserve yaparak vb. ev yapımı gıda ürünleri satışı yaparak hem kendine ek gelir hemde kendine bu alanda uzmanlaşma fırsatı sunmaktadır. Evde gıda ürünleri satışı maliyet açısından her bütçeye uygun ve kişinin kendisinin bildiği en iyi şeyi beceri yoluyla birinci elden satma şansı sunmaktadır.

Neden Evden Gıda Ürünleri Satışı İşine Başlamalısınız?

Günümüzde ev yapımı gıda ürünleri satışı çoğu insan tarafından gittikçe daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise yapılan ürünlerin daha organik ve daha doğal olması. Bu süreç ne kadar doğal ve başarılı olursa tercih alanı olan kitleye daha çok hitap edecek ve evde oturan çoğu insan için hem iş alanı hemde deneyim oluşturacaktır.

Evden bir iş kurmak göz korkutucu olabilir, ancak devam etmenin birçok olumlu yönü var. Perakende veya üretim ürünlerinde herhangi bir iş deneyimine veya geçmişe sahip olmanıza gerek yoktur. Pazarlama gurusu olmanıza veya işletme diplomasına sahip olmanıza bile gerek yok. Sahip olmanız gereken bir numaralı ve en önemli unsur, ürününüz için bir tutku. Ürünleri elinizden gelen en iyi hale getirmek, ev yapımı yiyeceklerinizi halka satmaya geldiğinizde çok şey söyleyecektir. Bunun sizin için doğru girişim olduğundan hala emin değilseniz, ev işlerinden bir yemeğin neden cazip bir seçenek olabileceğinin nedenlerinin bir listesini derledik. İlham olarak, aşağıya bazı başarı öykülerini de ekledik:

Düşük Maliyetli

Çoğu insan, ürünlerini zaten evde yaptığı için evde gıda ürünleri yapımı ve satışı için en önemli adımı atmış oluyor. Bu, işlerine başlamak istediklerinde genellikle ihtiyaç duydukları ekipmanın ve bilginin çoğuna zaten sahip oldukları anlamına gelir.

Spice Kitchen, 2013 yılında bir anne-oğul tarafından kuruldu. Herhangi bir yatırım veya kredi olmadan başladı ve o zamandan beri hiçbir şeye ihtiyaç duymadılar. Başlarken, malzemeler, ekipman, paketleme, etiketleme ve potansiyel dağıtım gibi acil temel harcamaları karşılayacak sermayeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekecektir. Hesaplar ve vergi beyannameleri konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir, bu yüzden bunu aklınızda tutup bir mali müşavir ile görüşmeniz en mantıklı karar olacaktır.

İşinizde Yaratıcı Olma Yeteneği

Evde ürettiğiniz şey tamamen size ve tutkunuza bağlıdır. İstediğinizi yapabilir ve dilediğiniz stilde pazarlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi araştırdığınızdan emin olun, böylece hem nasıl ürünler üreteceğinizi tespit eder hem de nasıl karşılanacağını bilirsiniz.

Higgidy Pies kasıtlı olarak kadınlara pazarlandı. Yaptıkları ilk tatlar, Beef, Stilton ve Ale turtaları gibi harika geri bildirimler aldı. Ancak daha küçük ve daha hafif yemekler isteyen birçok yorum vardı. Buna karşılık, Higgidy bir dizi vejetaryen ürünler ve tartlar geliştirdi. Higgidy artık sektörün büyük bir parçası.

İzlenecek Basit Bir İş Modeli

İş açısından, bir şey yapma ve onu satma kavramı çok basittir. Muhtemelen bir gıda işine başlamak için de büyük çaplı bir iş planına ihtiyaç duymayacaksınız.

Rude Health’i kuran karı koca Camilla ve Nick’in ilk yola çıktıklarında bir iş planları yoktu. Üniversitede Japonca eğitimi almış ve pazarlama alanında kariyer yapmış olan Camilla, kısa sürede tüm dikkatini Rude Health’e vermesi gerektiğini fark etti. Rude Health, Londra merkezli yenilikçi bir yiyecek ve içecek şirketi. Nigella Lawson, Abel & Cole ve Riverford organik sebze kutusu programlarından büyük destek aldılar. Şimdi Waitrose ve Tesco isimli büyük süpermarket zincirlerinin raflarında yerlerini aldı.

Kendi Çalışma Programınızı Oluşturma Yeteneği

Hiç şüphe yok ki, sıfırdan bir iş kurmak büyük çaba gerektirir ve muhtemelen haftanın 7 günü, günün her saati çalışmak isteyeceksiniz. Ama evde gıda üretimi içinde bu senin seçimin olacak, sana ne zaman çalışman gerektiğini söyleyecek kimse yok.

Dorset With Love isimli reçellerin sahibi Chrissy doğum iznindeyken 2010 yılında reçel işine başladı. Bunu bir hobi olarak başlattı ve doğum izni bittiğinde işe geri döndü. Korumaya olan tutkusu hiçbir zaman sarsılmadı ve ilk yıllarında Great Taste Awards ödüllerinde iki ürün 1 Altın Yıldız ve 2 Altın Yıldız kazandı. Devam etmek için ilham alan Chrissy, artık kocası Karl, iki oğlu ve bir aile arkadaşıyla boş zamanlarında tasarım ve plansız üretime yardımcı olarak işte tam zamanlı çalışıyor.

İşe Başladıktan Sonra Çeşitlendirme Fırsatları Sizin Elinizde

Hangi rotaya gitmek istediğinize bağlı olarak işletmenizin sınırsız potansiyeli olabilir. Kendi yolunu seçme özgürlüğüne sahipsin.

Yorkshire Provender başlangıçta Yorkshire Party Company olarak kuruldu ve burada çoğunlukla yaz aylarında özel etkinliklere yiyecek ve içecek sağladı. Yıl boyunca geliri artırmak için Belinda, 2004 yılında ev yapımı çorbalar denemeye başladı ve Yorkshire Provender doğdu. Çorbaların daha fazla potansiyele sahip olduğunun farkına varmak, onun yelpazesini büyütmesine ve geliştirmesini sağladı. Yorkshire Provender artık Sainsbury’s, Booths, Waitrose ve diğer bağımsız mağazalarda mevcuttur.

İşletme Evden Yönetilebilir

Bu birçok girişimci için büyük bir artı. İşler yolunda gitmezse ek masraflara girmeden, yeni başladığınız işinizi hızlı bir şekilde başarıya dönüştürmek için üzerinizdeki baskıyı hafifletebilir. Ancak, özellikle evin her yerinde kutular ve ürünler varken, daha işin başındayken biraz zorlanabilirsiniz!

Debbie & Andrew’un Sosisleri. Debbie ve Andrew domuz sürüsünü kaybettiklerinde, yaratıcı olmaları ve kendilerine ve aileleri için başka bir şey düşünmeleri gerekiyordu. Sosis yapmayı zaten bildikleri için, sosis işi atılması mantıklı bir adım gibi görünüyordu. Sosis yapmaya, mutfak masasındaa elle sosis sarmaya ve yerel bir barda satmaya başladılar. Şimdi ülkenin her yerinde süpermarketlerde ürünleri var. İngiltere’nin ünlü ASDA, Morrisons, Ocado, Sainsbury’s and Tesco süpermarket zincirlerinin raflarında bulabilirsiniz.

Minimum İçerikle Sağlıklı Ürünler Yaratabilirsiniz

Pek çok insan, sahip oldukları bir ihtiyacı karşılamak için evde yiyecekler yapmaya başlar. İster koruyucular ve telaffuz edemeyeceğiniz içerikler içermeyen organik yiyecekler, ister tariflerden bedava ulaşmanızı sağlayan hazır yitecekler. Yediğiniz yiyeceğin içinde ne olduğunu bilmek tüketiciler için gerçek bir endişe kaynağıdır, bu nedenle artan bir talebi karşılayabileceğiniz bir niş keşfetmiş olabilirsiniz.

Proper Nutty ile olan buydu. Stuart ve Kathryn 2012’de yurtdışında yaşamaktan döndüklerinde, hiçbir katkı maddesi içermeyen kaliteli fıstık ezmesini bulamadıklarını fark ettiler ve kendi başlarına yapmaya başladılar. Çabucak mutfak masalarından Dewsbury’deki küçük bir fabrikaya geçtiler, İtalya’dan ithal edilen bir kavurma makinesi ve öğütücü makinesi aldılar ve büyük ölçekte üretime başladılar. Sadece iki ürünleri var: % 100 fıstıktan oluşan “Nowt but Nuts”  ve sadece yer fıstığı ve % 0,5 doğal deniz tuzu içeren “Slightly Salted” ve hepsi bu. Şimdi, büyük süpermarketler de dahil olmak üzere ülke çapında mağazalara tedarik ediyorlar.

Evden Gıda Ürünleri Satışı Nasıl Yapılır?

Ev yapımı gıda ürünleri satışı içinde belli başlı kurallara uymak ve izin almak gereklidir. Örneğin, gıda ile ilgili yapılacak bir işte evde gerekli hijyen kuralları sağlanmalıdır. Gerekirse ilgili bakanlıktan konuyla ilgili bilgi alınarak gerekli olan izin ya da belgeler hakkında uyulması gereken kuralları ve şartları öğrenmeleri gereklidir. Gerekli izinler ve bilgilendirmeler alındıktan sonra evde gıda üretim izni onayından sonra gıdayla ilgili yapılacak işe başlayabilirsiniz.

Tüm gerekli onay ve belgeler alındıktan sonra ürününüzü satacağınız yeri belirlemelisiniz. Pazarlama kanalları olarak, internet üzerinden satış, yakın çevresindeki tanıdıklar aracılığıyla satış, bir yer kiralayarak satış ya da açık alanda tezgâhta satış yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden satışı ele alırsak belli şartlar ve kuralları yerine getirmek şartıyla satışı gerçekleştirmek gereklidir. İnternetten gıda satışı için gerekli belgeler ve şartlar vardır.

 • Ürün satışı için gerekli onay ve belgeler
 • İlgili Bakanlıktan ürünün satışının uygun ve hijyenik olduğuna dair gerekli onay ve izinler.  vb…

Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra ev yapımı gıda ürünleri satışı için gerekli birtakım şartları yerine getirmek gerekmektedir.

 • Ürünü pazarlamak için bir web sitesi
 • Ürünü kargolamak için anlaşmalı kargo şirketleri ile sözleşmeler yapılması
 • Ürünün ambalajı ile ilgili gerekli yerlerle anlaşarak paketleme aşaması için gerekli firmalarla anlaşmak.
 • Gıda güvenliği için hijyen kurallarına uyarak gerekli üretim şartlarını oluşturmak…

Özetle; evden gıda ürünleri satışı için en önemli ilk adım ne satılacağına karar vererek gerekli şartları yerine getirmek, satacağı ürünün hammaddesini gerekli hijyen kurallarına dikkat ederek oluşturmak, pazarlayacağı kanalı seçmek ve sonra ürünün satışına başlamaktır. Son olarak aşağıdaki iş planı listesini gözden geçirmekte yarar olacaktır;

 • Hedef pazarınız kim?
 • Benzersiz bir satış noktanız var mı? 
 • Ev yapımı ürünlerinizi nerede satmak istersiniz? 
 • Yemeğinizi nasıl satmak istersiniz?
 • Ürünleri kendiniz mi teslim edeceksiniz, postalayacak mısınız yoksa kurye mi kullanacaksınız?
 • Sipariş usulü mü yoksa toptan mı çalışacaksınız?
 • Ürününüzün beğenilip beğenilmediğini nasıl anlayacaksınız? 
 • Ne kadar başlangıç ​​sermayesine ihtiyacınız var?

Unutmayın, güçlü yönlerinize oynayın. Ayrıntılara dikkat ediyorsanız ve karmaşık pasta tasarımları oluşturmak için sabrınız varsa, düğün pastaları gibi niş pazarlara odaklanabilirsiniz. Diğer pazarlarda daha iyi bağlantılarınız olsa bile, seçtiğiniz pazarı araştırabilir, bilginizi geliştirebilir ve yeni bağlantılar kurabilirsiniz.

tıkla>>> KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır? **2021 Kılavuzu!

tıkla>>> 2021’de Yapılabilecek En İyi 8 İş Fikri