Kendi kendinizin patronu mu olmak istiyorsunuz? Başarılı bir iş mi kurmak istiyorsunuz? Ama iş fikirlerinizi finanse etmenin getirdiği risk ve potansiyel zorluklar konusunda endişe mi duyuyorsunuz? O halde bu yazımız tam size göre. Az sermaye ile yapılacak yada hiç sermaye gerektirmeyen 12 iş fikri sizleri bekliyor. Hazırsanız başlayalım.

Öncelikle iş kurmanın gerektirdiği finansal risklerden endişe duymakta haklısın. Yapılan bir araştırmaya göre yeni işletmelerin sadece yarısı beşinci yıla ulaşabilir. Ve bugünlerde birçok başarılı girişimci, serbest çalışma veya danışmanlık gibi minimum yatırım gerektiren işletmelerle işe başlıyor.

Düşük maliyetli fikirler mükemmel olmayabilir, ancak güvenlidirler. Banka kayıtlarınızı bozmaz ve size herhangi biri için çalışacağınızdan daha fazla öğrenme deneyimi sağlar. İşte girişimciliğinizi hızlı bir şekilde başlatmak veya mevcut girişiminizi finanse etmeye yardımcı olmak için birkaç düşük riskli iş fikri.

İçeriğinizi Patreon’da Abonelik Ücreti Karşılığında Satın

Web sitelerini nasıl tasarlayıp geliştireceğiniz konusunda inanılmaz youtube eğitimleri hazırlıyor musunuz? Kurgu öyküleri yazmayı seviyor musunuz? Müzik yapabiliyor musunuz?

Az sermaye ile yapılacak işler konusunda Patreon bulunmaz nimettir. Geçenlerde Patreon’u keşfettim. Çok ilginç içerikler üreten yazarlar var. İnanırmısınız platformda cinayet işleyen insanlar var. Patreon, yazarların, sanatçıların ve her türden üreticilerin içeriğe erişim karşılığında hayranları veya “müşterileri” tarafından bir abonelik almasına izin verir. Tipik abonelik ücretleri ayda 1 $ ile 10 $ + arasında değişmektedir. Ve inanın önce cep harçlığı için başlayıp şuan da alık binlerce dolar kazanan patreon yazarları var. Denemeden geçmeyin derim.

Serbest Çalışan-Freelancer (Tasarımcı, Geliştirici, Yazar, Pazarlamacı)

Başlıkta yazdığım dört büyük serbest tür dediğim şeyin hayranıyım: tasarımcılar, geliştiriciler, yazarlar ve pazarlamacılar. Birkaç ay içinde başarılı bir yazı işi kurmayı başardım. Bu aranan becerilerden herhangi birinde iyiyseniz, tek kuruş harcamadan para kazanabilirsiniz.

Öncelikle sağlam bir portföye ihtiyacınız var. Ve elbette portföyünüzü sergileyebileceğiniz güzel bir siteye. WordPress ile ücretsiz olarak bir tane oluşturabilirsiniz. Ve hizmetlerinizi nasıl satacağınızı ve pazarlayacağınızı da öğrenmelisiniz.  Aslında her şeye freelancerların yer aldığı topluluklara üye olarak başlayabilirsiniz. Bionluk ve sadeceon bu toplulukların başında gelir. Bu sitelerde her alanda freelancer bulabilirsiniz. İçerik yazarları, grafikerler, youtuberlar, kitap editorleri vs vs. Siz de bunlardan birisi olarak kariyerinizin temellerini atabilir, portföyünüzü oluşturmaya başlayabiliriniz. Az sermaye ile yapılacak güzel bir iş.

Köpek (veya diğer evcil hayvanlar) Yürüyüş Servisi

Köpekleri ve diğer hayvanları seviyor musunuz? Bir köpek gezdirme veya evcil hayvan bakım hizmeti sizin için ciddi gelir kaynağı olabilir. Wix, Weebly, Squarespace veya WordPress kullanarak uygun fiyatlı bir web sitesi oluşturabilirsiniz . Web sitenizi şehriniz yada mahallenizdeki SEO sonuçları için optimize ederseniz (örneğin Ankara Etimesgut Yeni Mahalle Köpek Gezdirme), yerel sonuçlar daha az rekabetçi olma eğiliminde olduğundan sayfalarınızın zirveye çıkması o kadar zor olmayacaktır (mahalle yada şehre bağlı olarak).

Ayrıca, evcil hayvanlarla ilgili konuları veya PETA gibi hayvan gruplarını seven mahallenizdeki insanları hedefleyen küçük bir bütçeyle yerel bir Facebook Reklamı da oluşturabilirsiniz.

Parti Organizatörü

Tatlı bir barı veya mekanı olan birini tanıyor musunuz? Bir yere davet edebileceğiniz çok sayıda arkadaşınız veya büyük bir sosyal ağınız var mı?

Parti promosyonuyla, bir mekanla bir bar ücreti (komisyon) için pazarlık yaparsınız. Bu komisyon karşılığında, katılımcıları bir partiye çekmek sizin görevinizdir. Genel olarak, toplam gelirin % 15-20’sinden fazlasını kazanmayı bekleyebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Lastik Onarımı

Birkaç hafta önce arabamın lastiklerini değiştirmek istedim. Eşimle konuşurken keşke evime gelip arabamın lastiklerini değiştirselerde sanayiye git gel uğraşmasam dedim. Bu konuşmanın akabinde Google’da aradığım ilk şey “bana gelen lastik tamiri” oldu.  Bulunduğum şehirde bunun için sıralanan hiç sonuç bulunmadı. Türkiye geneli ise sadece bir sonuç çıktı. Genel anlamda birkaç web sitesi olduğunu görünce şaşırdım.

Aynı durum Amerika’da bir arkadaşımın başına geldi. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Los Angels’ta bu aramayı yaptığında sadece 2-3 sonuç buldu. Aradığı bir şirket ciddi bir seo çalışması yapmış ve üst sıralara yerleşmiş. Şirketi aradığında, ihtiyacı olan lastiğe göre bir fiyat üzerinde anlaşmışlar. Arabadan indirdikten sonra yeni lastiği 20 dakikadan daha kısa sürede takmışlar. Bu iş Türkiye’de yapılan bir iş değil. Dediğim gibi sadece tek bir sonuç var ve bu hizmet şuan için yeni girişimcilerini bekliyor.

İsteğe Bağlı Her Şey

Sanatçılar ve ünlüler gece geç saatlerden sabah erken saatlere kadar gösterime gitmek zorunda kalırlar. Bu insanların sıradan halk işlerini yürütmek için zamanları yoktur ve bu yüzden herkes onlara gelir. Berberler, kuaförler, köpek bakıcıları ve ihtiyaç duydukları diğer her şey stüdyoya gelir.

Günümüzde herkes isteğe bağlı hizmetleri seviyor. Keşke kuaförüm ofisimde yoğun günlerde saçımı kestirmesi için rezervasyon yapabilseydim. Birkaç yerel berber dükkanı veya salonla ortaklık kurmak ve stilistleri için iş rezervasyonu yapmak için mal sahibiyle bir ortaklık görüşmesi yapmak muhtemelen çok zor olmazdı. Sadece teknolojinin faturasını ödemelisin. Veya kendiniz bir web sitesi oluşturun ve arama motoru sıralamaları için optimize edin.

Blog veya Vlog

Bu eski ama güzel bir şey. Harika içerik oluşturma ve hikayeler anlatma konusunda yeteneğiniz varsa, bugünlerde her zamankinden daha kolay bir kitle oluşturabilirsiniz. İşin püf noktası, uygulanabilir bir niş seçmektir.

Örneğin, bir seyahat bloğu oluşturmayı sevdiğini, ancak çevrimiçi olarak var olan devasa seyahat blogları denizinde boşlukta kalmak istemediğini varsayalım. Neden videolarınızı İspanyolca oluşturup büyüyen Latinx pazarını hedeflemiyorsunuz? (Şu anda bu çok büyük bir şey – Despacito’nun hızla tüm zamanların en çok izlenen YouTube videosu haline gelmesinin bir nedeni var).

Blogunuzdan veya vlog’unuzdan nasıl para kazanabilirsiniz :

Ortaklık komisyonları: Tanıttığınız ürünlerden komisyon alarak para kazanabilirsiniz. Örneğin, bir seyahat bloğu yazarısınız, bir Amazon ortak hesabı oluşturabilirsiniz . Bu, bahsettiğiniz ve en son gönderinize bağladığınız o özel kameradan komisyon kazanacağınız anlamına gelir.

Sponsorluklar: Sponsorluklar, bir şeyden bahsetmek veya bağlantı kurmak için önceden bir ücret ödenmesi açısından komisyonlardan farklıdır. Dolayısıyla, bağlantı kurduğunuz kameradan komisyon kazanmak yerine, Kodak sizinle iletişim kurar ve 1.000 $ karşılığında bir sonraki gönderinizde onların kamerasına bağlanmanızı ister.

Reklamlar: Yeterli web trafiği alırsanız, Google Adsense gibi blogunuzda reklam alanı satabilirsiniz.

Facebook Reklamları Aracılığıyla Komik Ivır Zıvırlar Satın

Bir keresinde bir adamın kahve kupalarını Facebook Reklamları aracılığıyla satarak nasıl altı rakamlı gelir yaptığını okudum. Kupa üreticisinin web sitesinden çektiği bir kupa fotoğrafını facebook reklamına eklemiş. Muhtemelen önce kupaları satıyor ve ödemeleri aldıktan sonra ürünü alarak müşteriye gönderiyor. Yani bildiğiniz dropshipping sistemi diyebiliriz.

Aynı şeyi tişörtler, posterler ve özelleştirebileceğiniz herhangi bir öğe için de yapabilirsiniz. Ayrıca Gary Vee’nin Amazon’da bir şeyler satın aldığından ve Ebay’da yeniden sattığından bahsettiğini de duydum (ve tersi). Bu, Amazon’a gidip satmak istediğiniz bir ürün bulacağınız, ardından birkaç dolar daha fazla karşılığında Ebay’da yayınlayacağınız anlamına gelir. Buna damla nakliye denir.

Şişe Satışından Para Kazanma

İçecek satan her sektörün şişelere ihtiyacı vardır. Bu Türkiye’de büyüyen bir endüstridir. Bir ambalaj üreticisiyle komisyoncu olarak ortak olun ve üreticinin komisyon ücreti karşılığında içecek imalathanelerine ve damıtma tesislerine satış yapın. Bunu yapmak için herhangi bir özel lisansa ihtiyacınız yoktur; şişeleme ile ilgili biraz eğitime ihtiyacınız olabilir.

Otel ve Havaalanı Araba Servisi

Yerel Uber ve Lyft sürücülerine şirketiniz için çalışarak fazladan para kazanmak isteyip istemediklerini sorun. Ardından, bir araba hizmeti sağlayıcısı olarak birkaç otelle ortak olun ve misafirlerini havaalanına götürüp bırakın. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu, otel konsiyerjine kazancınızdan bir pay vermektir.

Bir konsiyerj, genellikle 4 ve 5 yıldızlı otellerin konukları için her şeyi turistik olarak rezerve etmekten sorumludur. Konsiyerjler, konuklara sattıkları neredeyse her şeyden komisyon kazanır (gösteri ve müzikal biletleri, helikopter turları, şarap tadımı vb.). Bu nedenle, havaalanına birini göndermeleri gerektiğinde araç servisinizi aramaları için onlara bir komisyon teklif edin.

İnternet Botları

Gittikçe daha fazla insan “robotların” olanaklarının farkına vardıkça bu sektörde büyümeye devam edecek. Bir işletme geçtiğimiz günlerde 11.000 potansiyel müşteri listesi oluşturmak için bir bot kullandı.

Botların yaptığı bu işe kazıma adı veriliyor. Bazılarına göre bu kazıma işi”sorgulanabilir” olabilir, ancak tanıdığımız çoğu işletme ( her halükarda büyümek isteyen ekipler ) bunu bir şekilde yapıyor. İster satış ekipleri için iletişim listeleri ister çevrimiçi mağaza verileri.

Şirketler – özellikle satış ekipleri – kendi botlarını oluşturamazlarsa, exactdata.com gibi işletmeler tarafından alınan listeleri satın alırlar. Bunun gibi şirketlerle ilgili sorun, listelerinin genellikle eski e-posta adresleri ile dolu olmasıdır. Gerçek zamanlı olarak kazıyan botlar, eski veri sorununu önler. Eğer bot yazmayı öğrenirseniz bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz. Az sermaye ile yapılacak, hatta hiç sermaye gerektirmeyen bir kategori.

İş Fikrinize Gelince, Nike’ın Ne Dediğini Unutmayın!

Just Do It! Sadece yap. İş fikrinizi başlatmaya çalışırken, hemen ortaya çıkarın ! Cidden, ne kadar uzun süre bekler ve ürününüzü veya web sitenizi veya her neyse onu mükemmelleştirmeye çalışırsanız, para akışı olmadan o kadar uzun süre devam edersiniz.

Sonuç

İş fikrinizin iyi olup olmadığını nasıl anlarsınız?  En iyi tavsiyemiz güvendiğiniz kişilerden tavsiye almak olacaktır. Yukarıda listelenen iş fikirlerinden birini test etmiyorsanız, umarım en azından kendi düşük maliyetli girişiminizi hayal etmek için ilham almışsınızdır. Bunu başarabildiysek ne mutlu bize. Son zamanlarda duyduğunuz en iyi iş fikirlerinden bazıları nelerdir?