Fiverr, alıcıların ve satıcıların dijital hizmetler alıp satabilmeleri için bağlantı kurmasını sağlayan çevrimiçi bir platformdur. Adını 5$ olan hizmetlerin başlangıç ​​fiyatından(Five) alır. Peki Fiverr nedir ve fiverr nasıl çalışır?

Fiverr Nedir?

Fiverr, dünyanın her yerinden düşük maliyetli sağlayıcıların ve serbest hizmetlerin bir araya geldiği çevrimiçi bir pazar yeridir.

Markanın arkasındaki ana fikir, bir serbest çalışan olarak işe alma veya işe alınma sürecini kolaylaştırmasıdır. Çevrimiçi pazar, işe alma, işten çıkarma ve İnsan Kaynakları departmanlarının aracısını ortadan kaldırır. Daha küçük işletmeler, işlerin duruma göre daha fazla iş yapabilirken serbest çalışanlar ise hizmetlerini istedikleri zaman herhangi bir şirkete satma özgürlüğüne sahiptir.

Fiverr, müşterilerin WordPress tasarımı, logo tasarımı, yazma hizmetleri, transkripsiyonlar ve hatta seslendirme çalışmalarına kadar herhangi bir dijital hizmeti oluşturan Gig için önceden ödeme yapmalarına olanak tanır. Site ilk başlatıldığında tüm hizmetler 5 ABD doları olarak fiyatlandırılsa da, serbest çalışanlar artık fiyatlarını istediklerine göre ayarlayabilir ve paket anlaşmaları veya Gig Paketleri sunabilir.

Fiverr Nasıl Çalışır?

Fiverr nedir sorusundan sonra fiverr’ın nasıl çalıştığı da önem arz ediyor. Fıverr, web tasarımından sosyal medya pazarlamasına ve metin yazarlığına kadar her türlü serbest hizmet olan “Gig” için alıcıların önceden ödeme yapmasına izin vererek çalışır. Fıverr ilk piyasaya çıktığında, tüm gig’ler başlangıçta 5 dolardı, ancak şimdi serbest satıcılar daha fazla ücret almaya veya hizmet paketleri sunmaya karar verebilir. Siparişler genellikle bir veya iki gün içinde tamamlanır, ancak teslimat süresi satıcı tarafından belirlenir ve satıcının sipariş kuyruğu varsa daha uzun sürebilir. Siparişiniz başarıyla tamamlandığında, satıcı toplam sipariş değerinin %80’ini alacaktır. Örneğin, 5 dolarlık bir iş, serbest çalışanın tamamlanmış bir sipariş için 4 dolar alacağı anlamına gelir.

Siteyi serbest çalışan veya alıcı olarak kullanmanın iki yolu vardır. İlk olarak, sitelerinde kullandıkları terimleri açıklayacağım ve ardından alıcı ve satıcı için sürecin nasıl işlediğine değineceğim.

Fiverr Şartları Nelerdir?

  • Gig: Fiverr’ın web sitesinde sunulan bir hizmet. Gig örneği: “Size 5 dolara mükemmel bir basın açıklaması yazacağım”
  • Satıcı (Seller): Gig sunan kayıtlı bir kullanıcı (serbest çalışan)
  • Alıcı (Buyer): Gig satın alan kayıtlı bir kullanıcı (Bir gig satın alındığında buna sipariş denir)
  • İstek Gönderin (Post a request): Belirli bir ihtiyaçları varsa, bir alıcının hizmet talebi (Gig)

Fiverr Nasıl Kullanılır?

Alıcılar için Fiverr

Bir fiverr alıcısı olarak kategori sayfalarına göz atabilir veya satın almak istediğiniz Gig’i bulmak için arama aracını kullanabilirsiniz. Örneğin, bir çevirmen gibi bir şeye tıkladığınızda, çevirmenlerin bir listesinin açıldığını göreceksiniz.

Tüm seçenekleri sıralamak zor olabilir, bu nedenle sunulan her hizmetin açıklamalarını okumak ve portföylerine göz atmak önemlidir. Ayrıca herhangi bir sorunuz varsa satıcıya mesaj gönderebilir ve projenizi yapıp yapamayacakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Satın almaya hazır olduğunuzda, ödeme yapmanın birkaç yolu vardır. Fiverr, ödemenin güvenli olduğundan emin olmak için sitelerini incelemenizi önerir. Tüm satın alma işlemlerinde, 20$ ve altı alışverişlerde 1$, 20$’ın üzerindeki konserlerde ise %5 işlem ücreti vardır.

Bir gig satın aldığınızda, sipariş satıcıya gider. Para ancak sipariş tamamlandıktan sonra satıcıya iletilir. Sipariş tamamlanmadan önce, ödemenin tamamı yapılmadan önce inceleme yapma ve işin doğasına bağlı olarak değişiklik talep etme seçeneğiniz vardır.

Satıcılar için Fiverr

Bir fiverr satıcısının profilini oluşturması ve sitede satış yapmak için özel gig’ler oluşturması gerekir. Bir satıcı olarak, fiyatınızı belirlersiniz ve maliyeti artırmak için gigs’lerinize eklentiler sunmayı seçebilirsiniz.

Bir alıcı siparişinizi satın almaya karar verdiğinde, parası hesabından çekilir ve siz siparişi tamamlayana kadar sizin için bekletilir. Satıcılar, başarılı bir şekilde sattıkları ve teslim ettikleri her gig için kazandıklarının %80’ini alırlar.

Ne kadar çok gig satarsanız, sitede satıcı puanınızı oluşturmak o kadar kolay olur. Bu, sunduğunuz hizmetler için potansiyel olarak daha fazla ücret talep edebileceğiniz anlamına gelir.

Bir satıcı olarak, kendinizi ne kadar iyi pazarladığınıza ve kaç gig sattığınıza bağlı olarak ayda yaklaşık 1.000 – 2.000 $ kazanma potansiyeline sahipsiniz. Birçok satıcı için, işyerinde halihazırda oluşturulmuş bir beceri setinden yararlanmak ve bu sitede teklif vermek, daha da fazla deneyim kazanmanın ve ekstra gelir elde etmenin harika bir yoludur.

Fiverr, satıcılarına yardımcı olmak için AND.co (şimdi adı fiverr workspace oldu) adlı bir platform bile oluşturdu. And.co, satıcılar için zaman takibi, harcamalar ve teklif yazılımı sağlıyor.

Fiverr Sizin İçin mi?

Serbest çalışanlar için Fiverr, herhangi bir işte olduğu gibi çok fazla çalışma ve pazarlama gerektirir. Bunun getirisi, evden çalışarak, başka bir ofiste çalışmaktan çok daha fazla kazanabilmenizdir. Sitedeki serbest çalışanlar için bir çok başarı öyküleri var. Mesela ayda on binlerce dolar kazanan Charmaine Pocek bunlardan birisi.

İşverenler veya alıcılar için, insan kaynaklarını atlayarak ve tam zamanlı personel için ödeme yaparak muhasebe maliyetlerinde %30’a kadar tasarruf etme fırsatına sahipsiniz. Belki daha fazla… Fiverr ayrıca size her türden insanla çalışma fırsatı verir, böylece yol boyunca insanları işe alıp kovmak zorunda kalmadan sizin için en iyi olanı bulabilirsiniz. Kısaca kafasında e-ticaret fikri olanlar, en azından, fiverr üzerinden bu düşüncelerini deneme yoluna gidebilir. Kafanıza takılan sorularınızı çekinmeden bizlere ulaştırabilirsiniz.