Network Marketing gelişen teknoloji ve pazarlama teknikleriyle tüm dünyada merak edilen bir konu haline geldi. Ülkemizde de Network Marketing araştırılan bir konu. Bu yazı dizimizde Network Marketing nedir, nasıl çalışır, ne kadar kazandırır, avantajları ve dezavanajları ile ilgili detaylı bilgileri bulacaksınız. Hazırsanız başlayalım…

network marketing nedir

Network Marketing Nedir?

Network Marketing ne demek? Network Marketing, genellikle evden çalışan bağımsız temsilciler tarafından kişiden kişiye satışlara dayanan bir iş modelidir. Bir network marketing işi, olası satış yaratma ve satışları kapatmaya yardımcı olmak için bir iş ortakları veya satış görevlileri ağı oluşturmanızı gerektirebilir.

Network Marketing Ne demek

Network Marketing tanımından da anlaşılacağı üzere; pek çok saygın Network Marketing operasyonu vardır, ancak bazıları piramit şemaları oladukları iddiasıyla eleştirilmiştir. İkincisi, pahalı başlangıç ​​kitleri için önceden ödeme yapması gerekebilecek satış görevlilerinin işe alınmasından ziyade tüketicilere yapılan satışlara daha az odaklanabilir.

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Network Marketing, çok düzeyli pazarlama (MLM), hücresel pazarlama, bağlı kuruluş pazarlaması, tüketiciye doğrudan pazarlama, tavsiye pazarlaması veya ev tabanlı iş franchising dahil olmak üzere çeşitli isimlerle bilinir. Peki network marketing nasıl yapılır?

network marketing nasıl yapılır?

Peki Network Marketing nasıl çalışır? Network Marketing modelini takip eden şirketler genellikle satış elemanı katmanları oluşturur; yani, satış elemanlarının kendi satış elemanı ağlarını işe almaları teşvik edilir. Yeni bir katmanın (veya “üst sıra”) yaratıcıları, kendi satışlarından ve oluşturdukları katmandaki (“alt sıra”) kişiler tarafından yapılan satışlardan komisyon alırlar. Zamanla, yeni bir katman başka bir katman oluşturabilir, bu da orta katman kadar üst katmandaki kişiye daha fazla komisyon katkısı sağlar.

Bu nedenle, satış elemanlarının kazançları, ürün satışlarının yanı sıra işe alımlara da bağlıdır. Erken girenler ve en üst seviyede olanlar en çok kazanırlar.

Network Marketing Bir Piramit Sistemi mi?

Network ve çok seviyeli pazarlama programları piramit şemaları olmakla suçlanırken, bazı önemli farklılıklar var. Programa daha fazla üye alabilenler genellikle daha fazla komisyonun keyfini çıkarırken, Network Marketing, müşterilere satılan gerçek ürünler ve hizmetler sunan meşru ve yasal bir iş yapısıdır.

Network Marketing Ne Kadar Kazandırır?

Network Marketing nedir sorusundan sonra belki de en çok merak edilen konu bu sistemden para kazanılıp kazanılamayacığıdır. Muhtemel olmasa da kesinlikle mümkündür. Bazı insanlar, büyük ölçüde ağa daha fazla üye alma yeteneklerinden dolayı, Network Marketingde büyük başarının tadını çıkarırlar. İki ana gelir kaynağı vardır: ürün satışı ve alt ekip üyeleri tarafından yapılan satışlardan alınan komisyonlar. Sizden ne kadar çok insan gelirse, o kadar çok para biriktirirsiniz – ne kadar büyük ekip toplarsanız o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Meşru Network Marketing programlarına katılan çoğu insan çok az para kazanıyor veya hiç para kazanmıyor. İnsanlar aslında para kaybedebilir. Bazıları yasadışı bir piramit şemasına dahil olabilir ve dolandırıcı bir girişime katıldıklarının farkında olmayabilir ve yatırım yaptıkları her şeyi kaybedebilir. Araştırmanızı yapın ve girişimde bulumadan önce etrafınıza sorup istişare edin.

Network Marketing Avantajları ve Dezavantajları

Network Marketing işine, özellikle de piramit şemaları olarak nitelendirilebilecek birden fazla katmana sahip olanlara iliştirilmiş bazı damgalar vardır; yani, en üst katmandaki satış görevlileri, alt katmanlardan komisyonlardan etkileyici miktarlarda para kazanabilirler. Alt katmanlardaki insanlar çok daha az kazanacak. Şirket ise yeni işe alınanlara pahalı başlangıç ​​kitleri satarak para kazanır.

Network Marketing cazibesi, çok fazla enerjiye ve iyi satış becerilerine sahip bir kişinin mütevazı bir yatırımla karlı bir iş yaratabilmesidir.

Federal Ticaret Komisyonu’na (FCC) göre, gerçek müşterilere yapılan gerçek satışlara dayalı tazminat sağlayan bir işlemin, insanların işe aldıkları distribütör sayısına göre para kazandığı çok katmanlı planlardan daha itibarlı olma eğilimindedir.

Network Marketing Programlarından Bazı Örnekler Nelerdir?

Tupperware, Avon ürünleri, Rodan + Fields, Amway, Herbalife, Mary Kay diğer network marketing programları arasından ön plana çıkanlardır. Bunların dışında da  çeşitli Network Marketing programları mevcuttur.

En Çok Kazandıran Network Marketing Programı Nedir?

Amway sürekli olarak listenin başında yer alıyor. Amway için en çok satan markalar Nutrilite vitamin, mineral ve diyet takviyeleri, Artistry cilt bakımı ve renkli kozmetikler, eSpring su arıtma sistemleri ve XS enerji içecekleridir. bu ürünlerin tümü yalnızca bağımsız Amway Serbest Girişimcileri tarafından satılır. 2020’de 8,5 milyar dolar gelir getirdi.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Network Marketing, mütevazi bir yatırımla karlı bir iş kurabilen, enerjisi yüksek ve güçlü satış becerilerine sahip kişilere hitap eder.
  • Bir Network Marketing işi, ürünleri sattığınız tek katmanlı bir program veya ek satış görevlilerini de işe aldığınız çok katmanlı bir program olabilir.
  • Çok sayıda satış elemanı oluşturan veya önceden pahalı ürünler veya eğitim materyalleri satın almanızı gerektiren Network Marketing şirketlerinden sakının ve katılmadan önce şirketi kapsamlı bir şekilde araştırın.

Özel Hususlar

Bir girişimci olarak Network Marketing operasyonuna katılmayı düşünen herkes, karar vermeden önce araştırma yapmalıdır. Şu soruları mutlaka kendisine sormalıdır:

  • Ürün satarak veya başkalarını işe alarak para kazanma şansı olarak mı belirlendi?
  • Şirketin kurucularının sicili nedir?
  • Ürünler hakkında kişisel olarak hevesli misiniz?
  • Tanıdığınız insanlar ürünler hakkında hevesli mi?
  • Ürün etkili bir şekilde tanıtılıyor mu?
  • Kâr için nispeten hızlı bir yol mu yoksa uzun bir süre kar elde etmemeyi mi öngörüyorsun?