Dijitalleşmenin giderek arttığı günümüzde NFT(Non-fungible tokens) olarak adlandırılan dijital varlıklar sıkça gündem oluyor.  Peki dünyada ve ülkemizde satışları gerçekleşen NFT (Non Fungible Token) nedir,  Non Fungible (NFT) ne demek?

NFT (Non Fungible Token) Nedir?

Non-Fungible Token (NFT), en kısa tanımıyla başka bir eşi daha bulunmayan dijital varlıklardır. Koleksiyoner ürünlerden, sanal ayakkabılara, sanal oyun içeriklerinden dijital mülklere, eşsiz olan birçok dijital varlığı temsil etmektedir.

Tüm NFT’lerin benzeri olmayan eşsiz bilgiler barındırmaları ve kolayca erişilebilir olmaları, koleksiyon değeri olan fiziksel bir ürünle karşılaştırıldığında bir ürüne dijital olarak sahip olmanın avantajlarını ortaya çıkartmaktadır. Sahte ürünlerin yapım ve çoğaltılmasının önüne geçerek dijital varlığın orijinalliği konusunda önceki sahibi ve üreticisine kadar tüm bilgilere sahip olunmasını sağlamaktadır.

Dijital dosyalar; müzik-ses dosyaları, fotoğraf-resim, video, tweet, oyun, gibi birçok alanda NFT yapılabilmektedir. Yani dijital olan her şey NFT haline gelebilmektedir. Mülkiyeti ispatlamak için noter ve tapu gibi aracı kurumlara gerek kalmıyor. NFT ile aracısız bir şekilde blockchain üzerinden kayıt oluşturulup mülkiyet kanıtlanabiliyor. Eğer mülkiyet el değiştirirse yine blockchain üzerinden dijital varlığın sahipliği de el değiştirilebiliyor. Peki dünyada ve ülkemizde NFT satışlarına örnekler var mı diye soracak olursanız işte bazı NFT örnekleri;

Dünyadan NFT Satışlarına Örnekler

İşte Dünyanın gündemine oturan bazı NFT satışlarından örnekler;

  • ABD’li dijital sanatçı Beeple’ın dijital tablosu açık arttırma ile 69,4 milyon Dolar’a anonim bir NFT yatırımcısına satıldı
  • Twitter’ın sahibi Jack Dorsey’in ilk tweetinin NFT’si 2,9 milyon Dolar’a, Bridge Oracle ve Cryptoland’in CEO’su, Türk asıllı Sina Estavi’ye satıldı
  • NBA oyuncusu Lebron James’in smaç video NFT’si 77 bin Dolar’a alıcı buldu.

Türkiye’den NFT (Non Fungible Token) Satışlarına Örnekler

Türkiye’de örnekleri yok mu, elbette var. İşte bazı Türkiye’de gerçekleşen NFT satış örnekleri;

  • Çizer Tarık Tolunay’ın dijital ortamda yarattığı ‘Fractal İstanbul’ isimli eseri NFT’e dönüştürülüp 36 bin Dolar’a satıldı.
  • Cüneyt Özdemir’in paylaştığı ‘Bu tweet bir sanat eseridir’ şeklindeki tweeti NFT ile 10 bin Dolar’a satılarak geliri Darüşşafaka’ya bağışlandı.
  • Saba Tümer, kahkahasını NFT yoluyla 90 bin Lira’ya sattığını ve gelirini sosyal sorumluluk projelerine harcayacağını duyurdu.
  • Şarkıcı Gülben Ergen de, ikonik sözü ‘Bana unutmayın ki hiçbir şey olmaz’ın NFT’ye dönüştürülerek açık arttırmaya sunulduğunu ve elde edilecek gelirin sosyal sorumluluk projesinde kullanılacağını açıkladı.

Kripto Para Terimleri, Kavramları, Tanımları, Ne Anlama Geliyor? **Kılavuz

Bilinmesi Gereken En İyi 4 Bitcoin Sitesi **Kripto Borsası Rehberi