Borsa nasıl oynanır sorusu günümüzde en trend konulardan birisi. Hisse senetlerine yatırım yapmak, yeni başlayanların düşündüğünden daha kolaydır. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey çevrimiçi bir aracı kurum hesabıdır.

Hisse senetlerine yatırım yapmak, serveti büyütmenin mükemmel bir yoludur. Uzun vadeli yatırımcılar için hisse senetleri, piyasa dalgalanmalarının olduğu dönemlerde bile iyi bir yatırımdır. Borsa düşüşü, sadece birçok hisse senedinin satışta olduğu anlamına gelir.

Yeni başlayanlar için borsaya yatırım yapmaya başlamanın en iyi yollarından biri, daha sonra hisse senetlerini veya hisse senedi yatırım fonlarını satın almak için kullanılabilecek bir çevrimiçi yatırım hesabına para yatırmaktır. Birçok aracı kurum hesabı ile tek bir hisse fiyatı ile yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Borsa nasıl oynanır yada borsada hisse senetlerine altı adımda nasıl yatırım yapacağınızı aşağıda açıklandık. Lütfen dikkatlice okuyun.

Önemli Uyarı: Bu makale yatırımcılar için bilgi ve eğitim sağlar. yeniisfikirleribul, danışmanlık veya aracılık hizmetleri sunmaz ve yatırımcılara belirli hisse senetlerini veya menkul kıymetleri satın almalarını veya satmalarını tavsiye etmez/edemez.

Borsa Nasıl Oynanır? 6 Altın Kural!

1. Borsaya nasıl yatırım yapmak istediğinize karar verin

Borsa oynamanın yada hisse senetlerine yatırım yapmanın birkaç yolu vardır. Aşağıdan, nasıl yatırım yapmak istediğinizi ve yatırım yaptığınız hisse senetlerini seçerken ne kadar aktif olmak istediğinizi en iyi temsil eden seçeneği seçin.

A.Hisse senetleri ve hisse senedi fonlarını kendi başıma seçmek istiyorum.” Bu şıkkı seçerseniz sürecin tüm yükü sizin üzerinizde olacaktır. Bu seçenek az da olsa belirli bir seviyede borsa bilgisinin olmasını gerektirir. Hisse senetlerini kendiniz seçer, yatırım yapacağınız meblağı kendiniz belirler ve yatırımınızı gerçekleştirirsiniz. Riski yüksektir.

B.Bir uzmanın süreci benim için yönetmesini istiyorum.” Bu seçenek az risklidir. Robot tavsiye sistemleri son dönemlerde finansal teknolojilerin en önemli gündem maddelerinden biri oldular. Robot Tavsiye veya Robo Danışmanlık genel olarak “yatırım tavsiyeleri sunan dijital platform ve uygulamalar” olarak tanımlanmaktadır. Düşük maliyetli yatırım yönetimi sunan bu hizmette aracı kurumlar belirli hedeflerinize göre paranızı sizin için yöneten hizmetleri sunar.

C.İşverenimin 401 (k) değerine yatırım yapmaya başlamak istiyorum.” Bu, yeni başlayanlar için borsada yatırım yapmaya başlamanın en yaygın yollarından biridir. Birçok yönden, yeni yatırımcılara en kanıtlanmış yatırım yöntemlerinden bazılarını öğretir: düzenli olarak küçük katkılar yapmak, uzun vadeye odaklanmak ve uygulamalı bir yaklaşım benimsemek. 401 (k) kısaca; İşverenler, çalışanları adına 401 (k) plana katkı yapabilir ve bir 401 (k) plandaki para, belirli bir plan tarafından sunulan yatırım fonu veya diğer yatırım seçeneklerine (şirket hisse senedi gibi) seçilerek yatırılabilir.

Nasıl yatırım yapmak istediğiniz ile ilgili aklınızda bir tercih belirledikten sonra, bir yatırım hesabı seçme aşamasına geldiniz demektir.

2. Bir yatırım hesabı seçin

Genel olarak hisse senetlerine yatırım yapmak için bir yatırım hesabına ihtiyacınız var. Uygulamalı türler için bu genellikle bir aracı kurum hesabı anlamına gelir. Önemli bir nokta: Hem komisyoncular hem de robo-danışmanlar çok az parayla bir hesap açmanıza izin verir.

Aracı kurumlar kimlerdir? Öncelikle bankalar. Her bankadan borsada yatırım yapmak için yada diğer tabirle borsa oynamak için bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Bankalar haricinde bir de özel aracı kurumlar vardır. Osmanlı Yatırım, İnfo Yatırım ve Gedik Yatırım gibi pek çok aracı kurum bulunmakta. Tabi burada önemli nokta aracı kurumların aldıkları komisyonlar. Kimisi 10.000 TL işlem için 4 TL komisyon alırken kimisi 17 TL alabiliyor. Hatta bu komisyon yatırım tutarınızın çokluğuna ve işlem adedinize göre 1 TL/2 TL gibi çok küçük oranlara kadar düşebiliyor. Seçim size kalmış. Kurumları arayıp gerekli bilgileri alıp kendi tercihinizi yapabilirsiniz.

3. Hisse senedi ve fon yatırımı arasındaki farkı öğrenin

Hisse senetleri ve hisse senedi fonlarını kendi başınıza mı seçmek istiyorsunuz? Merak etmeyin. Hisse senedi yatırımı karmaşık değildir. Çoğu insan için borsa yatırımı, bu iki yatırım(hisse senedi/fon yatırımı) türü arasından seçim yapmak anlamına gelir:

Hisse senedi yatırım fonları veya borsa yatırım fonları. Yatırım fonları , tek bir işlemde birçok farklı hisse senedinin küçük parçalarını satın almanıza izin verir. Endeks fonları ve ETF’ler, bir endeksi izleyen bir tür yatırım fonudur; örneğin, bir Standard & Poor’s 500 fonu, içindeki şirketlerin hisselerini satın alarak bu endeksi çoğaltır. Bir fona yatırım yaptığınızda, bu şirketlerin her birinin küçük parçalarına da sahip olursunuz. Çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak için birkaç fonu bir araya getirebilirsiniz.

Bireysel hisse senetleri. Belirli bir şirketin peşindeyseniz, hisse senedi alım satım işine girmenin bir yolu olarak tek bir hisse veya birkaç hisse satın alabilirsiniz. Birçok münferit hisse senedinden çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak mümkündür, ancak önemli bir yatırım gerektirir.

Hisse senedi yatırım fonlarının iyi tarafı, doğal olarak çeşitlendirilmiş olmaları ve bu da riskinizi azaltmasıdır. Yatırımcıların büyük çoğunluğu için – özellikle emeklilik birikimlerine yatırım yapanlar için – çoğunlukla yatırım fonlarından oluşan bir portföy ilk seçimdir.

Ancak bazı münferit hisse senetlerinin yapabileceği gibi, yatırım fonlarının hızlı bir şekilde yükselmesi olası değildir. Bireysel hisse senetlerinin iyi tarafı, akıllıca bir seçimin cömertçe karşılığını alabilmesidir, ancak herhangi bir hisse senedinin sizi zengin yapma olasılığı son derece zayıftır.

4. Hisse senedi yatırımınız için bir bütçe belirleyin

Yeni yatırımcıların genellikle sürecin bu adımında iki sorusu olur:

Hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamak için ne kadar paraya ihtiyacım var? Bir hisse senedini satın almak için ihtiyacınız olan para miktarı, hisselerin ne kadar pahalı olduğuna bağlıdır. (Hisse fiyatları birkaç TLden birkaç bin  TLye kadar değişebilir.) Yatırım fonları istiyorsanız ve küçük bir bütçeniz varsa, bir borsa yatırım fonu en iyi seçeneğiniz olabilir. Yatırım fonları genellikle minimum 100-200 TL veya daha fazla miktara sahiptir, ancak ETF’ler bir hisse senedi gibi işlem yapar, bu da onları bir hisse fiyatı karşılığında satın aldığınız anlamına gelir.

Hisse senetlerine ne kadar para yatırmalıyım?  Fon yoluyla yatırım yapıyorsanız – bunun çoğu finansal danışmanın tercihi olduğundan bahsetmiş miydik? Portföyünüzün oldukça büyük bir bölümünü hisse senedi fonlarına tahsis edebilirsiniz, özellikle de uzun bir zaman ufkunuz varsa. Emeklilik için yatırım yapan 30 yaşındaki bir kişinin portföyünün % 80’i hisse senedi fonlarında olabilir; geri kalanı ise tahvil fonlarında olacaktı. Bireysel hisse senetleri başka bir hikaye. Genel bir kural, bunları yatırım portföyünüzün küçük bir bölümünde tutmaktır. Borsada nasıl yatırım yaparsanız yapın her zaman kullanmadığınız, kenarda duran paranızla yapın. Bu konu ile ilgili daha önce hazırladığımız Borsadan Para Kazanmak için Acemi Kılavuzu **2022 yazımızı mutlaka okumalısınız.

5. Uzun vadeye odaklanın

Hisse senedi yatırımı karmaşık stratejiler ve yaklaşımlarla doludur ancak en başarılı yatırımcılardan bazıları borsa temellerine bağlı kalmaktan biraz daha fazlasını yapmıştır. Bu genellikle portföyünüzün büyük bir kısmı için fon kullanmak anlamına gelir. Warren Buffett, düşük maliyetli bir S&P 500 endeks fonunun çoğu Amerikalının yapabileceği en iyi yatırım olduğunu ve bireysel hisse senetlerini yalnızca şirketin uzun vadeli potansiyeline inanıyorsanız seçtiğini söyledi.

Hisse senetlerine veya yatırım fonlarına yatırım yapmaya başladıktan sonra yapılacak en iyi şey en zoru olabilir: Onlara bakmayın. Günlük alım satım işlemlerinde olasılıkları aşmaya ve başarılı olmaya çalışmadığınız sürece, hisse senetlerinizin her gün birkaç kez ne durumda olduğunu kontrol etme alışkanlığından kaçının.

6. Hisse senedi portföyünüzü yönetin

Günlük dalgalanmalardan dolayı endişelenmek, portföyünüzün sağlığı için – ya da sizin için – pek bir şey ifade etmezken, elbette hisse senetlerinizi veya diğer yatırımlarınızı kontrol etmeniz gereken zamanlar olacaktır.

Zaman içinde yatırım fonları ve bireysel hisse senetleri satın almak için yukarıdaki adımları izlerseniz, portföyünüzü yılda birkaç kez yeniden ziyaret ederek yatırım hedeflerinizle uyumlu olup olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Dikkate alınması gereken birkaç şey: Emekliliğe yaklaşıyorsanız, hisse senedi yatırımlarınızdan bazılarını daha muhafazakar sabit gelirli yatırımlara kaydırmak isteyebilirsiniz . Portföyünüz bir sektör veya sektörde çok ağırsa, daha fazla çeşitlilik oluşturmak için farklı bir sektörden hisse senedi veya fon satın almayı düşünebilirsiniz.

Borsa Nasıl Oynanır, Önemli İpuçları:

Yatırım göründüğü kadar zor veya karmaşık değildir. Bunun nedeni, size yardımcı olacak çok sayıda aracın mevcut olmasıdır. En iyilerinden biri, yeni başlayanlar için borsaya yatırım yapmanın kolay ve düşük maliyetli bir yolu olan hisse senedi yatırım fonlarıdır. Sonuç olarak: Yatırım yapmanın başlangıç ​​dostu birçok yolu vardır, ileri düzeyde uzmanlık gerekmez.

Yatırım uzun vadeli bir oyundur, bu nedenle kısa vadede ihtiyaç duyabileceğiniz parayı yatırmamalısınız. Buna acil durumlar için bir nakit yastığı da dahildir.

Paranızı en az beş yıl yatırılmış halde bırakırsanız rahat olursunuz. Neden beş yıl? Bunun nedeni, borsada bundan daha uzun süren bir gerileme yaşanmasının nispeten nadir görülmesidir.

Borsa yükselip düşer. İkincisini yaptığında yani düştüğünde paniğe kapılabilecek bir yapıdaysanız, hisse senetlerine daha az parayla ve biraz daha muhafazakar bir şekilde yatırım yapmak sizi için iyi olacaktır.

Herhangi bir yatırımcının amacı, düşük fiyattan satın alıp yüksek fiyattan satmaktır. Ancak tarih bize, uzun vadede yatırımı sürdürürseniz, bunu yapabileceğinizi söylüyor. Al-Sat yaparak bu işi yapmak yüksek düzeyde bilgi gerektirir ve başlangıçta bunu önermiyoruz.