İnternetten para kazanmak günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi. Özellikle öğrencilerin internetten para kazanma yollarını aradığını hepimiz biliyoruz. Peki gerçekten internetten para kazanılıyor mu, internetten para kazanmak için ne yapmak gerekir? Tüm bu soruların cevapları ve fazlası bu yazımızda. Haydi başlayalım…

İnternetten Para Kazanma Yolları!

Yazımızın başlığındaki “öğrenciler için kılavuz” cümlesine takılmayın. Bu yazı internetten para kazanmak isteyen herkes için bir kılavuz niteliğinde. Öğrenci arkadaşların daha çok ihtiyacı ve merakı olduğu için başlığı o şekilde yazmayı tercih ettik. Ev hanımı, çalışan, öğrenci yada her kim olursanız olun internetten para kazanmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Öncelikle şunu söylemeliyiz. Şuan ve gelecek internet üzerinden şekilleniyor.

Gerçekten İnternetten Para Kazanılıyor mu?

İnternet bir zamanlar lükstü. Her evde yoktu. İnternet kafeler çok revaçtaydı ve evinde interneti olan zengin sayılıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesiyle internet artık her eve girdi. Sadece ev değil artık yanımızda dolaştırmaya başladık. Cep telefonlarımızda bile artık internet mevcut. Ve inanın bu durum azalmadan, hatta tam aksine, çoğalarak devam edecek. Hal böyle olunca tüm işlerimizde internet üzerinden üzerinden yürümeye başladı.

Düşünsenize, fatura ödemeleri, ceza ödemeleri, okul kayıtları, resmi işlemler, şirket kurma, sosyal güvenlik işlemleri ve dahası. Her işimiz internet üzerinden devam ediyor. İnternet ciddi bir şekilde hayatımıza girdi ve bu ilişki artarak devam edecek. Artık evinden çalışan binlerce insan var. Ev geçindirmek için bir bilgisayar ve internet yeterli. Size de ilginç geldi değil mi? Peki ne yapmamız lazım, internetten para kazanmak için ne tür fırsatlar var?

Blog Sitesinizde Google Reklamlarını Yayınlayarak İnternetten Para Kazanma

Bunun için öncelikle bir tutkunuz olmalı. Severek, sıkılmadan, aşkla yazabileceğiniz bir tutkunuz varsa bu tutkuyu paraya çevirebilirsiniz. Örneğin teknolojiye merakınız var. Yeni çıkan telefon, tablet gibi teknolojik aletleri takip ediyor ve inceliyorsunuz. Hemen bir blog sitesi açıp bu incelemelerinizi yazıya dökerek sitenize trafik çekebilirsiniz.

Sitenize gelen internet kullanıcıları yazılarınızı okur, o esnada sitenizde yayınlanan google reklamlarını görür, tıklar ve sizde para kazanırsınız. Aylık 1000 TL ile 20.000 TL arasında gelir elde eden siteler var. Hatta fazlasını kazananlar da var ancak daha yolun başındayken sizlere ulaşılabilir hedefler koymak istiyoruz. Ancak şunu söyleyelim ki işinizi severek, aşkla yaparsanız çok daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı Yaparak İnternetten Para Kazanabilirsiniz

Özellikle genç arkadaşlar sosyal medyada çok aktifler. Bu yönlerini internetten para kazanmak için kullanabilirler. Sosyal medya uzmanlığı kısa bir tabirle, firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi ile ilgili bir meslek. Bu konuda online eğitimler alarak işin püf noktalarını öğrenebilir ve bionluk tarzı freelancerların bir arada olduğu platformlardan müşteri bulabilirsiniz. Başlangıç olarak aylık 500-1000 TL arası gelir elde edebilirsiniz. İşinizde gelişirseniz bu kazançta artacaktır.

Instagramdan Satış Yaparak Para Kazanabilirsiniz

İnstagramla aranız iyiyse ve ciddi bir takipçi sayınız varsa bunu para kazanmak için değerlendirebilirsiniz. İster ürün yada hizmet tanıtımı yapar satılan ürünlerden yüzdelik pay alırsınız yada kendi temin ettiğiniz ürün yada hizmetleri satabilirsiniz. Bunun için etkileşimi oranları yüksek, bol takipçili instagram hesaplarınız olması yeterli. Yoksa sıfırdan bir hesap açıp onu geliştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağına dair internette onlarca online doküman mevcut. Sadece istekli olup araştırma yapmanız yeterli. İnternetten para kazanmak hiçte zor değilmiş diyeceksiniz. Daha ayrıntılı bilgi için İnstagram’dan para kazanmak başlıklı yazı dizimize göz atabilirsiniz.

Çeviri Yaparak İnternetten Para Kazanabilirsiniz

Eğer yabancı diliniz varsa ve internetten para kazanmak istiyorsanız bu yeteneğinizi kullanabilirsiniz. Özellikle site sahipleri yabancı dilde içerik yazdırmak için yabancı dil bilen kişiler arıyorlar. Tek yapmanız gereken içerik oluşturmak için gerekli teknik bilgileri öğrenip, müşteri bulmak. Gerisi sadece yazmaya kalıyor. 100 kelimesi yaklaşık 5 TL gibi bir rakama yazılıyor. Başlangıç olarak güzel bir gelir elde edersiniz.

Udemy’den Ders Vererek Para Kazanabilirsiniz

Eğer bir konuda uzmansanız yadaçok fazla bilgiye sahip olduğunzu düşünüyorsanız video eğitim dersleri ile internetten para kazanabilirsiniz. Örneğin bir blog sitesi açmayı biliyorsunuz. Bir blog sitesinin nasıl açılacağına dair yol gösterici, teknik bilgilerin yer aldığı vider dersler hazırlayıp Udemy üzerinden para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken video dersleri hazırlamak ve Udemy üzerinden açacağınız kişisel sayfanıza yüklemek. Udemy’den nasıl para kazanılır konulu ayrıntılı makalemiz yakında sizlerle olacak.

Youtube’dan Para Kazanabilirsiniz

Son 5 yılın belki de en revaçta olan internetten para kazanma yöntemlerinden birisi de youtube üzerinden para kazanmaktır. Evet youtube üzerinden video yayınlayarak para kazanabilirisiniz. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir alanla ilgili çekeceğiniz videoları youtube kanalına yüklersiniz. Videolarınız oynatıldığında çıkan adsense reklamları sayesinde ciddi gelirler kazanabilirsiniz. Aslında adsense reklamları youtube kazançlarının yaklaşık %20’sine telabül eder. Youtube da asıl kazanç marka anlaşmaları sonucu kazanılan paralardır. Örneğin çekeceğiniz bir videe içerisinde ülker firması ile anlaşır ve videonuzda ülker markasının bir ürününü tanıtabilirsiniz. Bu şekilde reklamlara youtube da çok rastlamışsınızdır.

Online Marketlerde Ürün Satarak Para Kazanın

N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon tarzı online alışveriş sitelerinde ürünlerinizi satarak internetten para kazanmak için bir adım atabilirsiniz. E benim hiç ürünüm yok ki, ne satacağım dediğinizi duyuyorum. Bunun aslında hiç önemi yok. Yukarda bahsettiğim sitelere girdiğiniz de en çok satılan ürünleri listeledeğiniz de karşınıza bir ürün listesi çıkacaktır. Bu ürünler o mağazada en çok satılan ürünlerdir. Bu ürünleri bir yere not edip satışına başlayabilirsiniz. Uluslararası anlamda ETSY ve Ebay da internetten satış yaparak para kazanılan yabancı platformlardır. Bu platformlarda da satış yapıp para kazanan yüzlerce Türk var. Önemli olan doğru ürünü seçip, ürünleri sitelerdeki mağazalarınıza eklemek.